Ako sa má vaše dieťatko?
Otehotnenie si mnohé budúce mamičky ešte pár týždňov nevšimnú. Plod vo vašom brušku v tomto období tvorí približne 64 buniek. Je menší, než zrnko soli. No tento rýchlo narastajúci zhluk buniek v sebe nesie genetické údaje o pohlaví, farbe očí aj vlasov.
Zdroj: pexels.com
Ako sa má mamička?
Nastávajúcu mamičku môže prekvapiť slabé krvácanie, takzvané špinenie, ktoré vidno na spodnom prádle. Zvyčajne však nastane až v období očakávanej menštruácie: bežne si toto špinenie niektoré ženy vysvetia ako veľmi slabú menštruáciu. Špinenie sa objavuje zvyčajne niekoľko dní po oplodnení (súvisí to s uhniezďovaním oplodneného vajíčka), čo sa presne prelína s termínom očakávanej menštruácie.
Okrem špinenia sa môžu, no nemusia, dostaviť aj sprievodné znaky tehotenstva. Niekedy sa prejavia všetky naraz, inokedy len niektoré z nich a vo výnimočných prípadoch budúce mamičky žiadny z obvyklých príznakov na sebe nespozorujú. Každé tehotenstvo, každá žena aj každé bábätko sú výnimočné.
Medzi obvyklé prejavy tehotenstva patria: ospalosť, závraty, celková slabosť či zvracanie, zväčšenie prsníkov so zvýšenou citlivosťou a stmavnutím bradaviek. Bežný je aj zvýšený vaginálny výtok a citlivosť na vône či chute.
Zdroj: pexels.com
Prekvapiť vás môže aj takzvaný vlčí hlad. Niektoré prejavy môžu byť mimoriadne intenzívne a časom zvyknú ustúpiť. No sú aj prípady, kedy je potrebné vyhľadať lekára.
Okrem fyzických príznakov sa nastupujúce tehotenstvo môže odraziť aj na vašej nálade. Výkyvy nálad sú v tomto období úplne bežné. Eufóriu strieda citlivosť a vás môže rozľútostiť aj bežná výmena názorov. Môžete si racionálne uvedomovať banálnosť situácie, no hormonálna horská dráha, na ktorej sa momentálne nachádzate, sa bude snažiť voziť vašu náladu hore-dole.
Náladovosť a citlivosť sú v poriadku, pokiaľ nezačnú negatívne ovplyvňovať kvalitu vášho života. Aj na to však existujú tipy, ako dostať emócie počas tehotenstva pod kontrolu. Niekedy stačí teplé kakao, prikrývka a dobrá kniha, inokedy, najmä pri dlhodobejších stavoch, treba navštíviť lekára.
Náš tip: dajte zbohom stresu v práci i osobnom živote
Tip od nás
Možno už viete, že ste tehotná, alebo na potvrdenie tejto krásnej správy ešte len čakáte – zníženie stresového zaťaženia vám len prospeje. Teraz je ideálny čas zrekapitulovať si, z ktorých oblastí vo vašom živote stres pramení najviac.
Máte neprimerané pracovné nasadenie? Skôr, než kývnete na ďalší projekt, zvážte, či ich už nemáte dosť. Zamerajte sa radšej na dokončenie začatých aktivít, prípadne začínajte menej náročné a kratšie úlohy.
Zredukujte hodiny strávené v práci: pokiaľ máte štandardný pracovný úväzok, nie je zdravé mať namiesto 40 hodín do týždňa odpracovaných 60. Pokiaľ je to čo i len trošku možné, neberte si nadčasy, nehrňte sa ako prvá do zastupovania kolegov a nezabudnite naplno využiť všetky pracovné benefity.
Tiež sa kriticky pozrite na zdroje stresu vo svojom osobnom živote. Ťaží vás zoznam povinností, ktoré tlačíte pred sebou? Rozdeľte si ich podľa priorít a urgentnosti. Ak zistíte, že je to nad vaše sily, poproste o pomoc svojich blízkych.
Zdroj: pexels.com
Preventívnu prehliadku u zubára zrejme za vás švagor nevybaví, no môže vám pomôcť s výberom pneumatík. Ak už máte deti, či člena rodiny, ktorý potrebuje starostlivosť, rozdeľte si opateru so svojím partnerom a blízkymi.
Tip od nás
Zároveň sa pokúste popracovať na svojej asertivite: nemusíte povedať áno na každú prosbu, ktorá vám je adresovaná. Je dôležité počúvať signály svojho tela.
Pokiaľ cítite únavu – ktorú cíti väčšina žien v prvom trimestri – nepremáhajte sa, doprajte si oddych a načerpajte sily.
Pravda alebo mýtus: Môžete ovplyvniť pohlavie bábätka?
Zdalo by sa, že nie, pretože pohlavie bábätka určuje spermia jeho otca. Aby sa vám narodil chlapček, musí spermia vášho partnera, ktorá prenikne do vášho vajíčka, obsahovať chromozóm Y. V prípade dievčatka to je chromozóm X.
Podľa teórie Josepha Naeaua z amerického výskumného ústavu PNRI existuje korelácia medzi načasovaním pohlavného styku a pohlavím dieťatka. Podľa jeho pozorovania sú spermie s chromozómom X pomalšie, než spermie s chromozómom Y.
Šancu, že sa vám narodí dievčatko, tak môžete zvýšiť tým, že budete mať intímny styk 2 až 3 dni pred ovuláciou. Rýchle spermie s chromozómom Y totiž dovtedy zrejme uhynú, kým tie s chromozómom X práve doputujú k vajíčku.
Zdroj: pexels.com
Ak túžite po chlapčekovi, ideálne je využiť na to deň svojej ovulácie. Rýchle spermie s chromozómom Y sa k vášmu vajíčku dostanú ako prvé. Táto úvaha však nemá zatiaľ okrem teoretickej korelácie iné vedecké podloženie.
Tip od nás
Existuje mnoho babských rád, ako ovplyvniť pohlavie vášho bábätka, no nie sú odborne overené. Najväčším šťastím pre rodičov je aj tak zdravé bábätko, ktoré sa narodí do harmonického vzťahu.
Čo áno – a čo nie?
– Vyberte si dobrú gynekologickú ambulanciu – možno ešte nemáte tehotenstvo potvrdené, no i tak stojí za zamyslenie, či ste so svojou lekárkou či lekárom spokojná. Je veľmi dôležité, aby ste pociťovali dôveru v profesionalitu personálu gynekologickej ambulancie. Okrem dôvery je dôležitý aj ľudský prístup: ani u najväčšieho profíka sa nebudete cítiť dobre, pokiaľ s vami bude zaobchádzať či komunikovať ako s menejcennou bytosťou, ktorá je na príťaž.
– Investujte čas do vzťahu so svojím partnerom – tešte sa zo spoločných chvíľ a zážitkov. Pokiaľ sa cítite unavene, nemusíte ísť na najvyššie kopce, aj spoločná masáž či wellness vám spravia dobre. Vychutnajte si spoločné pokojné chvíle a utužujte svoj vzťah.
– Obklopujte sa milými ľuďmi – pokiaľ netrpíte rannými nevoľnosťami, pozvite svoju kamarátku na pohodové víkendové raňajky.
– Nepodliehajte panike – ak vám aj vyšiel pozitívny tehotenský test, neznamená to, že musíte mať do 24 hodín nakúpenú celú výbavičku, naštudované všetky informácie či zariadenú detskú izbu. Je normálne, že sa vám touto zmenou zakrúti hlava, pretože mnoho vecí vo vašom živote bude už navždy inak. Berte to však s nadhľadom.
Najčastejšie otázky a odpovede
Otázka: Po koľkých dňoch si mám spraviť tehotenský test?
Odpoveď: Mnohé nastávajúce mamičky si po tehotenský test idú do lekárne už len ako po formálne potvrdenie pred návštevou gynekologickej ambulancie. Zvyčajne je to preto, že sprievodné tehotenské príznaky sú také jednoznačné, že iný výsledok ani čakať nemožno.
No ako sme už písali, nie každá budúca mamička trpí nevoľnosťami či inými príznakmi tehotenstva. Vtedy je lepšie spraviť si tehotenský test aspoň pre istotu. Najcitlivejšie testy na našom trhu sú v súčasnosti s označením 10 IU/ml. Tehotenstvo dokážu odhaliť veľmi skoro, no zároveň je pri nich vyššie riziko falošného výsledku.
Tehotenský test dokáže ukázať výsledky po uhniezdení vajíčka v maternici. Približne 10 dní po oplodnení vajíčka vaše telo začína produkovať hormón, ktorý indikuje tehotenstvo. Odborníci odporúčajú spraviť si jeden test ráno a druhý zopakovať na ďalší deň.
Druhá čiarka tehotenského testu by mala s postupnou tvorbou hormónu silnieť. Čiže ak aj bola prvý deň menej viditeľná, druhý deň by mala byť výraznejšia. Najpresnejšie je určovať tehotenstvo tehotenským testom s citlivosťou 25 IU/ml v prvý deň vynechania menštruácie.
Zdroj: pixabay.com
Toto sa stalo mne
V čase, keď som o svojom tehotenstve ešte nevedela, ma ukrutne začala bolieť hlava. Migrény bežne nemávam, bolo piatkové ráno, sedela som v práci a hlavu mi išlo roztrhnúť. Zrazu som dostala obrovskú chuť na sladučké ríbezľové víno.
Veľmi ma samu prekvapilo, keď som sa energicky zodvihla od stola a šla som do obchodu po fľašu. Kúpila som rovno dve: večer sme plánovali ísť s manželom ku kamarátke na návštevu.
Štrngli sme si aj s kolegovcami a po dvoch fľaškách sa len tak zaprášilo. Po obede som šla teda kúpiť ďalšie dve. Z jednej som poponúkala a druhú som už odložila na večer ku kamoške. Vypila som možno 2 deci vína a bolesť hlavy ustúpila.
Či kamoška fľašu ríbezľového otvorila, alebo nie, neviem. Zaspala som únavou na gauči pár minút po príchode na návštevu. V práci sa z môjho spontánneho nákupu „ríbezľáku“ smejeme doteraz.