Ako sa má bábätko?
Bábätko vo vašom brušku má veľkosť asi ako nektarinka. Meria zhruba 9 centimetrov a váži asi 30 gramov.
Reprodukčné orgány sa v tomto období už úplne vyvinuli a pri troške šťastia ich môžete na prenatálnom skríningu približne v tomto období aj uvidieť.
Dieťatko je teraz čoraz aktívnejšie, postupne sa zdokonaľujú pohyby jednotlivých svalov. Vie pohybovať aj svalmi na tvári, vie sa usmiať či zamračiť, ale dokáže aj ohýbať jednotlivé končatiny a vy to už čoskoro začnete aj poriadne cítiť.
Popritom sa v telíčku vášho drobca aktivuje aj hormonálny systém a nervová sústava. Obličky začínajú fungovať a dieťatko plodovú vodu nielen pije, ale sa do nej aj vyciká. Nemusíte sa však obávať, plodová voda sa pravidelne obmieňa približne každé tri hodiny.
Ako sa má mamička?
Od tejto chvíle sa výrazne znižuje aj riziko spontánneho potratu a vám sa postupne vracia energia. Tehotenstvo si môžete naplno užívať, o to viac, ak z každej strany počúvate, ako ste opeknela. Áno, áno, hormóny pracujú ako majú a vy máte čoraz žiarivejšie vlasy, hladkú pleť, ale krása vyžaruje najmä z vášho vnútra.
Pomaličky môže začínať vykúkať aj vaše bruško, priznajte sa, že ste na túto chvíľu tajne čakali a tešili sa, kedy príde. Ak sa už cítite lepšie ako doteraz, najmä pokiaľ vás trápili nevoľnosti, je správny čas na aktívny pohyb. Ideálna je chôdza, a rôzne tehotenské cvičenia. Ak vám počasie praje, neváhajte s dlhšími prechádzkami v prírode, chôdza vás udrží v dobrej kondícii a čerstvý vzduch prospeje nielen vám, ale aj dieťatku.
Nezabúdajte na to, že vaše telo sa stále mení a prispôsobuje tehotenstvu. Každým týždňom sa nároky na váš organizmus zvyšujú, rastie nielen dieťatko, ale aj maternica.
Vaša strava by mala byť vyvážená a pestrá. Vy aj dieťatko potrebujete prísun vitamínov, minerálov, stopových prvkov, bielkovín, tukov, cukrov a ďalších látok z ovocia, zeleniny, kvalitného mäsa, vajíčok, niektorých druhov rýb a kvalitných olejov. Ak niektoré potraviny stále nemôžete ani „cítiť“, napriek tomu, že nevoľnosti ustúpili, je to prirodzené. Chute sa vám mohli zmeniť na celé obdobie tehotenstva. Ak máte pocit, že by vám vďaka tomu mohli chýbať potrebné živiny, poraďte sa s vaším lekárom.
Náš tip: nenechávajte si dôležité vyšetrenia na poslednú chvíľu
Medzi 11. a 14. týždňom by ste mali absolvovať tzv. prenatálny skríning na zistenie vývojových vád plodu. Prostredníctvom morfologického ultrazvuku sa robí NT vyšetrenie – šijové presvietenie (Nuchal Translucency), ktoré, zjednodušene povedané, zisťuje prítomnosť nahromadenej tekutiny v zátylku plodu. Nahromadená tekutina v zátylku sa vyskytuje práve pri genetických anomáliách či srdcových vadách.
Lekár prostredníctvom sonografického vyšetrenia postupne skontroluje celé telíčko vášho drobca, prítomnosť nosovej kostičky na predbežné vylúčenie prítomnosti trizómie 21 (Downovho syndrómu), ale aj srdiečko, črevá a končatiny.
Pravda alebo mýtus: Počas tehotenstva nemôžem chytať mačky?
Jedným z prvých vyšetrení, ktoré po zistení tehotenstva absolvujete bude test na toxoplazmózu, ktorý sa robí v rámci odberu krvi. Z krvi sa zisťuje prítomnosť protilátok, ktoré znamenajú, že ste toxoplazmózu už prekonali (a možno o tom ani neviete, keďže zdravý organizmus sa s ochorením dokáže popasovať pomerne jednoducho).
Toxoplazmóza je najnebezpečnejšia práve v tehotenstve, keďže môže spôsobiť deformácie vo vývoji bábätka. Ak sa z krvi protilátky nezistia, mali by ste byť obozretná.
Svojich mačacích miláčikov však určite nemusíte prestať hladkať. Dôležité je vyhnúť sa manipulácii s ich výkalmi, prípadne aj surovému mäsu, ak ich nim kŕmite.
Určite počas tehotenstva ani sama nekonzumujte nedostatočne spracované surové mäso, ale pozor aj pri zle umytej zelenine, nepasterizovanom mlieku a nedostatočne tepelne upravených vajíčkach.
Čo áno – a čo nie?
-
Vyhýbajte sa dlhému vysedávaniu. Alebo aspoň často meňte polohu a dbajte pritom na správne držanie tela. Ak neviete obsedieť, skúste sa pohojdávať na fitlopte, pomôže to najmä v práci. Prípadne sa čo najpohodlnejšie usaďte na sedacom vaku.
-
Ak sú vhodné poveternostné podmienky, snažte sa tráviť čo najviac času na čerstvom vzduchu. Spojte to s pohybom, kráčajte, koľko je vám pohodlné a príjemné čo najčastejšie. Robte si prestávky na oddych a pribaľte si vždy niečo pod zub a na pitie.
-
Nájdite si kurz predpôrodnej prípravy, ktorý by sa vám pozdával. Robia ho v rámci nemocníc a pôrodníc, ale aj rôzne občianske združenia a materské centrá.
-
Porozmýšľajte, aké zmeny v byte bude nevyhnutné pred príchodom dieťatka na svet spraviť a naplánujte si vopred, kedy ich budete realizovať. Možno sa vám to nezdá, ale ani sa nenazdáte a budete v druhej polovici tehotenstva, kedy už budete veľmi pravdepodobne oveľa menej aktívna. Využite terajší príval vašej energie!
-
Pokúste sa vyhýbať preľudneným priestorom. Najmä v prechodných obdobiach a počas chrípkových epidémií radšej odložte návštevu nákupného centra či kina. Naopak, v tomto čase zvýšte príjem vitamínu C, ideálne prostredníctvom ovocia a zeleniny.
Najčastejšie otázky a odpovede
Otázka: Ako ciká a kaká moje bábätko?
Odpoveď: Bábätko vo vašom brušku je bezpečné uložené v maternici a obklopuje ho postupne zvyšujúce sa množstvo plodovej vody. Dieťatko ju aj pije a ciká do nej, ale nemusíte mať obavy, plodová voda sa stále obmieňa, k výmene jej tekutej zložky dochádza približne každé tri hodiny.
Keďže bábätko neprijíma tuhú stravu, v brušku nekaká, ale v črievkach sa mu postupne zbierajú odpadové látky z plodovej vody v podobe tzv. smolky. Ide o prvú stolicu, ktorú vykaká po pôrode.
Otázka: Môžem v tomto období cestovať lietadlom? Je to pre dieťatko bezpečné?
Odpoveď: Pokiaľ vás netrápia nejaké zdravotné ťažkosti a komplikácie, druhý trimester je najvhodnejšie obdobie na let lietadlom. Nemali by ste mať však vysoký krvný tlak ani cukrovku.
Lietanie nie je vhodné ani pre tehuľky s trombofíliami (teda tie, ktoré si počas tehotenstva musia pichať injekcie proti zrážaniu krvi). Ak ničím podobným netrpíte a nemáte rizikové tehotenstvo, pokojne si dovolenku či výlet letecky doprajte, v neskorších štádiách to už môže byť problém. Vždy sa vopred poraďte s vaším gynekológom
Toto sa stalo mne
S príchodom 14. týždňa som sa začala cítiť „ozajstne“ tehotná. Možno to súviselo s morfologickým ultrazvukom a lepším „kontaktom“ s bábätkom, možno s tým, že sme oznámenie radostnej noviny už neodkladali a dozvedela sa to väčšina známych a priateľov. Alebo možno aj tým, že som mala pocit, že som naozaj krásna, presne tak ako som si pamätala moju mamu v tomto období, keď čakala mladšieho súrodenca. A určite to podčiarklo aj množstvo komplimentov, ako žiarim, ktorými moje okolie nešetrilo. Užívajte si aj vy toto obdobie úplne naplno, zaslúžite si to!