S malými deťmi sa medzi štyrmi stenami dlho nedá vydržať. A už vôbec nie vtedy, keď je vonku teplo a krásne. Napokon, proti pobytu v prírode zatiaľ nenamietajú ani hygienici.
Slniečko dodá vitamín D a deti sa aspoň zbavia nahromadenej energie. Samozrejme, toto všetko platí len vtedy, ak dodržiavame bezpečný odstup medzi ľuďmi. Na inšpiráciu ponúkame ďalšie úžasné lokality, o ktorých ste možno ani netušili. A nezabudnime si na výlet pribaliť nielen opaľovací krém, ale aj ochranné rúška.
Trochu iné Americké námestie
Verili by ste, že na Americkom námestí je kopa zelene a krásny výhľad na Rakúsko? Nebojte sa, nechceme vás posielať do miniparčíka uprostred križovatky v centre Bratislavy.
Rovnako sa volá aj lúka, ktorú nájdete neďaleko televíznej veže Kamzík. Väčšina výletníkov, ktorí sa zdržujú na preplnených lúkach okolo bobovej dráhy, o nej ani netuší.
Americké námestie sa nachádza na opačnej strane cesty, teda na strane lanovky. Východiskový bod je televízna veža, odkiaľ vás povedie červená turistická trasa. Za 20 minút pohodlnej chôdze lesným terénom ste v cieli.
Americké námestie tvorí rozľahlá lúka so štyrmi ohniskami, altánkom, ping-pongovým stolom a veľkou, 16-metrovou rozhľadňou.
Výhľad z Kráľovej hory
Ak nebývate na sídlisku Dlhé diely, možno o nej ani netušíte. Krásnej rozľahlej lúke, pripomínajúcej lesostep, hrozil ešte pred pár rokmi zánik. Na územie si brúsili zuby developeri, ktorí tu plánovali vilovú zástavbu. Našťastie sa tak nestalo a vďaka občianskym protestom patrí tento priestor naďalej všetkým.
Zvieratám, rastlinám aj dvojnohým výletníkom, ktorí tu obdivujú výhľad na Dunaj a rakúske kopce. Keď sem prídete podvečer, užijete si jeden z najkrajších západov slnka v Bratislave.
A ako sa na Kráľovu horu dostať? Veľmi jednoducho. Východiskový bod je Kuklovská ulica na Dlhých dieloch, kde stoja aj trolejbusy. Asfaltka vás za pár minút privedie do cieľa.
Bludisko vo Waitovom lome
Výlet po hrebeni Devínskej kobyly je nezabudnuteľný, ale na dnešné časy sú chodničky trochu priúzke. Oveľa viac priestoru nájdete o niečo nižšie, vo Waitovom lome. Ide o rozľahlú lúku, ktorá je z polovice ohraničená skalami, z druhej polovice otvorená smerom na Rakúsko.
Deti zaujme hmyzí hotel, drevené zvieracie sochy a možno aj pasúce sa ovce a kozy. Najviac zábavy im ale prinesie nízke kamenné bludisko, ktoré je kópiou francúzskeho labyrintu v Chartres.
Pre istotu vstupujte len po jednom, aby ste si z bludiska nepriniesli aj niečo iné, než len zážitok. Najkratšia cesta do Waitovho lomu je z Devínskej Novej Vsi. Zaparkujte auto na konci ulice P. Horova a do cieľa sa dostanete približne za polhodinu.
Stačí sa držať modrej značky, ktorá vás prevedie aj cez Sandberg. Ak idete autobusom, jednoducho vystúpte na zastávke Waitov lom. Cesta do cieľa bude strmšia, ale kratšia.
Zdroj: archív redakcie
Vojenské bunkre na brehu Moravy
Devínska Nová Ves ukrýva aj ďalšie skvosty. Ak z hlavnej Istrijskej cesty tesne za rybníkom zabočíte doľava, dostanete sa na rozbitú cestu, kopírujúcu tok Moravy.
Cesta vás privedie do najzápadnejšieho konca Bratislavy, no budete mať pocit, že ste sa ocitli na konci sveta. Nie je tu nič, len záplavové lúky a polia, riečne zákutia Moravy, Devínske jazero, niekoľko vojenských bunkrov a stopy po bobroch.
Oblasť Devínske alúvium Moravy je miestom výskytu vzácnych živočíchov a rastlín, je preto prísne chránená. Energiu môžete načerpať v bufete U starého bicykla, ktorý je známy legendárnymi grilovanými rebrami a kolenami.
V bufete si síce teraz neposedíte, ale osobný odber funguje! Upozornenie: Počas Veľkej noci si všímajte značku oznamujúcu koniec Bratislavy.
Baby-friendly končiar nad Račou
Na areál pod Horárňou Krasňany nedáme dopustiť. Krásne prostredie, lúky, ohniská, altánky, ihrisko aj bufet. A zároveň znepokojivo veľa ľudí. Keď si ale vyšliapete o kúsok vyššie, počet výletníkov klesá.
S menšími deťmi sa môžete vybrať na baby-friendly kopec Malá Baňa, na ktorý sa dostanete z horárne po asfaltke. Len posledných pár desiatok metrov vás čaká strmšia lesná cesta.
Ešte rýchlejšie sa tam dostanete po modrej trase, vedúcej od račianskeho kúpaliska. A čo robiť na Malej Bani? Čakajú tu zo dve lavice so stolmi, hojdačka, geocachingové “poklady”, knižnú búdku, hmyzí hotel, krásny výhľad a najmä detské nadšenie z toho, že sme zdolali vrchol s výškou 361 m. n. m.
Zdroj: archív redakcie
Africká savana za Slovnaftom
Vraví sa, že pod lampou býva najväčšia tma. My tvrdíme, že pod komínmi Slovnaftu sa skrýva najkrajšie prírodné územie Bratislavy. Ak ste niekedy zablúdili na Kopáčsky ostrov, určite súhlasíte.
Lokalita občas pripomína africkú savanu, inokedy snovú krajinu ako vystrihnutú z Cesty do praveku. Nájdete tu husté lužné lesy s lianami, skryté mŕtve ramená, čisté jazero Panský diel a lúky, ktoré spásajú stáda oviec.
Územie je domovom vzácnych druhov rastlín a zvierat, a preto je prísne chránené. Znamená to, že je tam zakázaný pohyb na bicykli, aj mimo vyznačených chodníkov.
Nevadí, odškodní nás ťukanie ďatľa, a ak budeme mať šťastie, možno nám cestu skríži zajac alebo srnka. Dostanete sa sem z Vlčieho hrdla, začiatok náučného chodníka je priamo za Slovnaftom.
Zdroj: archív redakcie
Nekonečný lesopark v Rusovciach
Prečo nekonečný? Pretože zvonku síce vyzerá ako klasický historický park obohnaný plotom, ale len čo sa dostanete hlbšie, zistíte, že nemá koniec. Park dizajnovaný človekom sa postupne „rozpustí“ do voľnej prírody dunajských luhov.
Na začiatku vás privíta romantický kaštieľ v tudorovskom štýle, ktorý patril k najkrajším v hornom Uhorsku. Je kvôli rekonštrukcii, ktorá trvá už dlhé roky, neprístupný. Prejdete ponad rameno rieky cez romantický mostík a ste v lese plnom starých dubov a majestátnych platanov.
Les začne postupne rednúť, až sa ocitnete na divokej a členitej lúke ako stvorenej na piknik. Že nemáte jedlo? Nevadí, pri kaštieli je výborná reštaurácia SĽUK, kde v týchto dňoch funguje aj osobný odber. Nezabudnite si zobrať repelent proti kliešťom!
Zdroj: archív redakcie
Stratená civilizácia v Jarovskej bažantnici
Jarovská bažantnica je väčšinou ľudoprázdna, za čo môže najmä jej poloha. Opustený lesík sa nachádza uprostred polí kúsok za Jarovcami, a ešte menší kúsok od rakúskej dediny Kittsee.
Znamená to, že v týchto časoch si treba dať veľký pozor, aby ste neprekročili hranice, inak vás čaká dvojtýždňová karanténa. A prečo sa sem oplatí ísť? Jarovská bažantnica je vlastne bývalý barokový parčík, ktorý slúžil ako poľovný revír pre šľachtu.
Pozorné oko si všimne pozostatky priekop, kedysi naplnených vodou z Dunaja, ale aj centrálny kruhový priestor, z ktorého sa lúčovito rozbiehajú cesty. Najviac fotogenický je však kamenný dvojoblúkový most zarastený burinou a náletovými drevinami.
Dostanete sa sem zo sídliska Slnečnice alebo z Palmovej ulice v Jarovciach, cez rušnú cestnú komunikáciu treba použiť nadjazd.
Autorka: Silvia Gašparcová
Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí 🙂