Ako sa má bábätko?
Dieťatko v tomto období má veľkosť asi ako granátové jablko, váži niečo vyše 100 gramov a meria približne 13 cm. Jeho telíčko, okrem jemných chĺpkov lanugo, pokrýva aj tzv. vernix – látka podobná vosku tvoriaca ochranu pred plodovou vodou, v ktorej sa ešte vďaka dostatočnému priestoru vznáša.
Srdce dieťatka je riadené jeho mozgom, takže už to nie je úplne „náhodný“ tlkot ako predtým, ale stále tlčie dvojnásobne rýchlejšie ako to vaše.
Podobne ako v minulom týždni, bábätko si stále zdokonaľuje jednotlivé svalové partie, vrátane tých tvárových a vie vystrúhať rôzne grimasy. Intenzívne sa venuje aj pohybovým aktivitám v rámci celého priestoru maternice. Postupne sa mu pod kožou začnú vytvárať tukové zásoby.
Ako sa má mamička?
Cítite sa výrazne plnšia, a to nielen v oblasti bruška. Je to tak – vaše prsia sa pod vplyvom hormónov začínajú výrazne meniť a získavajú na objeme. V mliečnych žľazách sa už tvorí aj prvé materské mlieko, tzv. kolostrum.
Vaječníky tvoria hormón relaxín, ktorý pomáha uvoľniť svaly a kĺby v panve, aby mohla maternica s dieťatkom rásť, a aby sa telo postupne pripravilo na pôrod. To však môže so sebou prinášať bolesti v oblasti krížovej chrbtice.
V tomto období sa stále zvyšuje aj sekrécia, organizmus je oveľa prekrvenejší, hormóny pracujú na plné obrátky, preto výtoky z pošvy nie sú ničím výnimočným. Pokiaľ ich ale nesprevádzajú prejavy mykóz (svrbenie, pálenie, hrudkovitý výtok), netreba sa ničoho obávať.
Náš tip:
Ak vás trápia divoké sny, v tomto období pomerne bežné, skúste pred spánkom niektorú z relaxačných techník. Pomáhajú dychové cvičenia – s hlbokými nádychmi a výdychmi do hrudníka, cielené uvoľňovanie svalov, tehotenská joga, ale pre kvalitný spánok môžete vyskúšať aj klasický recept starých mám – pohár teplého mlieka s medom.
Pravda alebo mýtus: Začať cvičiť v tehotenstve je nebezpečné
Opak je pravdou. Pravidelný pohyb v tehotenstve je pre zdravie budúcej matky i dieťatka nevyhnutný. Samozrejme, pokiaľ je tehotenstvo bez zdravotných komplikácií a pokiaľ nechcete začať s veľmi náročnými druhmi športu, ktoré sa v tehotenstve neodporúčajú. Ide o všetky kontaktné športy, výkonnostné športy, ale aj jazdu na koni a podobne.
Najzdravším druhom pohybu pre budúce mamičky je určite chôdza, ale báť sa nemusíte ani gravid jogy či cvičenia pre tehotné vo vode (len treba byť obozretnejšia kvôli riziku mykóz).
Dostatok pohybu a cvičenia vás udrží v dobrej kondícii, psychickej aj fyzickej, čo bude veľmi užitočné tiež pri pôrode a v období šestonedelia.
Tip od nás
„Z pohľadu vývoja mozgu dieťatka stále netreba zabúdať ani na to, že konzumácia alkoholu nesie veľké riziká.“
Čo áno – a čo nie?
Nezabúdajte na pravidelný prísun vitamínov a výživných látok. Vyvíjajúci sa mozog dieťatka potrebuje dostatok nenasýtených mastných kyselín, preto nevynechávajte z vášho jedálnička ryby. Opatrne však pri morských druhoch rýb, ktoré môžu obsahovať aj ťažké kovy (napr. ortuť). Vyhnúť sa treba napríklad žraločiemu mäsu, tuniak a losos sú bezpečnejšie alternatívy.
Z pohľadu vývoja mozgu dieťatka stále netreba zabúdať ani na to, že konzumácia alkoholu nesie veľké riziká. Najlepším spôsobom, ako sa k alkoholu v tehotenstve postaviť, je úplne sa mu vyhnúť. Možno vás bude niekto presviedčať, že deci vína mu určite neublíži, vždy si ale spomeňte na to, že jeho organizmus odbúrava alkohol úplne inak ako organizmus dospelého človeka a môže spôsobiť zmeny vo vývoji, ktoré sa prejavia i oveľa neskôr.
Najčastejšie otázky a odpovede
Otázka: Ako zistím, že priberám správnym spôsobom – ani málo, ani priveľa?
Odpoveď: Možno si s čoraz viac s vykúkajúcim bruškom kladiete otázku, či náhodou nepriberáte priveľa, alebo naopak, či máte naozaj dostatok živín pre dieťatko. Všetko závisí od vašej telesnej konštrukcie a hmotnosti pred tehotenstvom. Štíhlejšie ženy s nižším Body Mass Indexom (BMI) môžu v tehotenstve pribrať trošku viac ako plnšie ženy.
Priemerná odporúčaná hmotnosť nadobudnutá počas tehotenstva je približne 10 – 15 kilogramov, pričom v prvom trimestri sa prírastok hmotnosti pohybuje okolo 2 kg. Počas druhého a tretieho trimestra priberajú ženy s normálnou váhou či podváhou približne pol kilogramu týždenne. Je to však naozaj veľmi orientačné číslo, môže sa stať, že vám váha bude pribúdať pomalšie.
Ak ste plnšia, za týždeň by ste mali pribrať maximálne štvrť kila. Netreba jesť za dvoch, ako vám možno budú niektoré staršie ročníky radiť, ale na pestrú a výživnú stravu určite ani nezabúdajte. Netreba zabúdať na to, že najväčší prírastok hmotnosti je v poslednom trimestri, keď už na váhe priberá aj dieťatko.
Podobne ako v prvom trimestri, keď vás ešte trápili nevoľnosti, pokračujte v návyku jesť pravidelne, možno menšie porcie, ale častejšie. Pokúste sa nezanedbávať rozmanité druhy potravín, hoci niektoré možno stále nemôžete ani cítiť. Nahraďte ich inými tak, aby malo vaše dieťatko prísun všetkých potrebných živín.
Toto sa stalo mne
„Pripadala som si tučná, aj keď som nemala ešte poriadne brucho, skôr len takú „pneumatiku“ okolo pása. Všetci sa ma pýtali, či som pribrala, lebo svoje tehotenstvo som ešte stále nikomu okrem najbližších neprezradila.“