1. Musíte jesť za dvoch, aby dieťatku nič nechýbalo
Túto radu pomerne často počujeme z úst našich babičiek, ktoré nás od detstva radi zásobujú čerstvou porciou domácich koláčov. Teší ich, keď vidia, ako si pochutíme na ich dobrotách. Avšak ak uveríte tomu, že počas tehotenstva musíte dvojnásobne zvýšiť svoj kalorický príjem, čoskoro priberiete oveľa viac, než ste čakali. Extrémny prírastok váhy v tehotenstve môže spôsobovať rôzne komplikácie. Miesto kvantity stavte radšej na kvalitu. Konzumujte dostatok zeleniny a ovocia a ľahko stráviteľných jedál. Raz za čas si samozrejme môžete dopriať aj nejaký ten tehotenský prehrešok, ale ak budete neustále podliehať tehotenským chutiam, budete bojovať s nadbytočnými kilami ešte dlho po pôrode.
2. Tvar bruška určite prezradí pohlavie
„A už vieš, čo to bude?“ Túto otázku, týkajúcu sa pohlavia vášho vytúženého potomka, budete počas tehotenstva počuť minimálne stokrát. Zvedavosť je len málokomu cudzia a okolie zaujíma, čo to skrývate pod srdcom. Pohlavie dieťatka sa snažia vypátrať všakovakým možným spôsobom. Jeden z pomerne zakorenených mýtov tvrdí, že pohlavie dieťatka prezradí tvar bruška. Ak je špicaté, je to znak toho, že čakáte chlapca. Ak je viac okrúhle a ide do strán, podľa tejto babskej rady je to znamenie toho, že budete mať dievčatko. Samozrejme, toto je mýtus. Tvar bruška závisí od našej fyziognómie. Pohlavie nášho bábätka s tým nemá nič spoločné.
zdroj: freepik
3. Vešaním bielizne môžete dieťatku ublížiť
Kedysi sa tehotným ženám odporúčalo, aby nedvíhali ruky nad hlavu, pretože sa verilo, že takýmto spôsobom sa môže bábätku omotať okolo krku pupočná šnúra. A to má bohužiaľ fatálne dôsledky. Kvôli tomuto mýtu mali tehuľky v minulosti značne oklieštené možnosti. Nemohli vešať mokrú bielizeň, ani brať veci z vyšších poličiek. Našťastie je dokázané, že dvíhanie rúk nad hlavu nemá so zamotanou pupočnou šnúrou nič spoločné. Keď teda potrebujete zavesiť bielizeň, nemusíte mať obavy. Bábätku to určite neublíži. Stačí, keď budete myslieť na svoju bezpečnosť. To je to najdôležitejšie.
4. Dievčatko ukradne všetku krásu
„Počas prvého tehotenstva som nevyzerala dvakrát pôvabne,“ spomína Miška. „Pribrala som takmer 30 kíl, opuchla som od hlavy až po päty a samozrejme, že som sa nevedela dočkať termínu pôrodu. Pre mňa bolo tehotenstvo všetkým možným, len nie najkrajším obdobím ženy. Čakala som dievčatko, malú Kláru. Pohlavie dieťatka sme pred nikým netajili. Raz mi poštárka doniesla balík. Usmiala sa na mňa a súcitne poznamenala: „Nerobte si z toho nič. Ja som bola tiež taká škaredá, keď som čakala dievčatko.“ Keď si uvedomila, čo mi povedala, začala sa ospravedlňovať. Mňa to rozveselilo, nebrala som to tragicky. Najväčším paradoxom však bolo to, že pri druhom tehotenstve, keď som čakala synčeka, som vyzerala rovnako,“ dodáva. Miška určite nie je jediná žena, ktorá sa stretla s týmto mýtom. Dievčatko vám krásu určite nezoberie, rovnako ako vám chlapček na kráse nepridá. Náš výzor sa v gravidite mení predovšetkým v dôsledku tehotenských hormónov.
5. Počas tehotenstva si nemôžete farbiť vlasy
Vlasy, naša korunka krásy, prechádza počas tehotenstva rôznymi zmenami. Väčšina tehotných žien zaregistruje, že sú zdravšie, silnejšie a lesklejšie. To je určite pozitívne zistenie. Ak ste si zvykli farbiť vlasy, nemusíte s tým prestať ani v tehotenstve. Dnešné farby, hoci obsahujú chemikálie, môžete používať i naďalej. Aj keď sa budete snažiť všemožne sa vyhnúť chemikáliám, úplne sa vám to nepodarí. Tie sa nachádzajú v rôznych kozmetických prípravkoch, nielen vo farbách, ale aj v lakoch na nechty či v rôznych stylingových prípravkoch. Vášmu bábätku farbenie určite neublíži.
„Farbila som sa od puberty. S obľubou som nosila ohnivočervenú farbu, ktorá mi dodávala sebavedomie. Keď som zistila, že som tehotná, okamžite som prestala s farbením vlasov. No necítila som sa vôbec dobre. Takmer som nevychádzala z domu, pretože s ohnivej červenovlásky som sa premenila na šedivú myšku. Vydržala som to do šiesteho mesiaca. Potom som sa po konzultácii s lekárom rozhodla, že predsa len zájdem do kaderníctva. Poviem vám, keď som odtiaľ vyšla opäť s mojou ohnivou farbou, cítila som sa ako znovuzrodená,“ tvrdí Kamila, ktorá si uvedomila, aké dôležité je cítiť sa dobre vo vlastnom tele.
Pri farbení môžete siahnuť po šetrnejších farbách alebo po henne, ktorá je čisto na rastlinnej báze. Ak máte obavy, počkajte s farbením do konca 12. týždňa. A ešte jedno malé upozornenie: farba na vlasy vám v tehotenstve môže chytiť trošku inak. Opäť v tom budú mať prsty tehotenské hormóny.
zdroj: freepik
6. Cvičenie v tehotenstve je zakázané
Keď si bližšie rozoberieme tento tehotenský mýtus, zistíme, že sa za ním ukrýva strach. Ako aj za ostatnými dezinformáciami, ktoré sa nám snažia nahovoriť, že bežná činnosť ublíži nášmu bábätku. V mnohých ľuďoch je ešte stále pevne zakorenené presvedčenie, že akýkoľvek zbytočný pohyb, tobôž cvičenie, ublíži bábätku. Tehotenstvo by sa však v žiadnom prípade nemalo stať synonymom pasívneho ležania na gauči spojeného s vyjedaním čipsov a pozeraním nekonečných seriálov. Pokiaľ nemáte rizikové tehotenstvo, ktoré vyžaduje pokoj na lôžku, nezabudnite na pravidelné cvičenie. Môžete sa zapísať na kurz tehotenskej jogy, zvoliť plávanie, ktorým uľavíte uboleným krížom, alebo sa iba tak poprechádzajte. Pri akejkoľvek pochybnosti sa poraďte s lekárom. Aj ten vám môže poradiť vhodnú športovú aktivitu. Cvičenie v tehotenstve má svoje benefity. Štúdia, publikovaná v magazíne Res Q ExcerSport dokázala, že u žien, ktoré cvičili počas tehotenstva, sa znížilo riziko pôrodu cisárskym rezom.
7. Nesmiete prísť do kontaktu s mačkou
Tento mýtus je úzko spojený s obavou zo vzniku toxoplazmózy, parazitárneho infekčného ochorenia, ktoré sa okrem konzumácie nakazeného surového mäsa môže na človeka preniesť aj kontaktom s mačacími fekáliami. Pokiaľ žijete v domácnosti s mačkou, ktorá sa stala vaším stálym členom rodiny, nemusíte sa jej zbaviť kvôli tomu, že čakáte bábätko. Ak žije len v byte a chodíte s ňou k veterinárovi, môžete si s ňou užiť spoločné chvíle pohody aj v tehotenstve. Jediné, na čo by ste si mali dať pozor je to, aby ste neprichádzali do kontaktu s mačacími výkalmi. Preto čistenie mačacej toalety nechajte radšej na partnera.
zdroj: freepik
8. Pálenie záhy = bábätko bude mať veľa vlasov
Je pekné, ak chceme z nepríjemností vyťažiť nejaké to pozitívum. Nie vždy je to však možné. Ak vás počas tehotenstva aspoň raz pálila záha, určite si vybavíte ten nepríjemný pocit. A práve s pálením záhy sa spája ďalší mýtus, z ktorého sa doslova stala legenda. Tá vraví o tom, že časté pálenie záhy je jasným znamením toho, že sa vám narodí vlasaté bábätko. Vedci sa pokúsili overiť, či existuje nejaká súvislosť medzi týmito dvomi vecami, no záver ich výskumu nedokázal jednoznačnú spojitosť medzi pálením záhy a vlasatým novorodencom. Koniec koncov, najmä v poslednom trimestri pomerne veľa tehotných žien páli záha. Keby bol tento mýtus pravdivý, vlasatých detí by sa rodilo oveľa viac.
9. Zabudnite na sex
Ak sa cítite dobre a je všetko v poriadku s vami aj s bábätkom, pokojne si môžete užiť intímne chvíle s partnerom. Váš sexuálny život sa nemusí skončiť objavením dvoch čiarok na tehotenskom teste. To, ako často a či vôbec budete mať sex, závisí iba od vás a od partnera. Niektorí muži majú zo sexu väčšie obavy než budúce mamičky, pretože sa boja, že ublížia dieťatku. Ak vám však lekár milostný život nezakázal kvôli zdravotným komplikáciám, určite nemusíte mať strach. Lekári skôr neodporúčajú sex v posledných týždňoch tehotenstva, pretože by mohol vyvolať predčasný pôrod.
10. Ranná nevoľnosť sa končí v prvom trimestri
Kiež by to tak bolo. Pravdou je, že tehotenské nevoľnosti môžu trvať až do 20. týždňa gravidity. V niektorých ojedinelých prípadoch môžu byť dokonca neželaným sprievodným znakom celého tehotenstva. Nevoľnosti sú najmä v prvom trimestri pomerne časté. Ak však budete cítiť, že vám bránia normálne fungovať počas dňa, určite sa obráťte na lekára. Je to dôležité, pretože niekedy nestačí len vydržať, kým to prejde, ale je nevyhnutná lekárska pomoc.
Tehotenstvo patrí k neopakovateľnému obdobiu života ženy, ktoré je plné nečakaných zmien. Neverte však všetkému, čo počujete, ale naučte sa selektovať i overovať informácie. Pri akýchkoľvek pochybnostiach sa poraďte s lekárom. Ten je predsa len najlepší odborník.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.