Ako sa má bábätko?
Vaše dieťatko dosiahlo rozmery slivky. Meria približne 6,5 centimetra a váži okolo 14 gramov. Hlavička už tvorí iba ⅓ dĺžky tela a kosti vďaka ukladaniu vápnika začínajú postupne tvrdnúť. Aj pohlavné orgány sa postupne vyvíjajú, no zatiaľ je na určovanie pohlavia bábätka čas. Predbežné zistenia by sa mohli ešte zmeniť.
Počas ultrazvukového vyšetrenia môžete v tomto období spozorovať reflexy dolných aj horných končatín. Váš drobček už vie otvárať a zatvárať pästičky, smiať sa, mračiť sa, zívať, sať, dokonca si rád cmúľa prst. Na prstoch sa začínajú vytvárať dokonca nechtíky.
Dieťatko začína zachytávať zvuky, na ktoré reaguje mrvením nožičiek a zatváraním či otváraním pästí. Pohyby trupom a končatinami naberajú na intenzite. Jeho pohyby sú stále viac a viac plynulé a koordinované.
Okrem pohybového aparátu sa vyvíjajú aj hlasivky a pod očnými blanami sa postupne vyvíja dúhovka. Chuťové bunky dozrievajú, podobne aj vlasové folikuly, z ktorých neskôr vyrastú vlasy a chlapcom aj fúzy.
Placenta prilieha jednou stranou k maternici a druhým koncom k pupočnej šnúre, ktorá vyživuje plod. Pre vaše bábätko je to dôležitá zásobáreň kyslíkom a živinami. Zároveň začína pracovať aj imunitný systém.
Zdroj: freepik.com
Ako sa má mamička?
Vaše pľúca, obličky aj srdce vynakladajú viac a viac práce. V prsiach pociťujete napätie a oťaženie, no ostatné problémy, ktoré vás sužovali počas prvého trimestra, by už mali byť na ústupe.
V tomto období vás môže prekvapiť potreba častejšieho močenia. To sa deje z dôvodu nárastu vašej maternice, ktorá tlačí na močový mechúr. Dôležité je naďalej dodržiavať pitný režim. Znížite tak riziko infekcie močového mechúra.
Okrem častejšej návštevy toalety vás môže začať sužovať nafukovanie a grganie, problémy so spánkom či bolesti hlavy. Pokiaľ sú niektoré z týchto nových príznakov príliš intenzívne, informujte o tom lekára pri najbližšej prehliadke. Počas nej by ste mali absolvovať aj vyšetrenie prsníkov a meranie panvových rozmerov.
Zvýšte opatrnosť pri zmene polohy, napríklad pri vstávaní z postele či sedadla auta. Zmeny krvného tlaku spôsobujú v tomto období závraty či pocit náhlej slabosti. Priebežne dopĺňajte tekutiny a zhlboka dýchajte.
Náš tip: bolesti hlavy môžete zmierniť aj bez liekov
Väčšina žien z trpí počas tehotenstva bolesťami hlavy, no dostupné lieky tíšiace bolesť nie sú úplne ideálnym riešením práve kvôli bábätku. Skúste preto pár tipov na zmiernenie bolesti aj bez liekov.
Zdroj: freepik.com
Vyberte si niektorý z alternatívnych spôsobov, ktorým možno bolesť potlačiť. Vhodné sú: akupunktúra či akupresúra, aromaterapia, biofeedback, fyzioterapia, hydroterapia, masáže, či reflexológia. Tieto procedúry by ste však mali prekonzultovať počas poradne a do rúk sa zverte iba skúseným odborníkom, ktorí majú skúsenosť s liečbou tehotných žien.
Pravda alebo mýtus: určuje pohlavie čínsky lunárny kalendár?
Základnými údajmi pre určenie pohlavia bábätka pomocou čínskeho lunárneho kalendára sú mesiac počatia a lunárny vek matky v dobe počatia. Na túto metódu sa podrobne pozreli Švédi a skúmali až 2 840 755 tehotných žien. Štúdia prebiehala v rokoch 1973 až 2006.
Výsledok bol taký, že rovnakú presnosť získate, keď si hodíte mincou. Preto radšej ešte pár týždňov počkajte a túto informáciu vám potvrdí ultrazvuk či výsledky špeciálnych DNA testov, ak ste si ich dali robiť.
Čo áno – a čo nie?
-
Napätie a stres zažeňte jogou – raz do týždňa si nájdite čas len pre seba a zacvičte si jogu. Ideálne sú kurzy gravid jogy, ktoré sú určené pre budúce mamičky.
-
Začnite s partnerom vyberať meno pre svoje bábätko – keď nazriete do starých slovenských kalendárov, nájdete tam množstvo skvostov.
-
Majte poruke náhradné ponožky a vlhčené obrúsky – nohy aj ruky sa vám v tomto období môžu viac potiť. Vyskúšajte spôsoby, ako potenie zmierniť alebo mu predchádzať.
-
Užívanie tabletiek či výživových doplnkov konzultujte s lekárom či lekárkou.
-
Dbajte na zdravý životný štýl – vyvážená životospráva počas tehotenstva znižuje riziko, že vaše bábätko bude počas svojho života náchylnejšie na civilizačné ochorenia.
-
Odfoťte si bruško – obľúbené sú fotky bruška týždeň po týždni. Možno teraz sa vám taká myšlienka zdá smiešna, no po pôrode sú takéto fotografie pre mnohé ženy veľkou vzácnosťou.
-
Pochváľte sa novinkou blízkym – vaše bruško je čoraz nápadnejšie, preto neváhajte radostnú správu oznámiť svojim blízkym skôr, než si to sami všimnú.
-
Vyhýbajte sa močopudným nápojom – aj bez nich trávite v tomto období na toalete viac času, ako by ste zrejme chceli. Ak máte na takýto typ nápoja chuť, doprajte si ho v doobedňajších hodinách a nie pred spánkom.
-
Neohrozujte kilami navyše seba, ani bábätko – vyskúšajte tipy, ako si ustriehnuť hmotnosť počas tehotenstva: jedzte často a v menších množstvách, pravidelne sa hýbte a nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín.
-
Netrápte sa bezdôvodnými obavami – áno, bábätká sú vystavené mnohým možným ochoreniam, no tie sú naozaj zriedkavé. Zbytočne sa teda nestresujte a myslite pozitívne.
Zdroj: freepik.com
Najčastejšie otázky a odpovede
Otázka: Je v poriadku mať sex počas tehotenstva?
Odpoveď: Tehotenstvo je mimoriadne intímne obdobie, ktoré by malo utužiť vzťah medzi vami a vaším partnerom. K tomu patria aj nežnosti a milovanie. Spočiatku vám môžu prekážať nežiadúce príznaky tehotenstva. Nedá sa skrátka naraz objímať misu aj partnera. V tomto období by však už únava, nevoľnosť aj hormonálne výkyvy mali byť na ústupe.
Odradiť vás môžu aj bolesti krížov a chrbta: aj tie sa dajú zmierniť. Snažte sa počas dňa strečovať a po hodine sedenia si doprajte pár minút rýchlej chôdze. Prospieva aj striedanie sedenia, státia či kráčania. Sedieť nemusíte len na stoličke. Vymieňajte ju počas dňa za fitloptu.
Ďalšou podvedomou brzdou v nežnostiach môže byť strach o dieťa. Pokiaľ nemáte nejaké komplikácie a vaše tehotenstvo prebieha normálne, nemusíte mať žiadne obavy. Penis vášho partnera do vašej maternice neprenikne a váš orgazmus sťahmi trénuje maternicu. No aj v tomto prípade platí, že všetko má byť s mierou.
Dôvodom k poklesu vášho libida môže byť aj vaše meniace sa telo. Možno sa jednoducho necítite príťažlivo, keď postupne sledujete zmeny svojich kriviek. Ženy s bruškami však mužom imponujú, hlavne keď sú sebavedomé.
Milovania sa však budete musieť zriecť v prípade, že sa vám predčasne otvára krčok maternice, máte bolesti alebo krvácate. To isté platí v prípade, že máte za sebou spontánne prerušenie tehotenstva alebo vám placenta blokuje pôrodné cesty.
Pokiaľ si všimnete krvácanie po milovaní, nemusíte hneď panikáriť. Krčok maternice je počas tehotenstva citlivejší a prekrvený, čo môže mať za následok práve drobné krvácanie. Vyhľadajte bezodkladne lekársku pomoc, ak okrem krvácania pociťujete aj kŕče a bolesti.
Otázka: Čo znamená skríningové vyšetrenie alebo tripple test?
Odpoveď: Toto vyšetrenie je veľmi dôležité. Pozostáva z ultrazvuku a rozboru krvi. Pomocou nich sa meria šijový záhyb v záhlaví bábätka a môže sa vylúčiť rázštep chrbtice či Downov syndróm.
Testy môžu ukázať rôzne stupne ochorení, ultrazvuk pomáha určiť telesné charakteristiky, ako napríklad chýbajúcu nososovú kostičku. Na tento test sa môžete pripraviť medzi 11. až 14. týždňom. Presnosť krvného testu v kombinácii s ultrazvukom uvádza 90-95 % presnosť výsledkov.
Zdroj: freepik.com
Prečo sa pri každej návšteve poradne vyšetruje moč?
Kontrolou moču sa určuje prítomnosť bielkovín, cukrov, hnisu či baktérií. To vylučuje alebo potvrdzuje možnosť ochorenia obličiek alebo tehotenskú cukrovku. Týmto jednoduchým a rýchlym testom je zároveň možné odhaliť infekcie.
Pokiaľ ste dostali pokyn priniesť moč z domu, stačí si v lekárni kúpiť ampulku na moč. V deň vyšetrenia si dajte sprchu, aby ste zabezpečili maximálnu čistotu. Následne odcikajte do misy prvý prúd moču. Stredný prúd nacikajte do ampulky a zbytok opäť do misy.
Tú istú ampulku môžete použiť viackrát, pokiaľ ju dôkladne vyumývate dezinfekčným prostriedkom a vypláchnete čistou vodou.
Kedy sa určuje pohlavie bábätka?
Ak ste si dali spraviť DNA testy na chromozómové poruchy, môžu vám odhaliť aj to, či čakáte chlapčeka alebo dievčatko. V opačnom prípade sa túto informáciu dozviete až v druhom trimestri, presnejšie okolo 20. týždňa tehotenstva.
Toto sa stalo mne
Dlho som si myslela, že tehotenské chute sú len povera. Jedného dňa mi však myseľ zastrela vidina taniera huspeniny. Toto jedlo nijako neobľubujem, keďže mäso veľmi nejedávam. Po neúspešnej pol hodine hľadania, kde by som tak huspeninu mohla zohnať, som vyslala manžela do mäsiarstva po koleno a bravčové paprčky.
Nikdy predtým som huspeninu nevarila, takže som netušila ako neskutočne huspenina zapácha, keď sa varí. Výsledok však stál za to. V chladničke pekne stuhla a sama som zjedla dve misy plné huspeniny. Večer som si popri tom čítala, ako sa práve dieťatku spevňujú kĺbiky a kosti. Aj tie najčudnejšie chute majú niečo do seba.