Ako sa má bábätko?
Váš drobec zas o niečo podrástol. Meria približne 22 centimetrov a váži okolo 460 gramov. Svojimi rozmermi pripomína papriku. Neustále sa mrví, pretože v maternici má ešte stále dostatok miesta na pohyb. Má už vyvinutú sietnicu, avšak dúhovka ešte neobsahuje žiadny pigment. Vnútorné ucho je taktiež už dostatočne vyvinuté a jeho veľkosť sa viac nebude meniť. Je presne taká istá ako aj u dospelého človeka.
V 22. týždni tvárička bábätka začína mať jasnejšie črty. Pri najbližšom ultrazvuku môžete spoločne s budúcim oteckom hádať, na koho z vás sa podobá viac.
Ako sa má mamička?
Ďalší týždeň tehotenstva máte za sebou. Do termínu pôrodu ostáva približne 126 dní. Vrchol maternice sa v tomto týždni nachádza asi centimeter nad pupkom. Bruško bude rásť tak rýchlo, že si čoskoro nedovidíte na špičky nôh. Aj to je však neodmysliteľnou súčasťou tehotenstva. V 22. týždni tehotenstva sa pomerne často vyskytujú tieto mamičkovské nepríjemnosti:
-
Opúchanie nôh: môžete zistiť, že topánky, ktoré bežne nosíte, vás začínajú tlačiť. Kúpte si preto aspoň jeden pár pohodlných topánok, ktoré sú o číslo väčšie.
-
Pálenie záhy: častá nepríjemnosť, s ktorou sa stretáva nejedna budúca mamička. Našťastie väčšinou odznie narodením bábätka.
-
Bolesť v oblasti krížov: tú má na svedomí nielen zväčšujúce sa bruško, ale aj vyššia hmotnosť budúcej mamičky. Vyskúšajte cvičenie pre tehotné, ktoré vám pomôže zmierniť bolesť chrbtice.
-
Problémy s trávením: počas tehotenstva sa môže vyskytnúť aj zápcha. Aby ste rozhýbali lenivé črevo, nezabudnite do svojho jedálnička zaradiť dostatok vlákniny.
-
Na druhej strane, práve v 22. týždni tehotenstva vás môže milo prekvapiť zvýšená chuť na sex. Bola by to škoda ju nevyužiť!
Náš tip:
Po konzultácii s gynekológom začnite užívať magnézium. Horčík totiž nielenže posilňuje zuby a kosti dieťatka, ale pomôže aj vám, budúcej mamine. Pri jeho nedostatku môžete pociťovať kŕče, stuhnutosť svalov, únavu či problémy s vyšším krvným tlakom. Ak sú vám známe tieto príznaky, navštívte svojho lekára, ktorý vám predpíše vhodné magnéziové tabletky.
Horčík si môžete doplniť aj zo stravy. Toto sú potraviny, ktoré ho obsahujú najviac:
-
obilniny;
-
ovsené otruby;
-
hnedá ryža;
-
špenát;
-
makrela;
-
mandle.
Denná odporúčaná dávka magnézia budúcej mamičky sa pohybuje v rozmedzí od 350 do 400 mg.
Najčastejšie otázky a odpovede
Otázka: Ako často sa v tehotenstve vyskytujú problémy s vysokým tlakom?
Odpoveď: Približne u desiatich percent tehotných mamičiek sa po 20. týždni tehotenstva začnú prejavovať problémy s vysokým tlakom, ktoré môžu vyústiť do preeklampsie či eklampsie. Meranie hodnôt krvného tlaku patrí k štandardným úkonom počas preventívnych prehliadok v tehotenstve. Hraničná hodnota je 130/80 mm.
Gestačná hypertenzia je závažná komplikácia, ktorá môže ohroziť život bábätka, aj budúcej mamičky. Pokiaľ vám lekár nárazovo nameral vysoký tlak, nič sa nedeje. Keď sa však vyskytne opakovane, je nevyhnutná liečba v podobe magnéziových prípravkov, úpravy stravy, pravidelného monitorovania výšky krvného tlaku či hospitalizácia. Skorou liečbou gestačnej hypertenzie vám lekár pomôže upraviť vysoký tlak, ako aj nepríjemné príznaky, ktoré ho sprevádzajú.
Toto sa stalo mne
„Pred tehotenstvom som aktívne športovala a stravovala sa zdravo. Nikdy som nemala problémy s nadváhou, ani s vysokým tlakom. Preto ma v 22. týždni tehotenstva nemilo prekvapilo, keď mi lekár pri pravidelnej prehliadke nameral vysoký krvný tlak. Až do konca tehotenstva som musela brať nielen magnéziové tablety, ale aj lieky na zníženie krvného tlaku. Po pôrode nášho zdravého Jakubka sa mi do pár týždňov tlak upravil. Teraz viem, že tehotenskú hypertenziu netreba brať na ľahkú váhu.“