Ako sa má bábätko?
Drobček vo vašom vnútri aj naďalej rastie. V 33. týždni tehotenstva meria v priemere 43,7 centimetrov a váži okolo 1,9 kilogramov. Veľkosťou pripomína ananás. V tomto období vaše bábätko vypije za deň takmer pollitra amniotickej tekutiny, do ktorej putujú aj odpadové látky z jeho tela. Pokiaľ je bábätko ešte v brušku, plodová voda v pľúcach je prirodzenou etapou jeho vnútromaternicového vývoja. Bábätko dostáva prepotrebný kyslík z krvi cez pupočnú šnúru. Keď sa však narodí, nadýchne sa a tekutina z pľúc sa takmer okamžite vysuší. No nie je to hotový zázrak?
Ako sa má mamička?
V tomto období budúce mamičky často nadobúdajú pocit, akoby tehotenstvo trvalo už celú večnosť. A to najmä vo chvíľach, keď dochádza k stupňovaniu nepríjemných nežiaducich „vedľajších účinkov“ tehotenstva. Medzi najčastejšie nepríjemnosti v 33. týždni patrí:
-
Časté nutkanie na močenie: neustále behanie na toaletu je vo vyššom štádiu tehotenstva pomerne bežná záležitosť. Bábätko čoraz viac tlačí na močový mechúr. Napriek tomu, že na toalete strávite veľa času, nezabúdajte na dostatočný pitný režim. Ten je skutočne dôležitý.
-
Bolesti chrbta: pri bolesti chrbta vám môže pomôcť teplý kúpeľ, cvičenie pre tehotné alebo vankúšik, ktorý sa dá zohrievať v mikrovlnke. Príjemné teplo má liečivý účinok.
-
Problémy so spánkom: máloktorá budúca mamička sa v poslednom trimestri vyspí doružova. Najlepšie sa vám bude spať na ľavom boku.
-
Dýchavičnosť: pokúste sa vystierať a meniť polohu.
-
Pálenie záhy: skúste jesť pravidelnejšie a na tanier si naberajte menšie porcie.
-
Braxton-Hicksove kontrakcie: falošné kontrakcie môžete vnímať ako tréning, pomocou ktorého sa lepšie pripravíte na deň D.
Posledné týždne pred pôrodom bývajú fyzicky aj psychicky náročné. Určite to zvládnete. Ste silnejšia, než si myslíte!
Náš tip:
Ak sa vám naozaj nedarí zaspať, nenúťte sa do spánku. Nemá zmysel zbytočne sa prehadzovať v posteli. Radšej sa choďte trošku prejsť, vypite si šálku čaju a pokúste sa prepnúť pozornosť z negatívnych myšlienok plných obáv na niečo, čo vás poteší. Prečítajte si dobrú knihu, vyhľadávajte priateľky, ktoré vás podporia.
Dávajte si pozor aj na jedálniček. Pokiaľ si pred spaním dáte ťažké jedlo, zbytočne si ním zaťažíte žalúdok, čo sa môže pretaviť aj do nepríjemných snov.
Najčastejšie otázky a odpovede
Otázka: Sú nejaké symptómy, na ktoré by som si mala dať pozor?
Odpoveď: „Ako sa cítite?“ To jedna zo základných otázok, ktorú vám položí doktor pri každej prehliadke. Čím presnejšie budete vedieť odpovedať na túto otázku, tým lepšie. Ak zacítite v podbrušku bolesť, všimnete si nezvyčajný výtok či kŕče, alebo nebudete dlhšie cítiť pohyby bábätka, vyhľadajte lekára. Vyšetrí vás a zistí, či je všetko v poriadku.
Toto sa stalo mne
„Dcérku som čakala vo vyššom veku, a preto som nastúpila na materskú dovolenku o niečo skôr. Hneď v prvé dni „dovolenky“ som si chcela dokázať, aká som superžena a začala som upratovať celú domácnosť. Vyumývala som okná, povysávala, aj odtiahla skriňu. Keď to videl manžel, nepochválil ma. Musela som mu sľúbiť, že nabudúce mu poviem, s čím treba pomôcť. Bola som unavená, vyčerpaná a všetko ma bolelo. Vôbec to za to nestálo.