Ako sa má bábätko?
Váš drobec znova o niečo podrástol. V 31. týždni váži v priemere 1 500 gramov a meria okolo 42 centimetrov. Do priemernej dĺžky novorodenca, ktorá je 50 centimetrov, mu už veľa nechýba. Aj jeho váha sa postupne zvyšuje. Posledné týždne pred pôrodom bábätko najviac priberá, hoci pri dozrievaní dieťatka hmotnosť nezohráva kľúčovú úlohu. Oveľa dôležitejšia, než číslo na váhe, je jeho celková zrelosť a dozrievanie pľúc.
V 31. týždni bábätko spí o niečo dlhšie. Ak budete dávať dobrý pozor, určite zaregistrujete obdobie spánku a aktivity. Bábätku sa snívajú sny a keď je hore, cmúľa si palček, robí grimasy a v hlavičke sa mu začínajú vytvárať rôzne asociácie. Prejde už len niekoľko týždňov a budete sa môcť tešiť zo vzájomnej blízkosti.
Ako sa má mamička?
Vrchol maternice sa v 31. týždni nachádza približne 10 centimetrov nad pupkom. Už ste v siedmom mesiaci tehotenstva, čo sa, samozrejme, odzrkadlí vo všetkých sférach života. Nie je nič nezvyčajné, ak sa zadýchate aj pri najmenšej činnosti. Predsa len, dýchate za dvoch. Bábätko zaberá čoraz viac miesta, maternica tlačí na bránicu a pľúca sú vyťažené na maximum. Ak ledva lapáte po dychu, vyskúšajte niekoľko tipov, ktoré vám určite pomôžu:
-
spite na ľavom boku: hlavu si môžete podložiť vankúšom;
-
dbajte na správne držanie tela: pokiaľ stojíte, skúste sa vzpriamiť, bude sa vám dýchať ľahšie;
-
oddýchnite si: vždy, keď máte možnosť, vyložte si nohy a pokúste sa relaxovať;
-
doprajte si pohyb: v rámci svojich možností sa vyberte na prechádzku, alebo sa ponaťahujte. Toľko, koľko vám telo dovolí.
Dýchavičnosť by sa mala zmierniť vtedy, keď dieťatko zostúpi pred pôrodom do panvy. Vtedy väčšina budúcich mamičiek zaregistruje, že sa im dýcha o niečo ľahšie.
Náš tip:
Čím viac sa blíži termín pôrodu, tým pravdepodobnejšie budete musieť čeliť hororovým príbehom z pôrodníc. No iba vám zbytočne naženú strach. Každá mamička má za sebou svoj príbeh a len málo pôrodov má vyslovene traumatický priebeh. Upokojte sa. Dôverujte lekárom, aj sama sebe. Zvládnete to!
Najčastejšie otázky a odpovede
Otázka: Je pravda, že bábätko sa vo vyššom štádiu tehotenstva pohybuje už menej?
Odpoveď: Nie, nie je, je to len mýtus, ktorý môže mať fatálne dôsledky. Bábätko sa musí pravidelne hýbať aj vtedy, keď už v brušku nemá až tak veľa priestoru. Pokiaľ ste zaneprázdnená, pohyby dieťatka až tak nezaregistrujete, pretože vaša pozornosť je presmerovaná niekam inam. Ak máte pocit, že bábätko sa hýbe menej, alebo sa vôbec nehýbe, okamžite kontaktujte lekára. Lekár vám spraví vyšetrenie, ktorým zistí, či je všetko v poriadku. Určite neodkladajte návštevu lekára na ďalší deň.
Toto sa stalo mne
„Pri zaspávaní som zaregistrovala, že naše dievčatko sa už dlho nepohlo. Zmenila som polohu, dala som si kúsok čokolády, no pohyby som napriek tomu necítila ani po pár minútach. Vedela som, že už nezaspím. Zobudila som manžela a išli sme do nemocnice na pôrodnícky príjem. Ihneď ma vyšetrili. Malá bola našťastie v poriadku. Nechali si ma v nemocnici síce pár dní na pozorovanie, no svoje rozhodnutie neľutujem. Vedela som, že ak sa niečo stane, odborníci mi pomôžu predsa len viac ako vystresovaný manžel.“