Zdieľať

Ako byť šťastní? Pridajte nové zvyky do vašej rutiny!

návyky a pocit šťastia
Ak uvažujeme nad šťastím, pre každého môže znamenať niečo iné. Isté je, že základ je spoločný, a tiež je známy fakt, že šťastie si nekúpime ani za milióny.
návyky a pocit šťastia
V článku si prečítate:

Pocit šťastia vyplýva z toho, že sa cítime dobre a tešíme sa z každého dňa. Takže určite v ňom zohráva základnú úlohu zdravie a na ďalšie miesta sa zaraďujú denné či nočné návyky, spôsob uvažovania, prostredie, v ktorom žijeme, spokojnosť so zamestnaním a naplnenie našich predstáv. Hovoríte, že upraviť toto všetko je nemožné alebo veľmi náročné? Opak je pravdou.

Zrušte svojho autopilota

Štúdia o formovaní návykov ukázala, že najmenej 40 percent vecí, ktoré robíme, robíme skôr zo zvyku ako na základe vedomého rozhodnutia. To znamená, že stačí robiť niektoré činnosti menej automaticky a viac ich prispôsobovať tomu, čo v konečnej miere vedie ku šťastiu a spokojnosti.

Jedným z najlepších spôsobov, ako si môžete nielen vytvoriť, ale aj udržať šťastie pri sebe, je teda úprava návykov. Zjednodušene – premyslite si každý jeden návyk alebo zvyk a opýtajme sa sami seba, či zlepšujú našu pohodu a pocit šťastia alebo skôr naopak. Zaveďme do dennej praxe zvyky, ktoré podporia naše zdravie, pohodu a spôsob, akým chceme žiť.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Ktoré návyky najsilnejšie ovplyvnia vaše šťastie?

Niektoré zvyky vplývajú na naše šťastie a pohodu výraznejšie ako iné. Viaceré základné návyky majú ďalekosiahle účinky na rôzne aspekty nášho tela i duševný stav. Napríklad keď zlepšíme spánkové návyky, nielenže zlepšíme svoje fyzické a duševné zdravie, ale tiež budeme mať viac energie a schopnosť sústrediť sa na dosahovanie cieľov.

5 kľúčových návykov, ktoré majú silný pozitívny vplyv na šťastie

1. Vytvorte si rannú rutinu, ktorou nastavíte atmosféru celého dňa

Ranné obdobie pred nástupom práce a plnením iných povinností je časom, ktorý  určí celý deň. Namiesto pasívneho unášania sa prípravou na pracovný deň prevezmite kontrolu.
Vytvorte si rannú rutinu, ktorá zahŕňa energizujúce a reflexné aktivity, napríklad:

2. Sústreďte sa na dych

Dych nespĺňa len funkciu okysličovania životne dôležitých orgánov a celého tela. Ak sa naučíte pracovať s vlastným dychom, budete prekvapení, čo všetko ovplyvňuje. Reguláciou dychu totiž môžete zmeniť svoje fyzické, emocionálne a psychické stavy. Pomalé rytmické dýchanie – výdych dlhší ako nádych – pôsobí proti stresu a úzkosti a dostane nás do stavu, v ktorom môžeme lepšie vnímať pozitívne veci vo svojom prostredí.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia. 

3. Počas dňa sa viac pohybujte

Väčšina z nás trávi veľkú časť dňa sedením, či už pri stole, v aute alebo na gauči. O to väčší význam v našom živote má fyzická aktivita. Okrem toho, že prináša okamžité zlepšenie nálady a zmiernenie stresu, pohybom získate aj dlhodobé výhody pre duševné a fyzické zdravie.

Nebojte sa, viac pohybu nemusí znamenať drinu v posilňovni – ak to nie je vaša šálka kávy. Pohyb je aj prechádzka (napríklad so psom), bicyklovanie, plávanie či tanec. Povedzte úprimne – kedy ste si naposledy doma zatancovali úplne „od srdca“?

4. Objavte svoje skutočné ja

Veľmi dôležitou praxou pri ceste za vlastným šťastím je reflexia. Vďaka nej získate lepší prehľad o vlastných myšlienkach, pocitoch a správaní. Zároveň zistíte, kde môžete urobiť zmeny, aby ste sa cítili šťastnejšími.

Prvým krokom je vytvoriť si čas a priestor na to, aby ste podebatovali sami so sebou a precvičili si uvedomenie súčasného stavu.

Výborným spôsobom debaty s vlastným ja, ktoré môže byť ukryté nečakane hlboko, je písanie denníka. Čo tým získate? Nájdete, identifikujete, objasníte si a pochopíte vlastné myšlienky a pocity.

Dobrý spôsob, ako začať, je zaznamenávať si, kedy a prečo sa cítite smutne, slabo, bezbranne, ohrozene alebo čo kazí váš pocit šťastia.

5. Dodržujte spánkovú hygienu

Pre telo aj váš duševný stav je nevyhnutný dostatok kvalitného spánku. Pre väčšinu dospelých to znamená 7 až 9 hodín za noc.

Prečo je spánok taký dôležitý aj pre pocit šťastia? Keď ste nevyspatí, nie ste schopní robiť všetky veci, ktoré potrebujete alebo chcete robiť. A určite nie tak dobre. Navyše je omnoho ťažšie cítiť sa šťastní.

Zistite si, koľko hodín spánku potrebujete, aby ste sa cítili naozaj dobre. Popracujte na tom, aby ste šli do postele tridsať minút pred tým, ako je pre vás potrebné pre plnohodnotný spánok pred rannými povinnosťami.

Takže, ak potrebujete spať 8 hodín a vstávať musíte o 7. ráno, ľahnite si už o 22., najneskôr o 22.30 h, aby ste mali dostatok spánku. Aspoň hodinu pred spánkom sa venujte už iba pokojným aktivitám.

 

Zdroj: Adobe Stock

Ako začať so zmenami, ktoré vedú ku šťastiu?

Začnite v malom. Zamerajte sa najskôr na jeden alebo dva nové návyky a prispôsobte si ich tak, aby boli pre vás jednoduché a ľahko vykonateľné. Keď sa ustália vo vašom bežnom živote, je čas pridávať postupne ďalšie.

Hľadajte možnosti, ako si „prilepiť“ nový zvyk na niečo, čo už spoľahlivo robíte. Strávte pár minút vedomým dýchaním – napríklad kým nezačne stretnutie alebo kým ste vonku so psom. Pocity, stavy či myšlienky si môžete zapísať do denníka aj pri rannej káve alebo večernom čaji.

Nastavte sa na úspech. Upravte svoje prostredie tak, aby sa vám nové návyky praktizovali čo najjednoduchšie. K tomu patrí tiež odložený alebo vypnutý telefón, keď sa potrebujete sústrediť na iné aktivity.

Nájdite si nejakú formu sledovania úspechov – vašich krokov ku šťastiu. Zaznamenajte si každú aktivitu, skúsenosť, stretnutie, ktoré vám vyčarujú hrejivý pocit v srdci a úsmev na tvári. Neúspechy si odpustite. Z úspechov sa tešte – je to vaša cesta ku šťastiu.

Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Bc. Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje: towardsdatascience.com, livewellbehappy.ca

 

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.