Ako sa má bábätko?
V brušku nosíte bábätko veľké ako čerešnička. Meria približne 2,5 centimetra a váži cca 2,5 gramu. Vo vašom brušku, hoci to nevidíte a necítite, to poriadne žije. Bábätko hýbe ručičkami, nožičkami, otvára ústočká, dokonca robí kotrmelce.
Hlavička vášho bábätka je naďalej dominantná a zahnutá k hrudníku, vaše bábätko ňou dokonca vie aj hýbať. Čoraz viac sa začína podobať na človiečika. To aj vďaka rýchlo rastúcim končatinám.
V tomto období sa začínajú postupne formovať aj pohlavné orgány vášho drobčeka. No na zistenie, či to bude chlapček alebo dievčatko, ešte čas nedozrel. Treba trpezlivo počkať pár ďalších týždňov. Niektoré budúce mamičky to však tušia už od samého začiatku.
Zdroj: freepik.com
Ako sa má mamička?
Vlasy sa môžu stať zrazu vašou korunou krásy: zhustnú, majú krásny lesk, rýchlo rastú, sú pevné a dobre držia tvar. Alebo sa z nich môže stať vaša nočná mora: začnú vypadávať, rýchlo sa mastiť, môžu sa vám tvoriť nadmerné lupiny či šupiny a pokožka hlavy vás môže nepríjemne svrbieť. Od čoho to závisí, zatiaľ nikto netuší, no po pôrode sa vaše vlasy opäť vrátia do pôvodnej formy.
To isté sa týka vašej pleti. Tiež môže žiariť ako z reklamy na omladzujúci krém alebo môže pripomínať štandardnú pubertu. Pleti prospeje, ak znížite obsah tukov v jedálničku, budete piť dostatok vody a do svojho dňa zaradíte ľahké cvičenie. Prípravky proti akné však používajte až po konzultácii s lekárom.
Zvýšenie vášho krvného obehu až o 50 % je dobrou správou pre vaše bábätko a jeho vývoj. Pre vás to znamená približne kilo a pol navyše a zrejme aj nedostatok železa. Anémiu môžu potvrdiť jedine krvné testy, no vy môžete aj bez nich cítiť únavu a slabosť. Konzumujte potraviny, ktoré obsahujú najviac železa, alebo siahnite po výživových doplnkoch pre tehotné.
Ešte stále nemusíte zvyšovať príjem svojej potravy: kvalita stále vedie nad kvantitou.
Tip od nás
Neprejedajte sa, vyhýbajte sa sladeným či kofeínovým nápojom. Práve sladené nápoje a maškrty majú na svedomí zvýšenú kazivosť zubov.
Prírastok hmotnosti konzultujte so svojím lekárom či lekárkou: každá žena začína s inou hmotnosťou, preto aj optimálne prírastky sa líšia.
Zdroj: freepik.com
Ak cítite pochybnosti a neistotu, či budete dobrou matkou, či bude dieťatko zdravé alebo či sa oň budete vedieť správne starať, podeľte sa s nimi s vaším partnerom či blízkymi. Tieto pocity neznamenajú, že z vás nebude dobrá matka, ktorá nebude svoje dieťa ľúbiť.
Reálne hodnotenie tehotenstva a zmien s ním súvisiacich je úplne prirodzené. Najviac sa dotýkajú práve vás, preto je pochopiteľné, že radosť strieda úzkosť. Tehotenstvo zrejme netrvá tak dlho len kvôli vývoju bábätka. Ten čas je určený aj vám, vašim myšlienkam a zreniu matky vo vás.
Náš tip: zoberte svojho partnera na nasledujúcu prehliadku
Všetko, čo sa odohráva vo vašom tele je akoby skryté očiam vášho partnera. Máte možno prvú fotografiu svojho drobčeka, no to je jediné, čo viete zatiaľ svojmu partnerovi ukázať. Môžete s ním zdieľať pocity radosti či obáv, no stále je od vášho bábätka vzdialený.
Práve návšteva poradne môže tú vzdialenosť skrátiť. Zrazu budúci otecko vidí prostredie, kam chodíte, možno prvýkrát je vo vnútri gynekologickej ambulancie, vidí všetky prístroje, to, ako prebieha vyšetrenie – a uvidí aj vaše bábätko. Toho malinkého človiečika, ktorý práve vďaka vám dvom príde na svet.
Zároveň je to pre otecka výborná príležitosť položiť vášmu lekárovi či lekárke otázky, ktoré mu víria hlavou. Aj keď častejšie sa stáva, že oteckovia v nemom úžase sledujú, čo sa to vlastne všetko deje a celú návštevu ani nemuknú. Pre istotu sa vo svojej gynekologickej ambulancii informujte, za akých podmienok vás môže partner sprevádzať.
Pravda alebo mýtus: je pravda, že ultrazvuk dieťatku škodí?
Jedným z vyšetrení v poradni je aj ultrazvukové vyšetrenie plodu. Využíva sa vaginálny ultrazvuk (najmä v začiatku tehotenstva) a abdominálny ultrazvuk, ktorým sa vyšetruje cez brušnú dutinu. Výhody ultrazvuku sú nesporné: je rýchly, bezbolestný a vie zachytiť podstatné informácie o vašom bábätku.
Počas bežného priebehu tehotenstva podstúpite ultrazvuk štyrikrát. Prvý v rozmedzí 4. až 10. týždňa tehotenstva, ktorým sa potvrdzuje, či je žena skutočne tehotná a zároveň sa vylúči mimomaternicové tehotenstvo.
Druhý ultrazvuk sa robí v období 12. až 14. týždňa a jeho úlohou je presnejšie určiť vek vyvíjajúceho sa plodu. V tomto čase je možné práve podľa ultrazvuku upraviť termín pôrodu, pokiaľ sa vývoj plodu výrazne líši od predpokladaného vývoja. Už počas druhého ultrazvuku je možné odhaliť niektoré vývojové vady plodu a uloženie placenty.
Tretí ultrazvuk, veľmi dôležitý, sa vykonáva v 18. až 22. týždni a práve počas neho je bábätko prezreté od hlavy po päty. Podrobne sa sleduje počet a dĺžka končatín, orgány, množstvo plodovej vody aj poloha placenty. Zároveň je možné zistiť, či náhodou nečakáte dvojičky.
Štvrtý, posledný ultrazvuk, sa robí v 30 až v 32. týždni. Jeho úlohou je monitorovanie rastu plodu, množstvo plodovej vody, dajú sa pomocou neho zachytiť aj niektoré z vývojových porúch, ktoré nebolo možné zachytiť pri predchádzajúcich vyšetreniach.
Zdroj: freepik.com
Ultrazvukové vyšetrenie vám väčšinou ubehne ako voda, je to totiž magický okamih, kedy vidíte svoje bábätko. V skutočnosti trvá jedno vyšetrenie priemerne 5 minút. Za celé tehotenstvo, ak je všetko v poriadku, teda strávite približne 20 minút sledovaním svojho bábätka.
V minulosti prebehlo niekoľko výskumov, ktoré testovali vplyv ultrazvuku na mláďatá potkanov. Mláďatá boli vystavené ultrazvuku od 5 do 420 minút. Následne vedci skúmali vplyv ultrazvuku na ich mozgové bunky.
Práve pri vysokých dávkach boli zaznamenané poškodenia mozgu. U ľudí sa však nič podobné nepotvrdilo, dokonca sa objavili aj správy od lekárov na Slovensku, ktoré výsledky daného výskumu spochybňujú.
Zároveň sa čoraz častejšie ozývajú vedci, ktorí tvrdia, že práve vďaka ultrazvukovému vyšetreniu v ôsmom mesiaci vedia lekári lepšie pomôcť budúcej mamičke i dieťatku. Vďaka ultrazvuku vedia eliminovať pôrody koncom panvovým, nečakané cisárske rezy, ako aj úmrtia bábätiek.
Pokiaľ nemáte z ultrazvukových vyšetrení dobrý pocit, povedzte o svojich obavách svojmu lekárovi či lekárke. Môžete tak ovplyvniť čas vyšetrenia. Ak zároveň túžite po fotke svojho bábätka, požiadajte o ňu v jeden zo štyroch termínov plánovaného ultrazvuku.
Čo áno – a čo nie?
-
Skroťte chuť na sladké – dajte si zložené cukry. Zahryznite sa do celozrnnej tyčinky či mrkvy. Vám i vášmu bábätku prospejú zložené cukry oveľa viac ako tie jednoduché.
-
Doprajte si kyslé – kyslá kapusta, uhorky či voda s citrónom môžu ulahodiť vašej chuti na kyslé. Niekedy sa za chuťou na kyslé skrýva nedostatok vitamínu C.
-
Chuť na čokoládu značí chýbajúce magnézium – predtým, než zhltnete čokoládu, skúste sa napiť minerálky bohatej na horčík. Prípadne si dajte za hrsť mandlí. Vaša váha aj pravidelná stolica vám poďakujú.
-
Nezvyšujte si tlak kávou – namiesto šálky kávy si doprajte neperlivú minerálnu vodu a jemnú pohybovú aktivitu: rezkú prechádzku na čerstvom vzduchu či plávanie.
-
Čistenie mačacieho záchodu prenechajte iným – pokiaľ máte doma mačičku, prenechajte starostlivosť o ňu niekomu inému a skontrolujte si, či vám váš lekár či lekárka spravili krvné testy aj na toxoplazmózu. Patrí medzi ochorenia, ktoré sú počas tehotenstva rizikové.
-
Sauny a pary sa na čas vzdajte – počas tehotenstva si dávajte pozor na prehriatie. Klasická vaňa s teplou vodou je v poriadku, no nemali by ste sa vystavovať neprimeraným horúčavám. Stačí, že v tomto období máte konštantne zvýšenú telesnú teplotu práve vďaka tehotenstvu.
Zdroj: freepik.com
Najčastejšie otázky a odpovede
Otázka: Ako sa zbaviť zápchy bez zbytočného užívania liekov?
Odpoveď: Vaše telo teraz potrebuje viac vody ako obvykle. Zároveň konzumácia výživových doplnkov na zvýšenie železa podporuje zápchu tiež. Ak ste navyše vysadili zo svojho jedálnička probiotické jogurty a kávu, je vysoká pravdepodobnosť, že sa zápcha dostaví.
Tip od nás
Ako si udržať vyváženú mikroflóru vaginálneho prostredia a vyhnúť sa nepríjemným kvasinkám? Prečítajte si v článku 8. týždeň tehotenstva.
Môžete s ňou však zatočiť: zvýšte príjem tekutín na 2,5 litra denne, doprajte si dostatok pohybu (aj svižná chôdza sa počíta), do jedálnička zaraďte ovocné a zeleninové šaláty či sušené slivky a ľanové semienka. Naopak, obmedzte sladkosti, čokoládu, bielu ryžu a múku.
Zdroj: freepik.com
Toto sa stalo mne
Okrem zvýšenej tvorby slín a pocitu smädu som vnímala citlivo pachy či voňavky. Nový kolega prišiel aj s novým parfumom a miesto dostal hneď vedľa mňa. Vetrala som tak často, až si presadol.
Po pár dňoch mi však povedal, že odkedy si odsadol, okno som už neotvorila a rovno sa ma spýtal, či smrdí. Pokiaľ vám niekoho parfém nevonia, radšej mu to povedzte po lopate. Ušetríte si dodatočné vysvetľovanie.