Naozaj je potrebné kúpať novorodencov a bábätká každý deň? Večerné kúpanie je síce príjemný rituál pred spánkom, ale má aj svoje nevýhody.
Ty ho neokúpeš?
„Moja mama sa veľmi čudovala, keď videla, že dcérku nekúpem každý deň. Neveriacky krútila hlavou, pevne presvedčená o tom, že bábätko oberám o dôležitý večerný rituál. Tvrdila mi, že detičky po večernom kúpeli oveľa skôr zaspia, ale to nepoznala naše malé vrešťadlo. Malá neznášala vodu a kúpanie bolo veľkou skúškou nervov pre mňa aj manžela,“ priznáva Mirka, ktorá dcérku kúpala každý druhý deň. A urobila dobre.
Podľa viacerých štúdií stačí bábätko do 1 roka kúpať maximálne trikrát za týždeň. Každodenné kúpanie bábätka podľa lekárov:
-
zvyšuje riziko vzniku atopického ekzému;
-
vysušuje citlivú detskú pokožku;
-
znižuje množstvo baktérií na pokožke bábätka, ktoré tvoria prirodzenú ochrannú vrstvu;
-
zvyšuje riziko vzniku rôznych kožných infekcií.
Na bežnú hygienu bábätka vám postačí kúsok bavlnenej látky či froté rukavica, ktorú namočíte do teplej vody. Bábätku ňou jemne prejdite po záhyboch na krku, v podpazuší a slabinách, kde sa ukladá najviac nečistôt. Zaberie vám to skutočne len chvíľočku a dieťatko ostane čisté. Okrem toho, drvivá väčšina mám umýva zadoček a genitálie dieťatka po každej stolici, takže dodatočné každodenné kúpanie už nie je potrebné.
Ako na to?
Bábätko nemusíte kúpať iba večer. Ak je to možné, vyberte si čas dňa, kedy ste čo najviac v pohode a kúpanie pre vás nebude predstavovať zbytočnú záťaž. Pri kúpaní dbajte na nasledujúce pravidlá:
-
Začnite tváričkou: stačí ju umyť len čistou vodou.
-
Stačí málo vody: niektorí pediatri odporúčajú dať do vaničky maximálne 5 centimetrov vody. Vtedy je však potrebné bábätko pravidelne jednou rukou polievať teplou vodou z vaničky, aby mu nebola zima.
-
Správna teplota: ideálna teplota vody na kúpanie bábätka je okolo 37 °C. Miestnosť, v ktorej kúpete dieťatko, by mala byť dostatočne vykúrená.
-
10 až 15 minút: za takýto krátky čas stihnete nielen okúpať bábätko, ale ho aj vysušiť.
-
Telové mlieko len výnimočne: väčšina novorodencov nepotrebuje telové mlieko. V prípade, že má dieťatko veľmi suchú pokožku, nakrémujte ho troškou telového mliečka bez parfumu.
Riaďte sa vekom bábätka
Pokiaľ sa bábätku nezahojí pupočný pahýľ, stačí ho umývať len špongiou. Po zahojení pupočníka môžete bábätko kúpať každý druhý až tretí deň (no postačujúci je aj dlhší interval). Keď začne byť dieťatko viac mobilnejšie (okolo šiestich mesiacov), skúste mu dopriať krátky kúpeľ, v ktorom sa môže chvíľku počľapkať. Dieťatko však nikdy nenechávajte vo vani bez dozoru, majte ho stále na očiach.
Čítajte zloženie
Pri výbere detskej kozmetiky sa nedajte zlákať príjemnou vôňou mydla či iného produktu. Pre citlivú pokožku bábätka je najvhodnejšia neparfumovaná kozmetika. Aj prírodné produkty obohatené o esenciálne oleje môžu u bábätka vyvolať alergickú reakciu. Aby sa pokožka bábätka zbytočne nevysušovala, mydlo naneste len na záhyby, nôžky či zadoček. Tváričku a ostatné časti tela stačí umyť len čistou vodou.
Zaujíma vás, ako sa treba postarať o pokožku bábätka? Všetko potrebné si prečítate v tomto článku.
Zdroje:
PELLY, Julia. How Often Should You Bathe a Newborn? Healthline [online]. 18. 11. 2019 [cit. 2020-10-20]. Dostupné z: https://www.healthline.com/
PAHR, Kristi. How Often Should I Bathe My Baby? Ny Times [online]. 13. 04. 2020 [cit. 2020-10-20]. Dostupné z: https://www.nytimes.com
CARTER, Maria. How Often Should You Bathe Your Newborn? Parents [online]. 28. 01. 2019 [cit. 2020-10-20]. Dostupné z: https://www.parents.com
Baby bath basics: A parent’s guide. Mayo Clinic [online]. 4. 09. 2019 [cit. 2020-10-20]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org
SAUER, Mary. How often to bathe a newborn according to pediatricians. Insider [online]. 19. 12. 2019 [cit. 2020-10-20]. Dostupné z: https://www.insider.com/
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.