Väčšine párov snažiacich sa o bábätko sa podarí počať do dvoch rokov aktívneho snaženia. Napriek tomu rastie počet dvojíc, ktoré sú diagnostikované ako neplodné (z rôznych príčin). Len vďaka správnej diagnostike je možné stanoviť vhodnú liečbu neplodnosti. Neplodnosť môže byť zapríčinená mužským alebo ženským faktorom, neraz aj obomi.
Aké sú najčastejšie dôvody ženskej neplodnosti?
1. Absencia ovulácie
Aby mohlo dôjsť k oplodneniu, je nevyhnutná ovulácia. Pri nej sa dozreté vajíčko uvoľní z vaječníka a putuje do vajcovodu, kde môže byť oplodnené spermiou. Môžete si o nej prečítať v článku Ovulácia a plodné dni. Kedy je ženské telo pripravené na oplodnenie?
Problémy s ovuláciou sa vyskytujú približne u 25 % žien. Najčastejšími príčinami anovulácie (teda absencie ovulácie v menštruačnom cykle) môžu byť:
-
PCOS syndróm (syndróm polycystických vaječníkov);
-
nadmerné množstvo hormónu prolaktín;
-
predčasné zlyhanie vaječníkov;
-
porucha v hypotalame (časti medzimozgu, v ktorej sa tvoria niektoré hormóny);
-
výrazná podváha či nadváha;
-
nadmerná či znížená činnosť štítnej žľazy.
Ak majú anovuláciu na svedomí hormonálne zmeny, riešením býva hormonálna liečba, ktorá dokáže naštartovať ovuláciu.
2. Tubárna neplodnosť
Tento pojem označuje poškodenie či nepriechodnosť vajíčkovodov. Tubárna neplodnosť zabraňuje oplodneniu uvoľneného vajíčka, ku ktorému dochádza vo vajíčkovodoch. Môže vzniknúť následkom:
-
neliečených zápalov;
-
endometriózy;
-
zápalových ochorení panvy;
-
mimomaternicového tehotenstva;
-
niektorých sexuálne prenosných ochorení;
-
poškodením v dôsledku zranenia v panvovej oblasti.
Tubárna neplodnosť sa štandardne zisťuje laparoskopickým vyšetrením, v ktorom sa skúma priechodnosť a poškodenie vajíčkovodov. Vajíčkovody je možné vo väčšine prípadov operačne spriechodniť. Pokiaľ máte nepriechodný či poškodený len jeden vajíčkovod, stále máte šancu na prirodzené počatie. V prípade prítomnosti defektov na oboch vajíčkovodoch je lepšie obrátiť sa na špecializované centrum asistovanej reprodukcie.
Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.
3. Neplodnosť na úrovni maternice
Príčiny ženskej neplodnosti sa môžu ukrývať aj v samotnej maternici. Najčastejším dôvodom neplodnosti na úrovni maternice je endometrióza, ktorá sa vyskytuje u 20 až 50 % žien snažiacich sa otehotnieť. Neplodnosť môžu spôsobiť aj nezhubné nádory, výrastky na maternici, rôzne vývojové defekty či zápaly. Tieto problémy bránia uhniezdeniu oplodneného vajíčka v stene maternice, pričom sú zároveň častou príčinou aj skorých potratov.
4. Neplodnosť v dôsledku nedostatočnej tvorby hlienu
Cervikálny hlien produkuje krčok maternice a pomáha „víťaznej“ spermii ľahšie prekonať všetky prekážky. Ak sa ho však netvorí dostatok, spermia sa nedostane do svojho cieľa. Ak je poškodený v dôsledku vrodenej vady či zranenia, cervikálny hlien sa nemôže produkovať, čo znemožňuje počatie prirodzenou cestou.
5. Vyšší vek
Podľa viacerých odborníkov je vyšší vek ženy jednou z najčastejších príčin ženskej neplodnosti. Stále platí, že vrchol ženskej plodnosti je okolo 24. roku života. Neznamená to však, že sa neskôr stáva žena automaticky neplodnou, otehotnenie však už môže trvať dlhšie, prípadne sa začnú objavovať zdravotné prekážky.
6. Neznáme príčiny – idiopatická neplodnosť
Všetky vyšetrenia máte vy aj partner v poriadku? V tom prípade patríte k 5 až 10 percentám párov, u ktorých nie je známa príčina neplodnosti. Na plodnosť negatívne vplýva aj emocionálny stres v dôsledku neúspešného snaženia sa o bábätko. Nezabúdajte ani na svoje psychické zdravie a dostatok oddychu.
Zdroje:
EAGLESON, Holly. Your Chances of Getting Pregnant at Every Age. Parents [online]. [cit. 2020-09-18]. Dostupné z: www.parents.com
Female infertility. Mayo Clinic [online]. [cit. 2020-09-16]. Dostupné z: mayoclinic.org
Female Infertility. Hormone [online]. [cit. 2020-09-18]. Dostupné z: hormone.org
Tubal Factor (Fallopian Tubes) Infertility. Fertility Women and Infants [online]. [cit. 2020-09-18]. Dostupné z: fertility.womenandinfants.org
RIGGINS NWADIKE, Valinda. Endometriosis. Healthline [online]. 02. 07. 2019 [cit. 2020-09-18]. Dostupné z: healthline.com
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.