Vysoké letné teploty a páliace slnko môžu ohroziť krehké telo a termoregulačný systém bábätiek. Poznáte tie najčastejšie?
Potničky
Sú častým detským problémom, ktorý deti obťažuje počas horúcich dní. Ide o povrchové drobné číre pľuzgieriky vyzerajúce ako kvapky vody veľké do troch milimetrov.
Vznikajú ako dôsledok zadržania potu a následného roztrhnutia potných vývodov. Objaviť ich môžete vo vlasatej časti hlavy, na tvári, krku a trupe.
Tvoria sa, ak sa dieťa prehreje, v horúcom prostredí alebo následkom nevhodného oblečenia, ale aj pri horúčke.
Ich povrch ľahko praskne, miesto sa vysuší a koža sa začne olupovať. Potničky nie sú vážny problém, no je potrebné ošetriť ich. Môže pomôcť odvar z dubovej kôry.
Svrbiacu a podráždenú pokožku poľahky upokoja aj krémy určené na ošetrenie potničiek. Obvykle obsahujú prímes nechtíka, harmančeka alebo aloe vera.
Ako predísť potničkám? Vyvarujte sa pobytu v teplom a veľmi vlhkom prostredí. Nepoužívajte igelitové podložky a prevenciou nepríjemností je i vzdušné bavlnené oblečenie.
Prehrievanie
Prehriatie je nežiaduci jav horúcich dní. Hrozí, ak s bábätkom strávite dlhší čas vo vlhkom aj nevetranom prostredí a zároveň zabúdate na dostatočný príjem tekutín.
Môže sa objaviť aj pri dlhej ceste v prehriatom aute. Sprevádzajú ho príznaky podobné chrípke. Najčastejšie sa objavuje únava, bledosť, malátnosť, slabosť, bolesti hlavy, tiež pocit na vracanie, rýchle plytké dýchanie, potenie a zrýchlený pulz.
Neskôr môžu pribudnúť svalové kŕče a horúčka nad štyridsať stupňov. Dieťa je vtedy v prvom rade potrebné uložiť do tieňa, uvoľniť mu odev, podložiť nohy, aby boli vyššie ako telo.
Pomôže mu aj podávanie tekutín izbovej teploty a pri zhoršujúcom sa stave je potrebné okamžite vyhľadať lekára.
Úpal
Veríme, že na drobca dávate veľký pozor, no u maličkých detí stačí pár minút a tento nepríjemný problém je na svete.
Môže za to priamy pobyt na slnku a nedostatok tekutín. Úpal prezradí bolesť hlavy, závraty, v závažných prípadoch dokonca aj kŕče alebo bezvedomie.
Prítomná býva aj teplota do 39 stupňov. Dieťa môže vracať, kožu máva suchú a častým príznakom je chýbajúce potenie.
Dieťatko je potrebné v prvom rade umiestniť do chladnej, dostatočne vetranej a tienistej miestnosti.
Dávajte mu studené obklady na hlavu alebo mu na ňu prikladajte ľad zabalený v uteráku. V prípade, že sa jeho stav do polhodiny nezlepší, vyhľadajte lekársku pomoc. Ak dieťa upadá do bezvedomia, ihneď volajte záchranku.
Vracanie a hnačky
Vracanie a hnačky sú u maličkých detí pomerne častý jav. Nielen v lete, ale počas celého roka. Ako maličkým pomôcť, aby sa počas tropických dní rýchlo nebezpečne nedehydrovali?
Skúste im v prvom rade podávať tekutiny po lyžičkách. V prípade, že ich neudržia a naďalej vracajú alebo hnačkujú, je nevyhnuté vyhľadať lekára. Zvyčajne je nutná hospitalizácia v nemocnici a infúzna terapia.
Pri väčších deťoch je tiež vhodné ponúkať tekutiny, ale iba po glgoch a pomôže aj správna diéta a rehydratačné roztoky.
Okrem vody a solí obsahujú aj glukózu. Pri hnačke je dobré deťom podávať aj probiotiká. Keď sa im napriek tomu neuľaví, je rovnako potrebná návšteva lekára.
Tip od nás
Prečítajte si aj článok o tom, ako čo najlepšie zvládnuť horúčavy s bábätkom.
Nechutenstvo
Počas horúcich dní môžu o dobrý apetít prísť nielen dospelí, ale často sa to prihodí aj najmenším.
Kedy je to ešte v poriadku a kedy je lepšie vyhľadať lekára? Ak dieťa počas horúceho leta zrazu jedlo skôr odmieta, nepanikárte.
Závisí to však aj od veku dieťaťa. Ak je malé a jeho jediným pokrmom je mlieko, vtedy je potrebné skúsiť mu podávať aj vodu alebo nesladený ovocný čaj (u výhradne dojčených detí zase čo najviac ponúkať prsník).
Ak táto snaha zlyhá a dieťa odmieta i iné tekutiny, mali by ste sa čo najrýchlejšie poradiť s lekárom.