Ako sa má bábätko?
Dieťatko v tomto období má veľkosť asi ako šalátová uhorka, váži zhruba 150 gramov a meria približne 15 cm.
Vyvíjajú sa mu pľúca, ale aj genitálie a ušká, ktoré už sú na svojom mieste, no zvyčajne od hlavičky trochu odstávajú. Zároveň už dieťatko dobre počuje všetky pochody vo vašom tele (tlkot srdca, pohyby čriev, štikútku a pod.).
Na ultrazvuku to síce neuvidíte, ale dieťatku sa veľmi rýchlo rozvíja aj nervová sústava. Sieť nervov je odteraz pokrytá látkou zvanou myelín, ktorá ma za úlohu nervy ochrániť a urýchliť komunikáciu v rámci nervovej sústavy. Bude sa vytvárať v rámci celej nervovej sústavy až do veku jedného roka dieťatka.
Ako sa má mamička?
Ako rastie vaše bruško, mení sa aj ťažisko vášho tela. To sa môže prejaviť aj bolesťami chrbta, najmä v krížovej oblasti. Je to spôsobené tým, že väčšina tehuliek má pre vyrovnanie ťažiska tendenciu zakláňať sa.
Ťažkosti môžete mať aj počas spánku, na bruchu to už naozaj dávno nejde, ale akosi horšie sa vám možno spí aj na chrbte. Môže pomôcť vankúš na dojčenie alebo preložený paplón, ktorý môžete skúsiť v polohe na boku obkročiť a objať rukami.
Náš tip:
V prípade, že vás pravidelne páli záha, pokúste sa jesť čo najpomalšie a prežúvať jedlo naozaj dôkladne. Pomôcť môžu aj čo najmenšie porcie častejšie počas dňa a najmä nie v strese. Zabudnite aj na obľúbené štipľavé omáčky či papričky. Nezabudnite si dať vankúš pred spaním trocha vyššie.
Pravda alebo mýtus: Dvojičky sa rodia obgeneráciu
Dvojvaječné dvojčatá sa rodia v rodinách, v ktorých sa dedí gén umožňujúci dozrievanie a uvoľnenie viacerých vajíčok počas ovulácie.
V žiadnom prípade však nie je pravda, že tento gén nejakým spôsobom preskakuje generácie. Je dedený úplne rovnakým spôsobom ako iné gény.
Na druhej strane, pravdepodobnosť, že žena porodí dvojičky, je vyššia po dovŕšení 30. roku života, tesne pred štyridsiatkou zase klesá. Pravdepodobnosť je, pochopiteľne, vyššia aj v prípade počatia prostredníctvom asistovanej reprodukcie.
Čo áno – a čo nie?
Vyhýbajte sa náročnému upratovaniu. Umývanie okien, vešanie záclon, ale ani používanie chemických čistiacich prostriedkov pri drhnutí sporáka či sprchového kúta už nie sú pre vás vhodné aktivity. Opatrne aj pri vysávaní, ťažký vysávač už pre vás nie je vhodné prenášať, ani sa pri vysávaní zohýbať a namáhať. Presúvanie či nosenie nábytku rovnako nechajte na ochotných partnerov a pomocníkov.
Pohybu sa však nevyhýbajte, teda pokiaľ vám to zdravotný stav dovoľuje. Ideálne je striedať kratšie a dlhšie prechádzky, vždy keď máte možnosť. Pravidelné cvičenie v rámci tehotenskej jogy alebo pilates pre tehuľky vám tiež pomôže udržať kondíciu.
Nezabúdajte ani na posilňovacie cviky panvového dna, ktoré môžete cvičiť prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. Dokonca aj pri sedení v práci.
Najčastejšie otázky a odpovede
Otázka: Necítim ešte pohyby dieťatka, je to v poriadku?
Odpoveď: Áno, napriek tomu, že niektoré mamičky už v tomto období môžu cítiť, ako sa dieťatko v brušku pohybuje, nemusíte mať žiadne obavy, ak pohyby ešte necítite. Veľmi pravdepodobne ich v priebehu nasledujúcich dvoch-troch týždňov ucítite.
Najprv iba veľmi jemne a približne dvakrát za deň, čo súvisí s veľkosťou dieťatka, ale aj množstvom plodovej vody. Ale už od 25. týždňa tehotenstva budete to, čo sa deje v brušku, vedieť spoľahlivo identifikovať a niekedy dokonca aj vidieť.
Dieťatko je a bude veľmi akčné, teda vo chvíľach, keď nespinká. Otáča sa, kope nožičkami, naťahuje sa, pohybuje sa v priestore, cucá si pršteky, drží si hlavičku a zíva.
Toto sa stalo mne
„V 18. týždni som si začala uvedomovať, že musím byť opatrnejšia. Najmä čo sa týka stability a pohybu, keďže som bola pomerne aktívna a zvyknutá veľa času tráviť so psami. Niekedy pri hre do mňa nechtiac buchli a ja som si uvedomila, že si musím dávať trochu viac pozor. Napriek tomu som si ale ďalej užívala aktívne a časté prechádzky v prírode v ich spoločnosti.“