Ako sa má vaše bábätko?
Zdalo sa vám, že ste už zacítili nejaký zaujímavý pohyb v brušku? Ak ste si stopercentne istá, že to neboli vaše črevá, možno sa veľmi nemýlite. Bábätko už môže byť veľké ako menší pomaranč, v tomto období má približne 12 – 14 cm a váži približne 80 gramov.
Bábätko čoraz lepšie počuje a rozoznáva váš hlas, takže sa s ním nezabudnite pravidelne nahlas rozprávať. Rastú mu vlásky, ale aj mihalnice a obočie. Na jazyku sa mu vytvárajú chuťové poháriky.
Spevneli mu svaly na krku a chrbtica, v najbližšom období sa zdvojnásobí jeho hmotnosť, čomu sa prispôsobí placenta, ktorá sa zväčší. Tým sa čoskoro ešte viac zväčší aj vaše bruško (závisí to však aj od toho, ako je placenta uložená).
Naplno už funguje aj obehová sústava a jeho srdiečko pumpuje približne až 28 litrov krvi každý deň.
Ako sa má mamička?
Rovnako ako vaše tehotenské bruško, sa vám už zväčšujú aj prsia. Možno ste zistili, že potrebujete o niekoľko košíkov väčšiu podprsenku ako pred pár týždňami. Všetko vo vašom tele sa prispôsobuje tehotenstvu, pôrodu a dojčeniu.
Ak vám tečie z nosa a naopak, vaše oči sú podráždenejšie, suchšie a citlivejšie, môžu za to, ako inak, hormóny. Produkcia hlienov v celom tele sa zvyšuje, takže možno máte stále pocit zapchatého nosa a dutín. Naopak, oči môžu byť suché a vy by ste to nemali preháňať dlhým pozeraním na obrazovku.
Náš tip:
Ak ste ešte doteraz nepotrebovali tehotenské nohavice, teraz je ten správny čas na ich kúpu. Veľmi pohodlné bývajú džínsy pre tehuľky, ktoré sú navrhnuté tak, že si môžete kúpiť svoje bežné konfekčné číslo a sadnú vám ako uliate.
Samozrejme, v prípade, že ste nepribrali veľmi radikálne. Všitý pás elastickej látky je veľmi príjemný a bude veľmi priateľský k vášmu rastúcemu brušku. Rifle pre tehotné bývajú veľmi pohodlné a využijete ich aj po pôrode.
Pravda alebo mýtus: Prvorodené deti sú vždy „prenášané“.
Ach nie, naozaj to nie je pravda. Neexistuje dôkaz, ktorý by potvrdil, že sa prvorodené deti rodia po termíne pôrodu, ani sa tým, že je tehotenstvo prvé, nijako nezvyšuje riziko „prenášania“ v tehotenstve.
Okrem toho, tento mýtus vyvracia aj fakt, že sa, naopak, vďaka rizikovému tehotenstvu alebo zdravotným komplikáciám, aj prvorodené deti rodia pred plánovaným termínom pôrodu.
Čo áno – a čo nie?
Ak ste na to doteraz zabúdali, naozaj je najvyšší čas sa viac šetriť a myslieť na dostatok oddychu. Pokiaľ je to možné, uberte z pracovného tempa, aspoň o kúsok.
A naopak, doprajte si aj počas dňa krátke pauzy na oddych. A pokojne chodievajte spať „so sliepkami“, vaše telo vám bude naozaj vďačné.
Teraz je správny čas začať sa zaujímať aj o témy, týkajúce sa pôrodu. Rozmýšľali ste už, kde a ako by ste chceli vaše dieťatko porodiť? Poraďte sa aj so svojím gynekológom, kamarátkami, prečítajte si, ako to v slovenských pôrodniciach chodí.
Tip od nás
Prečítajte si náš článok o fotení v tehotenstve.
Najčastejšie otázky a odpovede
Otázka: Musím absolvovať odber plodovej vody?
Odpoveď: Amniocentéza, alebo odber plodovej vody nie je povinné vyšetrenie. Odporúča sa iba tehotným ženám, ktorým z nejakého dôvodu hrozí väčšie riziko, že dieťatko bude mať vrodenú vývojovú vadu.
Vykonáva sa práve v období okolo 16. týždňa tehotenstva, najmä pokiaľ boli výsledky prenatálneho skríningu na konci prvého semestra nepriaznivé. Žena však nemusí odber plodovej vody absolvovať, ak sa tak rozhodne.
Niekedy býva dôvodom odporučenia amniocentézy vyšší vek partnerov, kedy sa riziko genetických porúch u dieťatka zvyšuje. Pokiaľ sú výsledky prenatálneho skríningu v poriadku, je možnosť počkať až do tzv. „veľkého“ ultrazvuku okolo 20. týždňa, ktorý potvrdí, či je s najväčšou pravdepodobnosť dieťatko naozaj zdravé.
Toto sa stalo mne
Kúpila som si veľký tehotenský – dojčiaci vankúš! A od tej chvíle som ho na veľmi dlhý čas nepustila v noci z rúk. Je veľmi pohodlný pri spaní na boku a využijete ho aj po narodení dieťatka, napr. pri dojčení, alebo ako zábranu, keď ho budete potrebovať niekam uložiť.