Ako sa má bábätko?
V 32. týždni bábätko v priemere meria 42 centimetrov a váži 1700 gramov. Svojimi rozmermi pripomína plyšového medvedíka. I keď sa to nezdá, už teraz sa aktívne pripravuje na obdobie po narodení. V tomto období je pre dieťatko typické:
-
Satie a prehĺtanie: vaše dieťatko si cucia prst a „nanečisto“ si trénuje sací reflex. Tým si cvičí svaly na to, aby sa vedelo prisať na prsník. Samotné dojčenie je aj preňho proces, pri ktorom bude musieť vynaložiť nemalú aktivitu.
-
Intenzívnejšie kopanie: mnoho budúcich mamičiek práve v tomto týždni zaregistruje intenzívnejšie kopance. Pokiaľ chcete vedieť, či je váš synček či dcérka v poriadku, skúste rátať, ako dlho bábätku trvá, kým sa pohne 10-krát. Ak mu to zaberie viac ako dve hodiny, alebo máte pocit, že sa hýbe menej, kontaktujte lekára.
-
(Takmer) dokončený vývin orgánov: Dieťatko je takmer vyvinuté. Jedinú výnimku predstavujú pľúca, ktoré dozrievajú ako posledné. Pokiaľ by sa dieťatko narodilo v tomto týždni, pravdepodobne mu s dýchaním bude musieť pomôcť podporná pľúcna ventilácia.
Ako sa má mamička?
Príval nečakanej novej energie vás môže príjemne prekvapiť. Môžete ju využiť na prichystanie všetkého potrebného pre bábätko. S aktivitou to však nepreháňajte. Ste v treťom trimestri a na to nezabúdajte brať ohľad.
V posledných týždňoch priberá nielen bábätko, ale aj vy. Priemerne by ste týždenne mali pribrať 500 gramov. Pokiaľ však začnete rapídne priberať, začne sa vám točiť hlava, zvýši sa vám tlak a pridružia sa k tomu opuchy rúk a nôh, choďte čím skôr za lekárom. Môže to byť príznak preeklampsie. V tomto období môžete zaregistrovať aj Braxton-Hicksove kontrakcie, ktoré sa môžu prejavovať ako občasné tvrdnutie bruška. Často sa označujú ako nepravé či falošné kontrakcie. Ich úlohou je pripraviť maternicu na pôrod. Od pravých kontrakcií sa odlišujú nižšou intenzitou a nepravidelnosťou.
V tomto týždni i naďalej pokračujú menej príjemné príznaky vysokého štádia tehotenstva, ako napríklad pálenie záhy, dýchavičnosť, opuch nôh či únava. Vydržte. Do termínu pôrodu ostáva už iba cca 9 týždňov.
Náš tip:
Zhlboka sa nadýchnite. Aj keď to znie banálne, hlboké dýchanie je efektívne. Pri pôrode vám práve hlboké, pravidelné dýchanie môže pomôcť prepnúť pozornosť, nepodľahnúť panike, uvoľniť sa a sústrediť sa len na to najdôležitejšie: pomôcť bábätku dostať sa na svet.
Najčastejšie otázky a odpovede
Otázka: Aké sú príznaky predčasného pôrodu?
Odpoveď: Niekedy sa bábätko na svet poponáhľa oveľa skôr, než by sme chceli. Príznaky predčasného pôrodu môžu byť viaceré. Medzi najčastejšie patria:
-
pravidelné kontrakcie: ich interval medzi nimi sa začne skracovať;
-
bolesť chrbta v oblasti krížov;
-
vaginálne špinenie či mierne krvácanie;
-
odtok plodovej vody;
-
zmena vaginálneho výtoku: niekedy je prítomný vodnatý, hlienovitý či krvavý výtok.
Pri výskyte akéhokoľvek príznaku ihneď vyhľadajte lekársku pomoc. Odborník bude vedieť, či sa dá predčasný pôrod ešte zastaviť.
Toto sa stalo mne
Náš prvý synček sa narodil v 32. týždni tehotenstva. Napriek tomu, že je teraz zdravý, dvojročný chlapček, začiatky boli veľmi náročné. Najhorší bol pre mňa návrat z pôrodnice bez bábätka. Pri druhom tehotenstve som sa bála, že sa scenár bude opakovať. Našťastie Viktor sa narodil v riadnom termíne.“