1. Nekupujte naslepo
Než začnete vážne uvažovať o konkrétnej ponuke, preštudujte si ju do detailov. Neuspokojte sa len s krásnymi fotkami z inzerátu.
Na obhliadke buďte obzvlášť pozorní. Len tak zistíte, či ranné slnko neskrýva plesnivé škvrny na stenách, alebo či ulica nie je príliš hlučná počas dopravnej špičky.
Všímajte si a pýtajte sa na konkrétne veci – technický stav budovy (od strechy až po pivnicu), skontrolujte okná, dvere, podlahy, kúpeľňu a toaletu. Podstatnou informáciou je tiež vek a stav rozvodov elektriny, vody a plynu.
Zistite, či sú všetky úpravy a zmeny riadne zapísané v projektovej dokumentácii a povolené stavebným úradom.
Overte si, či šírka a tvar pozemku umožňujú pohodlný prístup, parkovanie alebo budúcu prístavbu. Nič nie je horšie ako zistiť, že na vašu vysnívanú záhradu sa v skutočnosti zmestí akurát na slnečník a lehátko.
Nepodceňte ani zdanlivo drobné detaily ako zápach, vlhkosť, poruchy výťahu či problémové susedstvo. Čo sa vám dnes zdá ako maličkosť, môže prerásť do každodenného strašiaka.
Naše poistenie nehnuteľnosti a domácnosti je jednoduché a zrozumiteľné
Vyskladajte si ho podľa svojich potrieb online za pár minút. Zľava 5 % na online Poistenie nehnuteľnosti a Poistenie domácnosti pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.
2. Preverte si nehnuteľnosť aj z právneho hľadiska
Dom alebo byt vašich snov môže skrývať nejedno nepríjemné tajomstvo. Preto skôr než podpíšete kúpnu zmluvu, dôkladne si preverte nehnuteľnosť z právnej stránky.
Základom je aktuálny list vlastníctva, ktorý vám prezradí, kto je skutočným vlastníkom nehnuteľnosti a či sú na nej nejaké ťarchy (záložné práva bánk, exekúcie či vecné bremená).
TIP
Osobitnú kapitolu predstavuje doživotné právo užívania nehnuteľnosti. Ak ho má niekto zapísané v liste vlastníctva, znamená to, že v byte či dome môže bývať až do smrti, a to bez ohľadu na to, kto je aktuálnym vlastníkom.
3. Energetický certifikát napovie viac než fotky
Energetická trieda nehnuteľnosti výrazne ovplyvňuje vaše mesačné náklady. Preto si od predávajúceho vždy vyžiadajte energetický certifikát. Ten prezradí, či ide o úsporný dom/byt, alebo o energetickú priepasť.
Staršie budovy si často vyžadujú dodatočné investície do zateplenia či moderného vykurovania, s čím treba počítať v kúpnej cene.
Naopak, moderné bungalovy a komplexne obnovené domy v dobrej energetickej triede sľubujú nízke účty a dokonca potenciál pre dodatočné zhodnotenie.
4. Porovnajte ponuky financovania
Keď už viete, akú nehnuteľnosť chcete, je čas zabezpečiť peniaze. Nezostávajte len pri jednej ponuke na hypotéku, ale porovnajte ponuky viacerých bánk.
Rozdiel v úrokovej sadzbe, dobe fixácie či poplatkov za vedenie úveru môže z dlhodobého hľadiska znamenať tisíce ušetrených eur.
Ak je pre vás orientácia vo finančných produktoch španielska dedina, obráťte sa na skúseného finančného sprostredkovateľa. Ten vám pomôže porovnať desiatky ponúk, vysvetlí vám rozdiely a odporučí najvhodnejšie riešenie
5. Nebojte sa pýtať štát o podporu
Pri kúpe prvej nehnuteľnosti môžete využiť viaceré štátne podpory, napríklad štátom dotovaný úrok, príspevok pre mladomanželov či zvýhodnený úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania.
Nárok na ne závisí od vášho veku, príjmu, hodnoty nehnuteľnosti a účelu kúpy (na bývanie, nie podnikanie). Podmienky sa často menia, preto si ich overte v banke alebo u finančného sprostredkovateľa.
6. Odborníci vás môžu ochrániť pred chybami
Pri kúpe nehnuteľnosti sa oplatí do svojho tímu zapojiť realitného makléra, právnika a statika či znalca. Maklér vás prevedie procesom hľadania a kúpy, sprostredkuje najlepšie ponuky a postará sa o administratívu.
Právnik skontroluje všetky zmluvy a ošetrí vaše záujmy. Statik/znalec dôkladne preverí technický stav a upozorní na potrebné opravy či riziká. Ich honoráre sa vám vrátia v podobe ochrany pred zlým rozhodnutím a nečakanými problémami.
7. Naplňte si vankúš pre nečakané výdavky
Prasknuté potrubie, pokazený kotol alebo vyššia splátka po skončení fixácie sú len niektoré zo situácií, ktoré dokážu v okamihu narušiť váš rozpočet.
Preto si popri mesačnej splátke hypotéky tvorte aj finančnú rezervu. Ideálne vo výške aspoň 6-mesačných splátok úveru. Práve z nej budete čerpať peniaze na nevyhnutné opravy a rekonštrukcie bez toho, aby ste sa museli ďalej zadlžovať.
Okrem toho by ste mali myslieť aj na dlhodobejšie úspory na plánované obnovy a vylepšenia. Uvažujte v horizonte aspoň 10 až 15 rokov, kedy budete potrebovať novú strechu, fasádu, okná či kotol.
Tieto veľké investície dokážu výrazne zaťažiť váš rozpočet, preto je lepšie sa na ne pripraviť vopred.
A nezabúdajte ani na poistenie. Okrem poistenia nehnuteľnosti zvážte aj poistenie domácnosti či špeciálne poistenie počas rekonštrukcie. Práve počas stavebných prác sa riziko neželaných udalostí výrazne zvyšuje.