Jeden z najkrajších hrebeňov Slovenska vás čaká vo Veľkej Fatre
Hrebeňovka Veľkej Fatry patrí medzi tie najkrajšie na Slovensku a je len na vás, ktoré mesto si zvolíte za svoju štartovaciu pozíciu. My rozhodne odporúčame Ružomberok, do ktorého sa dá veľmi ľahko dostať vlakom aj autom. Ako to už pri hrebeňovkách býva, v úvode si „vychutnáte“ strmý výstup, potom vás však už čaká malebná túra, ktorá sa vám navždy vryje do pamäti. Rátajte s tým, že hrebeňovka nie je ani tak náročná na stúpania ako skôr na dĺžku trasy.
S jej obtiažnosťou vedia zamávať aj nepriaznivé poveternostné podmienky, ktoré dokážu podstatne skomplikovať pohyb a niekedy i orientáciu. Turistické značenie je však veľmi prehľadné a zrozumiteľné. Hrebeňovka sa teší mimoriadnej obľube turistov najmä vďaka pestrosti a kráse horskej krajiny, ktorou vedie. Trasa sa tiahne cez najkrajší úsek medzi Čiernym Kameňom a Krížnou a prechádza cez mnoho zaujímavých zastávok ako napríklad Ploská, Ostredok, Rybovské sedlo a mnoho iných.
Ploská je ploská, ale krásna
Ak ste už absolvovali strmú cestu na hrebeň, návštevu tohto kopca si určite vychutnajte. Ploská je jedno z tých miest, ktoré sú ako stvorené na rodinné výlety s vašimi najmenšími. Cestou sa môžete kochať pohľadom na zelené pláne, zakvitnuté lúky, stáda pasúcich sa oviec a koncom leta určite poteší aj množstvo čučoriedok. Z vrcholu sa vám naskytne kruhový výhľad na Nízke Tatry, Veľkú a Malú Fatru, Martinské hole, Chočské vrchy a Roháče.
Chata pod Borišovom – atmosférické útočisko všetkých turistov
Cestou späť sa určite zastavte na Chate pod Borišovom, kde sa môžete občerstviť a nabrať nové sily na ďalšiu cestu. Chata ponúka aj možnosť prenocovania. Za noc tu zaplatíte 9 EUR v prípade, že máte vlastný spacák a 17 EUR vrátane posteľnej bielizne. Na zabezpečenie nocľahu treba myslieť aspoň dva týždne vopred, keďže o izby je veľký záujem. Kapacita chaty je dvadsať osôb, ale ako to už v prípade turistických ubytovní býva – nevyhodia vás ani v prípade, že bude chata plná. Skutočne sa vám však vtedy zíde mať pri sebe vlastný spacák a karimatku.
Majestátny Ostredok určite nevynechajte
O status najvyššieho vrchu Veľkej Fatry sa viedli nedávno rôzne polemiky. Do roku 2015 bol totiž považovaný za najvyšší vrch jeho severný vrchol. Všetko však zmenili členovia Klubu slovenských turistov, ktorí v lete 2015 osadili na južnom vrchole vzdialeného zhruba 400 metrov juhovýchodne tabuľu, ktorá tvrdila že najvyšším vrchom je práve južný kopec s krkolomným názvom Pustolovičia. Následné premeranie túto domnienku potvrdilo.
Nech už je to akokoľvek, Ostredok sa nielenže nedá veľmi vynechať, ale hlavne by to naozaj bola škoda. Keďže je to najvyššie položený bod Veľkej Fatry, po jeho zdolaní sa vám naskytne jedinečný výhľad na okolité kopce a prekrásnu prírodu. Verte nám, že ešte stále ich nebudete mať dosť!
Skrytý klenot Veľkej Fatry: Harmanecká jaskyňa
Tento pozoruhodný prírodný úkaz sa nachádza na území Harmaneckého krasu. Okrem Harmaneckej jaskyne nej sa v tejto oblasti nachádzajú ešte ďalšie dve jaskyne, ktoré však nie sú verejnosti prístupné. Harmanecká jaskyňa sa nachádza v nadmorskej výške 821 metrov na severnom svahu vrchu Kotolnica.
Jej celková dĺžka je 3123 metrov, no sprístupnená je trasa s dĺžkou 1020 metrov. Absolvovanie jaskyne vám zaberie asi hodinu. Očaria vás nástenné vodopády, stalagnitová výzdoba, rozsiahle dómy a početné jazierka. Nadložie jaskyne je tvorené z vápenca, vďaka ktorému získala snehobiele sfarbenie, vďaka čomu jej prischol aj alternatívny názov – Biela jaskyňa.
Na čo nezabúdať, keď sa chystáte na hory?
Rozložiť si sily rovnomerne – možno sa to nezdá, no turistika je vo veľkej miere aj o pozornosti. V prípade, že sa chystáte zdolať dlhšiu trasu, môžete si ju rozložiť i na viac dní s prenocovaním na horských chatách. Načerpáte nové sily a zároveň budete mať dostatok času užiť si prostredie horskej prírody naplno.
Zbaliť sa efektívne – berte so sebou naozaj len tie veci, ktoré využijete. Povinnou výbavou každého turistu by malo byť aj oblečenie do dažďa a pršiplášť, ktoré možno nevyužijete, no treba mať na pamäti, že počasie na horách vie byť niekedy naozaj nevyspytateľné.
Správna obuv – keďže horský terén nie je vždy prechádzka ružovou záhradou, výber správnej obuvi rozhodne nepodceňujte. Vhodná turistická obuv má za úlohu chrániť chodidlo pred chladom, vlhkom, mechanickým poškodením a zároveň by mala podporiť vašu stabilitu v nerovnom teréne.
Poistenie – poistenie by malo rozhodne patriť do povinnej výbavy každého turistu, bez ohľadu na to, či zvyknete zdolávať hory pravidelne, alebo ide len o sezónnu záležitosť. V prípade úrazu na horách je totiž potrebný zásah Horskej záchrannej služby, ktorej náklady by ste si rozhodne nechceli hradiť z vlastného vrecka. Pre tieto prípady tu má pre vás Union poisťovňa Poistenie do hôr a na Slovensko, ktoré si môžete uzavrieť len na konkrétne dni, ktoré strávite na horách, ale aj na celý rok.
Dúfame, že vás naše tipy inšpirovali a prajeme vám veľa šťastne nachodených kilometrov bez úrazu. 🙂