Do akých aktivít a zábaviek sa môžete pustiť s deťmi vo veku od 0 do 3 mesiacov, a prečo to vôbec robiť?
Dotýkajte sa
Najrozvinutejším zmyslom bábätka je hmat. Znamená to, že vaším prvým komunikačným kanálom sú dotyky. Čo takto jemná masáž telíčka? Ak sa dieťatko nenarodilo predčasne a ak je zdravé, môžete s ňou začať hneď od narodenia. Nebojte sa, nie je to žiadna veda. Stačí vám pokojná atmosféra, osuška a vhodný detský olejček (napríklad mandľový). Naberte si do rúk pár kvapiek oleja, pošúchajte dlane o seba, aby sa zahriali, a môžete začať. Ideálne od hlavičky.
Masáž rozvíja bábätku dotykové vnemy, upokojuje a pomáha k lepšiemu spánku, zlepšuje krvný obeh a funguje aj proti bolestiam bruška. Nehovoriac o tom, že podporuje vaše vzájomné puto.
Vaša tvár je najlepšie kino
Ako už asi viete, zrak bábätka sa vyvíja len postupne. Novorodenec dokáže zaostriť približne na 30 cm, čo je tak akurát, aby si skontroloval, kto ho dojčí alebo kŕmi. Mimochodom, práve vaša tvár je pre bábätko fascinujúcim objektom na skúmanie. Skláňajte sa nad ním, prihovárajte sa mu, preháňajte mimiku, vyplazujte jazyk. To bude radosť, keď dieťatko vyplazí jazýček spolu s vami, alebo sa zasmeje!
Vyskúšajte obrázkové divadlo
Najskôr vie bábätko rozoznávať najmä svetlo a tmu, aj preto sa pri stimulácii zraku začína s čierno-bielymi obrazcami. Zaveste jednoduchý čierno-biely motív nad postieľku (napríklad tzv. montessori mobile), aby ho dieťa mohlo sledovať. Postupne, vždy po pár dňoch, pridávajte farby. Skúste obrázok pomaly presúvať z pravej strany na ľavú, aby ho dieťatko sledovalo pohľadom. Precvičí si očká a fixovanie pohľadom, ale neskôr, keď sa bude otáčať, aj krčné a chrbticové svalstvo.
Postieľka, presúvaj sa!
Ak uprednostňujete prirodzené zrakové podnety, umiestnite postieľku alebo kočík pod vysokú izbovú rastlinu, halúzky stromov, alebo pod žalúzie, cez ktoré dopadá svetlo. Postieľku presúvajte na rôzne miesta, aby malo dieťatko vždy nové podnety. Aj vy by ste sa nudili, keby ste museli každý deň sledovať rovnaký “výhľad” na plafón alebo stenu. Pozor na to, aby ste bábätko nenechali na priamom slnku alebo v prievane!
Tip od nás
Prečítajte si aj náš článok ako sa pripraviť na fotenie bábätka.
Tancuj, tancuj, vykrúcaj
Noste dieťatko. Je to ten najlepší recept na upevňovanie vzájomnej väzby, ale aj na získavanie nových podnetov. Môžete si spolu zatancovať, ukázať mu výhľad z okna, ale nemusíte vymýšľať nič špeciálne. Ideálne je, ak máte ergonomický nosič alebo šatku. V takom prípade môžete dieťatko zapojiť do všetkého, čo sa deje v domácnosti. Nosenie detí neprináša len viac zrakových, ale aj pohybových a dotykových vnemov. Nehovoriac o tom, že nosené deti sú preukázateľne spokojnejšie, čo znamená menej plaču a frustrácie.
Bábätká milujú klasiku
Vážne. Veda dokonca potvrdila, že deti, ktoré od útleho veku počúvajú klasickú hudbu, sú inteligentnejšie a viac sústredené. Úprimne, aj vaša materská dovolenka bude oveľa harmonickejšia než s modernými detskými odrhovačkami. Nemusíte dieťatko konfrontovať hneď so Schönbergom. Dostatočne baby-friendly je napríklad Mozartova Malá nočná hudba, Vivaldiho Štyri ročné obdobia, Bizetova Carmen, Čajkovského Luskáčik. Vyskúšajte aj Händlovu Vodnú hudbu, výborne sa pri nej upratuje.
Rozprávajte sa (pokojne aj samy so sebou)
Kto sa nechce trápiť s hľadaním správnej klasiky, nemusí. Postačí vám šumenie vody, pustená práčka alebo umývačka. Bábätká tieto zvuky milujú, pretože im pripomínajú ruchy vo vašom brušku. Úplne najlepší je ale váš hlas. Rozprávajte sa s dieťatkom. Že o čom? To je úplne jedno. Komentujte mu varenie polievky, čítajte mu denné spravodajstvo. Hovorte výrazne, preháňajte slabiky, klaďte rečnícke otázky, aj si na ne odpovedzte. Pre bábätko je to nielen zábava, ale aj učenie. Je dokázané, že deti urozprávaných matiek majú lepšie komunikačné schopnosti.
Bruško nadol!
Ak je bábätko zdravé a neprišlo na svet predčasne, “pasenie koníkov” môžete skúšať prakticky už od narodenia. Možno ste už prišli na to, že nie všetky detičky táto poloha aj baví. Netreba sa čudovať, pretože na brušku sa musia trochu namáhať, dvíhať hlavičku, neskôr aj zapierať rúčky. Ak sa vaše „bejby“ jeduje, nevzdávajte to. Dôležité je ísť na to postupne. Pokojne stačí minútka-dve, aby si dieťatko zvyklo. Základom je pevná podložka, do ktorej sa bábo nezabára. Prípadne ho skúste najskôr položiť na vlastné brucho, alebo opatrne na fitloptu. Keď je dieťatko trochu väčšie, motivujte ho, aby dvíhalo hlavičku. Pomôže správne umiestnené zrkadlo alebo hračky.
Autorka: Silvia Gašparcová
Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí 🙂