Zdieľať

Cukrovka: Aké sú jej príznaky a ako ju liečiť?

cukrovka priznaky a ako ju liecit

Napriek tomu, že je cukrovka ochorenie, ktoré je v povedomí verejnosti zapísané pomerne dobre, stále sa o jej príznakoch vie všeobecne dosť málo. V našom článku vám priblížime jej prejavy a čo vlastne toto ochorenie predstavuje.

cukrovka priznaky a ako ju liecit

Čo je cukrovka?

Cukrovka, alebo Diabetes mellitus, je ochorenie, ktoré vzniká poruchou tvorby hormónu nazývaného inzulín, prípadne jeho nedostatkom. Inzulín je produkovaný podžalúdkovou žľazou, pankreasom, a tým je organizmus neschopný prijatú glukózu zužitkovať.

Toto ochorenie sa objavuje bez ohľadu na vek čoraz častejšie a vyskytuje sa v dvoch formách.

 

Diabetes prvého typu

Vyskytuje sa predovšetkým u detí, a preto sa často nazýva aj detský diabetes alebo detská cukrovka. Jej výskyt u dospelých však takisto nie je ničím ojedinelý. V priebehu tohto ochorenia sa produkuje inzulín v nedostatočnom množstve. Je to spôsobené tým, že vlastný organizmus ničí pankreas, ktorý inzulín vytvára, takže ide o autoimunitné ochorenie.

 

Diabetes druhého typu

Vyskytuje sa najmä u dospelých a detí trpiacich nadváhou, prípadne obezitou. V prípade tohto typu cukrovky má organizmus zníženú citlivosť na inzulín, ktorého sa, naopak, produkuje zbytočne veľa. Ak vám diagnostikujú tento typ cukrovky, je potrebné schudnúť, brať predpísané lieky a dodržiavať diétu, ktorá spočíva v pravidelnej strave a obmedzovaní tukov a sacharidov. Prečítajte si viac o Nízkosacharidová diéta: ako na ňu správne? [mýty vs. veda].

 

Aké sú prejavy cukrovky?

Diabetes sa väčšinou prejavuje kombináciou viacerých symptómov v závislosti od jeho typu.

Príznaky prvého typu:

  • častý smäd,

  • časté močenie (súvisiace s väčším množstvom prijatých tekutín),

  • náhly úbytok váhy,

  • dych zapáchajúci po acetóne,

  • neustály hlad,

  • u detí sa môže vyskytovať nočné pomočovanie.

Príznaky druhého typu:

  • väčší smäd,

  • následné častejšie močenie, aj v noci,

  • rapídne chudnutie alebo priberanie,

  • pocity únavy,

  • zápach z úst po acetóne,

  • problém zaostriť, prípadne rozmazané videnie,

  • ťažšie hojenie rán,

  • náladovosť,

  • časté infekcie alebo zápaly,

  • svrbenie.

V počiatkoch ochorenia zvyknú byť príznaky menej výrazné, niektoré sa môžu prejaviť až v neskorších štádiách. Často to závisí od toho, aké množstvo nadbytku cukru sa v tele nachádza. Prejavy cukrovky prvého typu sa zvyknú rozvíjať rýchlejšie a sú aj výraznejšie. Príznaky cukrovky druhého typu sa vyvíjajú dlhodobo a organizmus si na ne zvykne, preto majú pacienti často pocit, že ochorenie prebieha bez prejavov. Práve preto sú veľmi dôležité preventívne kontroly hladiny cukru v krvi.

 

Čo sa deje, ak je hladina cukru v krvi príliš vysoká?

V prípade, že sú hodnoty cukru v krvi príliš vysoké, pacient môže byť dehydrovaný, mať nízky krvný tlak, pocity nevoľnosti, prípadne môže vracať, alebo byť unavený a slabý. Pri niektorých pacientoch sa môžu objaviť kŕče, zmätenosť, poruchy vedomia a v tej najhoršej fáze až kóma.

 

Liečba cukrovky

Cukrovka môže byť liečená a kontrolovaná. Ľudia trpiaci ľahším typom cukrovky druhého stupňa sa môžu často vyhnúť užívaniu liekov a dokážu zvládnuť svoju diagnózu len s diétou a cvičením. Pri stanovení správnej liečby vezme váš lekár do úvahy celý rad faktorov, akými sú napríklad váš vek, všeobecný zdravotný stav, typ cukrovky a rozsah ochorenia alebo vašu toleranciu na niektoré liečivá.

Existuje veľa rôznych druhov liekov na cukrovku a každý z nich je na rôzne účely. Liekmi sa lieči cukrovka druhého typu a niektoré z nich môžu byť kombinované s inzulínovou liečbou. Inzulínová liečba je, naopak, potrebná pri pacientoch trpiacich prvým typom ochorenia. Pacienti potrebujú inzulínovú liečbu v prípade, že im iné druhy liečby nedokázali zabezpečiť optimálnu hladinu glukózy v krvi.

 

Ako efektívne monitorovať hladinu cukru v krvi

Pravidelné kontrolovanie hodnoty glukózy v krvi je jediný spôsob, ako zistiť, či sú vaše hodnoty v norme. Existuje celý rad faktorov, ktoré môžu tieto hodnoty ovplyvniť a spôsobiť neželané výkyvy. Sú nimi napríklad jedlo, cvičenie, lieky, alkohol alebo stres.

Čím častejšie si meriate tieto hodnoty, tým lepšie viete odhadnúť, ako na tieto faktory reaguje vaše telo. Vždy je dobré byť opatrný a nepodceniť akékoľvek príznaky nízkeho cukru v krvi (hypoglykémie) alebo vysokého cukru v krvi (hyperglykémie). Ak pociťujete prejavy niektorého z príznakov cukrovky, je nevyhnutné okamžite zmonitorovať stav cukru v krvi a podľa toho konať.

Rozhodne netreba nechať nič na náhodu a či už máte príznaky, alebo len genetickú predispozíciu, je viac ako potrebné svoj zdravotný stav pravidelne kontrolovať. Veľkú úlohu v tom, samozrejme, zohráva aj výber zdravotného poistenia, lebo ako iste vieme, takisto ako lekári, ani zdravotné poisťovne nie sú všetky rovnaké a neponúkajú vždy identické služby.

Medzi výhody, ktoré pre vás zabezpečuje Union zdravotná poisťovňa v spolupráci s lekármi, sú napríklad kontrola rizika vrodeného ochorenia alebo kontrola závažných dedičných ochorení. Obe vám môžu vo veľkej miere dopomôcť k včasnej diagnostike ochorenia, a tým aj k efektívnej liečbe.

 
0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.