Po pôrode čelí mamička ťažkým fyzickým aktivitám, ktoré sú spojené so zdvíhaním dieťaťa veľakrát za deň, hrbením sa pri prebaľovaní, kúpaním, dojčením, ale aj zdvíhaním ťažkého kočíka. Pokiaľ sa tieto aktivity nerobia správnym spôsobom, trpí nielen chrbtica, ale aj ruky.
Toto sú najčastejšie diagnózy spojené s bolesťami horných končatín u mamičiek bábätiek do 1. roka:
1. De Quervainov syndróm
Ako De Quervainov syndrómom sa označuje bolesť bodcovitého výbežku (processus styloideus) vretennej kosti (radius), ktorú zapríčiňuje zápal a zhrubnutie šliach krátkeho naťahovača a dlhého odťahovača palca.
Bolesť sa zvyšuje pri napnutí týchto svalov (napr. pri zdvíhaní nejakého predmetu, dieťaťa), pri opakovaných točivých pohyboch s palcom alebo zápästím (napr. tenis, hra na klavíri…).
Cieľom liečby je zbaviť sa zápalu a bolesti. Pre odľahčenie zápästia a palca sa odporúča pokojový režim, využitie dlahy/ortézy. Liečba zahŕňa laseroterapiu. Individuálna rehabilitácia nastavená podľa stavu je rovnako nevyhnutná. V prípade, že konzervatívna liečba nezaberá, môže byť potrebný chirurgický zákrok.
Zdroj: Vitalclinic
2. Ganglióm
Pseudocysta, nazývaná ganglióm, sa najčastejšie objavuje v miestach, kde je veľké množstvo väzivového tkaniva (dlaň, zápästie, členok, chodidlá).
Presná príčina vzniku nie je známa, no predpokladá sa, že ganglióm sa vytvára na mieste vyššieho trenia. Ako príčina vzniku sa udáva aj dlhodobé preťažovanie okolitých väzivových štruktúr alebo infekcia.
Bolestivosť sa objavuje hlavne v akútnom štádiu, kedy ganglióm rastie, mení tvar, pri väčšej záťaži (napríklad pri nosení dieťaťa, práci na počítači) alebo v prípade, že ganglióm zatlačí na okolitý nerv.
V chronickom štádiu má vplyv hlavne na rozsah pohyblivosti. V liečbe sa najčastejšie využíva obmedzenie pohyblivosti s dlahou/ortézou, fyzioterapeut môže zmobilizovať kĺb a uvoľniť okolité mäkké štruktúry.
Pokiaľ konzervatívna liečba nezaberá, lekár môže odsať obsah gangliómu alebo ho celý chirurgicky odstrániť.
Tip od nás
Prečítajte si aj článok našich partnerov z Vitalclinic o ďalšom popôrodnom probléme – diastáze brušných svalov.
3. Syndróm karpálneho tunela
Najačastejší úžinový syndróm, s ktorým sa v praxi stretávame, je syndróm karpálneho tunela. Karpálnym kanálom prechádza nervus medianus (mediálny nerv) spolu s 9 šľachami flexorov (ohýbačov) prstov.
Pri dlhodobom preťažovaní zápästného kĺbu a ruky, zápale šliach a žíl, osteofytov (výrastkov), či počas tehotenstva a menopauzy sa tunel zužuje a dochádza k útlaku mediálneho nervu.
Prvým prejavom syndrómu karpálneho tunela je mravenčenie ruky a svalová slabosť. Postupne dochádza k zhoršeniu jemnej motoriky. Objavia sa bolesti v pokoji a v noci, ktoré môžu vystreľovať až do lakťa, ramenného kĺbu a krčnej chrbtice.
V konzervatívnej liečbe sa využíva pokojový režim, polohovanie, chladiace obklady, mäkké a mobilizačné techniky, cvičenie a reedukácia pohybových stereotypov. V prípade neúspešnej konzervatívnej terapie sa na základe EMG vyšetrenia často odporúča operácia, pri ktorej sa uvoľní tlak na mediálny nerv.
4. Entezopatia mediálneho epikondylu
Pri dlhodobom preťažovaní úponov ohýbačov zápästia a prstov sa objavuje zápal s názvom Entezopatia mediálneho epikondylu.
Bolesť sa prejavuje hlavne pri ohnutí prstov a zápästia, pri otáčaní dlane smerom dole, pri zdvíhaní ťažkého predmetu (dieťaťa). Bolestivý je veľmi často aj dotyk na vnútornej strane lakťa.
Za preťaženie týchto svalov veľmi často môžu problémy pochádzajúce z krčnej alebo hrudnej chrbtice, zlé držanie tela alebo svalstvo ramenného pletenca. Preto je tento stav veľmi často sprevádzaný bolestivosťou v oblasti šije, krku až bolesťami hlavy.
V akútnej forme sa indikuje opäť najmä pokojový režim a nasadenie ortézy. Z fyzioterapie môžeme využiť aplikáciu kinesiotapingu, studené obklady, mäkké a mobilizačné techniky. Po ústupe akútnych príznakov začíname s cvičením, ktoré by malo byť komplexné, pretože príčinou vzniku je v mnohých prípadoch reťazenie funkčných porúch a svalová nerovnováha.
Garantkou článku je MUDr. Emília Luknárová, rehabilitačná lekárka, Vitalclinic
Zdroje:
De Quervain’s tenosynovitis. Mayo Clinic [online]. [cit. 2020-05-27]. Dostupné z: mayoclinic.org
Ganglion cyst. Mayo Clinic [online]. [cit. 2020-05-27]. Dostupné z: mayoclinic.org