Ako sa má bábätko?
Obdobie tehotenstva sa končí a dieťatko je pripravené prísť na tento svet. Pokiaľ všetko postupuje tak, ako má, je otočené dole hlavičkou. Zostúpilo nižšie do panvy a teraz už len čaká na ten správny okamih. V 40. týždni tehotenstva bábätko meria v priemere 48 až 56 centimetrov a váži od 3200 do 4100 gramov. Z lanuga, prvého ochranného ochlpenia na tele, ostali už len zvyšky. Pokožka bábätka je ružová, líčka sú bacuľaté. Prvý pohľad na vás po narodení bude mať ešte rozmazaný, pretože zrak začne zaostrovať až neskoršie. Aby vás vnímalo, nezabudnite sa mu prihovoriť. Váš hlas už pozná dokonale!
Ako sa má mamička?
V tomto týždni konečne príde vysnívaný dátum – predpokladaný termín pôrodu, ktorý vám lekár stanovil už na začiatku tehotenstva. Len máloktoré bábätko sa však narodí presne na termín pôrodu. Takto sa rodí len 3 až 5 % detí. V skutočnosti až 80 percent detí sa narodí dva týždne pred alebo dva týždne po stanovenom termíne pôrodu.
Mnohé mamičky potvrdia, že na konci tehotenstva bolo pre nich najnáročnejšie práve to čakanie. Už ste v 40. týždni tehotenstva a pôrod sa môže začať každú chvíľu. Asi je ťažké myslieť aj na niečo iné, ako na deň D. Tašku máte zbalenú a zabezpečené všetky praktické veci? Ak áno, dovoľte si trošku vydýchnuť! V týchto dňoch sa snažte čo najviac rozmaznávať. Prečítajte si obľúbenú knihu, pritúľte sa k partnerovi a tešte sa zo vzájomnej prítomnosti. Čoskoro sa stanete rodičmi, a to navždy zmení váš život!
V 40. týždni vám telo začne čoraz častejšie vysielať signály o blížiacom sa pôrode. Toto sú najčastejšie z nich:
-
odtok hlienovej zátky;
-
bábätko zostúpilo nižšie do panvy;
-
kŕče v podbrušku a bolesti;
-
hnačka;
-
zvracanie;
-
syndróm hniezdenia;
-
odtok plodovej vody;
-
intenzívne a pravidelné kontrakcie.
Tieto signály svedčia o tom, že „veľké finále“ môže nastať každú chvíľu.
Náš tip:
Zvládnete to! Pokiaľ máte z pôrodu panický strach, skúste sa čo najviac sústrediť na výsledok. Myslite na to, že bábätko vás potrebuje. Pri fyziologickom pôrode aj ono musí zvládnuť neľahkú cestu. Preto mu aj vy musíte pomôcť. Spoločne to zvládnete. A táto skúsenosť vás spojí na celý život. Strach a obavy vám nepomôžu. Skúste si prečítať inšpiratívne príbehy mám, ktoré vám potvrdia, že pôrod môže byť síce bolestivý, ale obohacujúci zážitok.
Najčastejšie otázky a odpovede
Otázka: Kedy mám ísť do pôrodnice?
Odpoveď: Pôrod sa málokedy začne tak rýchlo, ako to vidíte vo filmoch. Väčšinou od prvých pravidelných kontrakcií až do samotného okamihu narodenia vytúženého bábätka prejde aj niekoľko hodín. Prvým znamením toho, že pôrod čoskoro začne, je odtok plodovej vody. Vtedy je lepšie vybrať sa do pôrodnice, pretože pôrod môže začať už čoskoro. Takisto aj pravidelné kontrakcie, ktoré u prvorodičiek prichádzajú v intervale troch až piatich minút a trvajú minimálne 45 až 60 sekúnd, svedčia o začínajúcom sa pôrode. Ak ste už rodili, choďte do pôrodnice až vtedy, keď kontrakcie prichádzajú každých päť až sedem minút a trvajú aspoň 45 sekúnd.
V prípade, že necítite pohyby bábätka, silno krvácate alebo sa cítite zle, choďte do pôrodnice čo najskôr. V takýchto chvíľach môže ísť doslova o život.
Tip od nás
Prečítajte si článok Prvá doba pôrodná: kontrakcie a spotrebovanie krčka maternice
Toto sa stalo mne
„Po narodení Matúška som sa len neveriacky dívala na to vreštiace bábätko, ktoré mi sestrička priložila k prsníku. Necítila som k nemu absolútne nič a mala som z toho veľké výčitky. Materinský cit som si však vypestovala postupne. Každým dňom som ho milovala čoraz viac a začala som si vychutnávať jeho prítomnosť. Byť mamou je proces. A viem, že je úplne v poriadku, ak sa do bábätka nezamilujem na prvý pohľad.“