Ako sa má bábätko?
Váš drobček je veľký ako hrášok alebo čučoriedka, čo zodpovedá približne veľkosti 8 milimetrov. Na hlavičke sa naďalej tvoria výstupky pre oči, ústa a nos. Tvar telíčka ostáva bez zásadných zmien: stále nosíte v brušku malú žubrienku.
Žubrienka však počas siedmeho týždňa pomaly prichádza o svoj chvostík. Vývin hlavičky beží na plné obrátky, hlavne vývoj mozgu, ktorý sa začína deliť podľa jednotlivých častí. Hlavička je naďalej dominantne vyvinutá v porovnaní s ostatnými časťami tela. Okrem hlavičky sa pomaly formujú aj dolné končatiny a dobiehajú tak vývoj horných končatín.
Srdiečko bije o preteky, približne dvakrát tak rýchlo ako to vaše. Zároveň sa vyvíjajú aj dôležité orgány ako je pečeň, pľúca, pohlavné orgány či obličky.
Zdroj: freepik.com
Ako sa má mamička?
Nečudo, že pri takom tempe, akým sa vaše bábätko vyvíja, trpíte niektorými z príznakov tehotenstva. Ak vás zatiaľ žiadne ťažkosti nepostretli, neznepokojujte sa. Ste jednou z mála mamičiek a buďte vďačná, že neviete, čo je to ranná nevoľnosť.
Povedomie o príznakoch tehotenstva je totiž medzi ženami také silné, že keď sa náhodou žiadne neobjavia, považujú to za signál, že niečo nie je v poriadku.
Tip od nás
Každá žena aj bábätko sú jedinečné, preto ani jedno tehotenstvo nemá rovnaký priebeh.
Pokiaľ vás netrápia nevoľnosti či iné ťažkosti typické pre prvý trimester tehotenstva, môžete s informovaním svojho okolia o tom, že čakáte bábätko, ešte počkať. Ak máte všetky príznaky do jedného, vášmu okoliu skôr či neskôr napadne, že ste tehotná. Na konci prvého trimestra však väčšina nepríjemností ustúpi.
Zdroj: freepik.com
Čo sa týka vašej nálady, naďalej môžete pociťovať rozladenosť podobnú PMS: podráždenosť, výkyvy nálad, precitlivenosť či melanchólia sú úplne bežné. Najkrajšie obdobie vo vašom živote nemusí byť práve tehotenstvo. Nepremáhajte sa a neobviňujte sa, ak nepociťujete iba čistú eufóriu.
Tehotenstvo je veľkou zmenou. Ak zažívate obavy či strach a myšlienky na materstvo vás napĺňajú rozpakmi a rešpektom pred všetkými novými úlohami, je to úplne v poriadku. Racionálne zváženie všetkých úloh a zmien vraj v istom bode desí oboch partnerov.
Náš tip: ako povedať vášmu partnerovi, že ste tehotná?
Niektoré budúce mamičky len ťažko dokážu túto informáciu pred svojím partnerom udržať v tajnosti. Nával emócií, ktoré so sebou informácia o tehotenstve nesie, je obrovský a temperamentnejšie povahy dajú zrejme voľný priebeh svojim pocitom.
Nemusíte túto novinku oznámiť nikomu, môžete sa z nej pár dní či týždňov tešiť ako zo súkromného tajomstva. Partner vám však môže byť aj oporou, hlavne vo chvíľach, kedy vami mávajú emócie ako na kolotoči.
Zdroj: freepik.com
Môžete na túto udalosť pripraviť slávnostnú večeru, alebo ísť spolu na miesto, ktoré pre vás oboch veľa znamená a dať tak tejto chvíli punc výnimočnosti. No ak aj budete zrovna v teplákoch a budete mať pocit, že teraz je tá chvíľa, smelo to povedzte.
Pripravte sa na to, že váš partner môže byť zaskočený: hlavou mu môžu začať bežať tisíce myšlienok, ktoré tiež bude musieť nejako spracovať. Niektorí partneri reagujú euforicky, iní ťažko skrývajú šok.
Ťažoba, ktorú váš partner môže cítiť, vôbec nemusí prameniť z toho, že by sa z bábätka netešil. Môže byť len vystrašený novou úlohou, ktorú chce splniť čo najlepšie.
Tip od nás
Dajte svojmu partnerovi pocítiť, že ste v tom spolu a že to aj spolu zvládnete.
Pravda alebo mýtus: známa cíti pohyby už od 7. týždňa, dá sa to?
Každé tehotenstvo je iné, no aby niekto cítil pohyb dieťatka, ktoré je veľké ako hrášok, nie je reálne. To by ste zrejme cítili aj každý jeden úder svojho srdca, ktoré je oproti dieťatku v 7. týždni niekoľkonásobne väčšie.
Sprievodným javom počas tehotenstva je aj zápcha či nadúvanie, ktoré môžu byť vnímané ako neštandardné pohyby v brušku. Preto, ak vy pohyby bábätka ešte necítite, je to úplne v poriadku. Opak by bol totiž viac než zvláštny. Snažte sa neporovnávať s ostatnými. Vaše telo funguje presne tak, ako má.
Čo áno – a čo nie?
-
Zistite svoje krvné skupiny – pokiaľ máte Rh faktor negatívny, je dôležité zistiť, aký Rh faktor má váš partner. Túto informáciu môžete nájsť vo svojich zdravotných dokumentáciách u všeobecného lekára. Pokiaľ ste obaja darcami krvi, informáciu o svojej krvnej skupine nájdete aj v preukaze darcu. Potvrdenie o Rh faktore vášho partnera vám môže na požiadanie vystaviť jeho obvodný lekár alebo stačí priniesť preukaz darcu krvi vášho partnera. Ak túto informáciu nemá ani lekár a váš partner nie je darcom, môže ísť s vami na nasledujúcu tehotenskú poradňu, kde mu odoberú vzorku krvi, z ktorej bude Rh faktor určený.
-
Užívajte prenatálne vitamíny každý deň – vyberte si vitamíny s obsahom kyseliny listovej a dbajte na prísun pestrej a vyváženej stravy. Kyselinu listovú môžete nájsť aj v bežne dostupnom ovocí či zelenine. Inšpirujte sa jedálničkom na prvý trimester, ktorý je pestrý a zohľadňuje aj nevoľnosť či nechuť k určitým jedlám.
-
Sledujte svoj krvný tlak – ak ste mali vyšší tlak už aj pred otehotnením, je dosť možné, že sa vám počas tehotenstva ešte zvýši. Vysoký krvný tlak môže mať vplyv na predčasný pôrod, preto je potrebné ho monitorovať a ak lekár nariadi, liekmi ho aj znižovať.
-
Dopĺňajte živiny a energiu v malých dávkach a často – vaša srdcová frekvencia sa počas tehotenstva môže zvýšiť aj o 25 %, čo má za následok aj zrýchlenie metabolizmu. Preto je potrebné dopĺňať pravidelne energiu, čo by malo pomôcť aj pri zmierňovaní únavy.
Zdroj: unsplash.com
-
Pravidelne cvičte – nemusíte sa zodrať v posilňovni. Počas prvého trimestra sú vhodné ľahšie cviky, prechádzky či pravidelné strečovanie. Dôležité je, aby ste svoje telo udržiavali v kondícii. V prípade, že v sebe len s ťažkosťami udržíte pár piškót, doprajte si relaxačné cvičenia či meditáciu, ktorá vám môže pomôcť zamerať svoju pozornosť inam, než vám káže rozbúrený žalúdok.
-
Vyhýbajte sa škodlivinám – procesy tvorby orgánov vášho bábätka sú naštartované na maximum, preto by ste sa mali oblúkom vyhýbať cigaretám, alkoholu či látkam ohrozujúcim zdravie: drogám, liekom či iným chemickým látkam. Ak vás trápia zdravotné ťažkosti, užívanie liekov konzultujte so svojím lekárom.
Zdroj: unsplash.com
Najčastejšie otázky a odpovede
Otázka: Ako často navštevovať gynekologickú ambulanciu počas tehotenstva?
Odpoveď: Zo zákona máte ako tehotná žena nárok na jednu gynekologickú preventívnu prehliadku mesačne. V prípade, že si váš zdravotný stav vyžaduje častejšie návštevy, frekvenciu návštev v tehotenskej poradni určí váš lekár či lekárka. Ak máte akékoľvek pochybnosti o svojom zdravotnom stave, bezodkladne ambulanciu navštívte.
Toto sa stalo mne
Počas prvej návštevy gynekologickej ambulancie za účelom potvrdenia tehotenstva som mala trošku stres. Nebola som si úplne istá, čo čakať. Hoci informácií som mala dosť, racionalita prestávala byť mojou silnou stránkou.
Pani doktorka sa na mňa usmiala a významne podotkla, že tá menštruácia nám akosi mešká. Povedala som jej, že ak tehotenské testy neklamú, neprišla som ju pozrieť sama. Rovno mi spravila vaginálny ultrazvuk.
Zrazu mi obe, aj s pani sestričkou začali gratulovať, pričom sa pozerali na tú istú obrazovku ako ja. Až na to, že ony tam zjavne videli viac, než ja. Maternicu som si totiž pomýlila s vaječníkom a chvíľku mi trvalo, kým som to čiernobiele klbko identifikovala ako nového človiečika. Našťastie mi vyhotovili aj fotografiu, ktorá ma aj po návrate z vyšetrenia domov utvrdila v tom, že sa mi to celé nesnívalo.
Ako sa v tehotenstve chrániť pred kliešťami? Ktoré repelenty sú vhodné? Prečítajte si v našom článku!