Ako sa má bábätko?
Vaše bábätko je už plnohodnotný človiečik, ktorý sa onedlho vypýta na svet. V 36. týždni tehotenstva meria v priemere 46 až 48 centimetrov a váži okolo 2,7 kilogramov. Je krásne ružové, jeho líčka sa ešte trošku vyplnia a lanugo, drobné ochlpenie na tele, takmer úplne zmizne. V posledných týždňoch pred pôrodom sa priberanie plodu trošičku spomalí, čo je však úplne v poriadku. Môžeme povedať, že bábätko si „šetrí sily a energiu“ na pôrod. Pri normálnom, fyziologickom pôrode musí vynaložiť nemalú aktivitu.
Dieťatko v tomto týždni tehotenstva predsa len nie je ešte stopercentne zrelé. V tomto období sa stále vyvíja trávenie, ako aj pľúca. Do 36. týždňa tehotenstva by sa váš drobec mal otočiť dole hlavičkou. Avšak približne 1 z 25 detí to do pôrodu nestihne a pôrodník môže uprednostniť pôrod cisárskym rezom.
Ako sa má mamička?
Už len štyri týždne vás delia od termínu pôrodu. Možno sa vám to nezdá, no aj tie rýchlo ubehnú. Aj keď budete mať pocit, že sa na vás zosypali všetky nepríjemné príznaky vysokého štádia tehotenstva, určite to zvládnete, pretože jednoducho nemáte na výber. Budúce mamičky sa v 36. týždni najčastejšie stretávajú s:
-
bolesťou chrbta;
-
opuchmi nôh;
-
nespavosťou;
-
pálením záhy;
-
zápchou;
-
„falošnými“ – Braxton-Hicksovými kontrakciami;
-
celkovou únavou;
-
podráždením;
-
častejším močením.
Pravdepodobne už dôverne poznáte väčšinu týchto symptómov. Asi najdôležitejšou ingredienciou na ich prekonanie je vnútorná pohoda. Pokiaľ si ju stanovíte ako najvyššiu prioritu, oveľa ľahšie prekonáte aj tehotenské nepríjemnosti, ako aj strach z nastávajúceho pôrodu.
Náš tip:
Aby ste to všetko, čo zažívate a čo vás ešte čaká, zvládli s nadhľadom, vyskúšajte základné techniky psychohygieny:
-
Píšte si denník: v ňom sa môžete vypísať zo všetkých obáv a negatívnych myšlienok, ktoré sa vám točia v hlave.
-
Premeňte ťažkosti na vďačnosť: nevyspaté noci a neustále chodenie na toaletu? Áno, je to nepríjemné. Skúste byť vďačná za možnosť stať sa budúcou mamičkou. Ak ste si prešli náročným obdobím snaženia sa o dieťa, asi tieto ťažkosti vnímate predsa len trochu viac s nadhľadom.
-
Zasmejte sa: A to aj vtedy, keď si myslíte, že nemáte dôvod na smiech. Naučte sa urobiť si žart sama zo seba, prečítajte si zábavnú knihu alebo si dovoľte blbnúť s partnerom. Rodičovstvo nemusí byť synonymom vážnosti.
-
Dajte si stopku: širokým oblúkom sa vyhnite všetkým negatívnym správam a hororovým príbehom z pôrodnice.
Najčastejšie otázky a odpovede
Otázka: Občas mi unikne moč. Je to v poriadku?
Odpoveď: Áno, je. Vo vysokom štádiu tehotenstva sa ľahko stane, že vám unikne trošku moču, a to najmä keď si kýchnete, alebo sa zasmejete. Netreba z toho robiť žiadnu vedu. Bábätko, ktoré už zostúpilo nižšie do panvy, čoraz viac tlačí na močový mechúr. Pokiaľ sa vám to stáva pravidelne, vyskúšajte Kegelove cviky na posilnenie panvového dna. Ich účinok určite oceníte aj po pôrode.
Tip od nás
Toto sa stalo mne
„Prežívala som psychicky náročné tehotenstvo najmä kvôli zlyhaniu hormonálnej antikoncepcie. Dcéra bola neplánovaná a ja som sa s tým nevedela dlho zmieriť. V 36. týždni mi odtiekla plodová voda. Maličká sa narodila už za 3 hodiny. Chvíľku nedýchala a lekári ju museli oživovať. Myslím, že v tej chvíli som sa stala matkou. Vedela som, aký silný môže byť strach o dieťa. Dnes má dcéra osem rokov, je zdravá ako buk a som za ňu vďačná. Nebola síce plánovaná, ale jej príchod nás veľmi obohatil.“