Aj jazda počas chladných mesiacov roka môže mať svoje čaro v prípade, že viete, ako jazdiť v zime, máte spoľahlivé poistenie auta a vaše vozidlo je na zimné cesty vhodne vybavené.
Tipy, ako jazdiť v zime bezpečne a komfortne
Je pravda, že kvalitné zimné pneumatiky s dostatočne hlbokým dezénom sú pre bezpečnú jazdu kľúčové. No bezpečnosť a pohodlie pri jazde pomôžu zvýšiť aj nasledovné odporúčania. Čo je dôležité?
Nepodceňujte včasné prezutie zimných pneumatík
Povinnosť mať na vozidle zimné pneumatiky sa odvíja najmä od poveternostných podmienok. V prípade, že je na ceste súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námraza, zimné pneumatiky s primeraným dezénom sú nevyhnutné.
Hlavný dôvod je ten, že zimné pneumatiky majú iné jazdné vlastnosti. Ak budete na letných gumách jazdiť v zime, zvyšuje sa riziko dopravnej nehody najmä kvôli predĺženej brzdnej dráhe.
Môžete platiť za poistenie auta menej?
U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si havarijné poistenie a prémiové asistenčné služby.
Skontrolujte si poistenie auta
Čas neuveriteľne letí a človeku sa ľahko stane, že prešvihne čas uzatvorenia PZP. Povinné zmluvné poistenie je zákonom stanovené a pokrýva škody na majetku a zdraví, ktoré v prípade nehody spôsobíte inému účastníkovi cestnej premávky.
PZP možno kombinovať s doplnkovým poistením. To padne vhod v situáciách, ako je stret so zverou či úraz vodiča. V prípade nehody alebo poruchy auta, sú na nezaplatenie asistenčné služby takisto patriace pod doplnkové pripoistenie.
K PZP si môžete v určitých prípadoch uzatvoriť havarijné poistenie. Ak máte havarijnú poistku, poisťovňa vám preplatí náklady za opravu nabúraného auta, škody spôsobené stretom so zverou, vandalizmom alebo poškodením káblov hlodovcami.
Predvídajte, spomaľte a udržiavajte si odstup
Mokrá alebo zľadovatená vozovka, sneženie, dážď či hustá hmla k chladnejším mesiacom roka neodmysliteľne patria. Tomu treba prispôsobiť aj spôsob jazdy.
Ako jazdiť v zime? Ak si radi dupnete na plyn, v zime sa vám rozhodne oplatí spomaliť a prispôsobiť jazdu poveternostným podmienkam.
Dôležité je počítať s tým, že na mokrej vozovke je brzdná dráha až dvakrát dlhšia, na zasneženej až päťkrát dlhšia ako na suchej ceste.
Dostatočný odstup od auta pred vami vás ochráni od nárazu v prípade, že prudko zabrzdí, alebo spomalí. Predvídať je nevyhnutné.
Brzdite správne
To, že v zime treba brzdiť zľahka, vedia aj šoféri začiatočníci. Neplatí to pre krízové brzdenie, kde je, naopak, potrebné šliapnuť na pedál rýchlo a razantne.
Lenže jazda v zime bude ešte bezpečnejšia, keď sa budete riadiť aj niekoľkými ďalšími pravidlami. V zime sa odporúča brzdiť s vyrovnanými kolesami a pri jazde z kopca brzdiť motorom.
Vyskúšajte si vlastnosti vozovky v praxi
Predpoveď počasia vás môže upozorniť na poľadovicu. Zrakom dokážete zhodnotiť, v akom stave je vozovka. No niet nad to vyskúšať si pridať plyn a zabrzdiť na zasneženej či zľadovatenej vozovke v praxi. Samozrejme, v čase, keď nie sú vo vašej blízkosti iné vozidlá. To vám veľa napovie o vlastnostiach vozovky v zime a ľahšie jej prispôsobíte štýl jazdy.
Trénujte
Tréning robí majstra. Ak nemáte istotu a patríte medzi začiatočníkov, natrénujte si jazdu na zimných cestách prostredníctvom kondičných jázd v autoškole. Skúsenejší šoféri si môžu dodať sebavedomie tréningom na opustenom zasneženom parkovisku.