Iste, musíte si zabaliť celý rad nevyhnutností (kúpacie plienky, opaľovacie krémy, plážový stan), všade budete mať piesok a najskôr budete trochu v strese kvôli spinkaniu a jedlu.
Tip od nás
Výprava na pláž s bábätkom môže pripomínať expedíciu na Mars. Ale stojí to za to.
Nižšie nájdete 8 dôvodov, prečo s bábätkom netrčať len v klimatizovaných a sterilných herniach a vyraziť živlom v ústrety.
Bábätká na pláži sú nielen fotogenické, ale návšteva morského pobrežia pre nich predstavuje aj celý rad vývojových výhod. Aké to sú?
1. Objaví nové, iné textúry
Míňame nemalé čiastky za interaktívne hračky, knižky a elektronické dečky, ktoré majú našim deťom predstaviť rôzne materiály a motivovať k zmyslovým experimentom. Robíme to preto, lebo všetci vieme, že ak poskytneme deťom rôzne zmyslové zážitky, rozvíjame ich motorických schopností, ukazujeme im, ako funguje svet a pomáhame tiež s osvojením jazykových zručností.
Tak prečo im neukázať, ako rozšafne sa príroda realizuje na plážach: suchý piesok, mokrý piesok, kamene, mušle, riasy, voda, teplý piesok, studený piesok, vietor. Rachelle Doorleyová, špecialistka na rané vzdelávanie, napísala na stránku PBS Parents, že deti sa na pláži správajú „dosť ako vedci, ktorí sa učia pomocou zmyslov.” Súhlasíme. Pláž je jednoducho skvelé laboratórium.
Zdroj: pexels.com
2. Konečne odpadnú
Biely šum, ktorý púšťame našim maličkým z YouTube alebo rozladeného rádia či vysávača, krásne nahradí more. Pokiaľ má aj to vaše problémy so spaním, na pláži si konečne poriadne oddýchne.
Podľa pediatra a autora bestselleru Najšťastnejšie bábätko v okolí zvuky valiacich sa vĺn a šumiaceho vánku pripomínajú dieťatkám zvuky, ktoré poznajú z maternice. A kto by sa nechcel aspoň na chvíľu vrátiť do toho stavu pohodlia a bezpečia?
3. Zamilujú sa do prírody
Kde inde by ste chceli bábätká vystaviť tak zaujímavým a novým veciam ako sú kraby alebo malé rybičky?
Výskumy ukázali, že prístup k prírode sa formuje v ranom veku a pobyt v „divokej” prírode, kam spadajú aj pláže, pomáha dieťatkám aj batoľatám vypestovať si celoživotnú úctu k prírode, ktorá nakoniec vedie k nižšiemu riziku obezity a zdravšiemu životnému štýlu. Vyplynulo to z výskumu Early Head Start na National Resource Center.
4. Dýchajú slaný vzduch
Slaná voda je prírodný liek takmer na všetko od upchatého nosa po ekzém. Morská voda obsahuje magnézium a soľ pomáha pri podráždenej pokožke. Prirodzená vlhkosť pláže pomáha hydratovať sliznice v nose a zbavuje nielen deti od chronickej nádchy.
Zdroj: freepik.com
5. Prospeje im slniečko
Zatiaľ čo bábätká do šiestich mesiacov by mali byť pred priamym slnkom chránené nech sa deje čokoľvek, od pol roka života je trocha lúčov dôležitá pre tvorbu vitamínu D. Desať až pätnásť minút je pre väčšinu fototypov tak akurát (tmavšie typy potrebujú viac).
To je zhodou okolností približne čas potrebný na to, aby sa vám podarilo neposlušné batoľa skrotiť a upratať do tieňa na deku.
6. Veľmi ich to baví
Možno jedna z najviac frustrujúcich batoľacích fáz je to ich večné „Ešte!“ Batoľatá milujú opakovanie, pretože „je to ich vlastná vedecká metóda skúmania sveta a osvojovania si nových zručností,” píše magazín Parents.
Doma to znamená, že vyžadujú čítanie stále rovnakej knižky, či hranie stále rovnakej hry na schovávačku. Oproti tomu na pláži sa dokážu donekonečna zabávať vlnami, ktoré sa im nedarí chytiť, pieskom, ktorý nikdy nesklame a zakaždým sa z vedierka vysype späť na zem a dierami, ktoré môžu stále dokola kopať a zasypávať.
7. Pochopia, že svet je zázrak
Pre našich najmenších je pláž krásnym novým svetom. Veď viete, aké to je, stáť pred nekonečným morom a pozerať sa na obzor. A teraz si predstavte, aké to musí byť pre batoľa.
Tento zmysel pre zázrak a posvätná úcta k prírode, ktorý sa nevyhnutne dostaví, je dôležitým vývojovým zážitkom, pretože z výskumov vyšlo, že zmysel pre zázrak je silný motivačný faktor pre celoživotné vzdelávanie.
Zdroj: pexels.com
8. Dokážu premeniť každú pláž na nudistickú
A všetci im to závidíme!
Autorka: Natálie Veselá
Krotiteľka písmeniek, milovníčka hudby, piva, beletrie a neplánovaných ciest s nejasným cieľom. Editorka, novinárka a hlavne matka deväťročného Jáchyma je presvedčená o tom, že rodičovstvo je ten najlepší kurz osobného rozvoja, sebaovládanie, bezpodmienečnej lásky, tolerancie a čierneho humoru. A taká by podľa nej mala byť aj Promama.