Dlhý pobyt na priamom slnku
Celodenný pobyt pri vode a slnenie sa znejú ako typická letná idylka. Ak však po dlhšom pobyte na slnku začnete pociťovať bolesť hlavy, je to pre vás signál, že telo môže byť prehriate alebo stratilo veľa tekutín. To najlepšie, čo môžete v danej chvíli urobiť, je okamžite sa presunúť do tieňa, v ideálnom prípade do chladnejšej miestnosti.
Bolesť hlavy totiž môže v danej situácií predstavovať počiatočný príznak začínajúceho úpalu. V prípade, že bolesť pominie, išlo pravdepodobne len o prehriatie. Ak však bolesti aj naďalej pretrvávajú a pridá sa k nim horúčka, zimnica, alebo nevoľnosť, treba čo najrýchlejšie vyhľadať lekára.
Dodržujte 3T: Tekutiny, tekutiny, tekutiny!
Ďalším dôvodom, prečo nás v lete bolí hlava častejšie, môže byť aj dehydratácia organizmu. V lete, kedy stráca telo prirodzene oveľa viac tekutín, je nutné ich v priebehu dňa vypiť dva až tri litre. Najvhodnejšie sú stolové alebo minerálne vody, nesladené čaje alebo ovocné či zeleninové šťavy riedené vodou. Ak ste príjem tekutín zanedbali a bolesť už nastala, pokúste sa vypiť pol litra vody izbovej teploty po menších dúškoch. Malo by to pomôcť. 🙂
Citlivosť na chlad
Sú medzi nami aj takí, ktorých organizmus reaguje citlivo na chlad a chladné podnety. Či už sú to studené alebo ľadové nápoje, zmrzlina, chladnejšia voda vo väčších hĺbkach alebo studená sprcha, práve tieto činitele, bez ktorých si mnohí nevedia leto ani predstaviť, vedia byť u niektorých ľudí často spúšťačom náhlej bolesti hlavy.
Klimatizované priestory
Hovorí sa, že rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal byť viac ako sedem stupňov Celzia. Dôvodom je, že ak náhle prejdete z prostredia, kde je chladno, do prostredia, kde je veľmi teplo, môžete utrpieť tzv. teplotný šok, ktorý vedie k celkovému oslabeniu organizmu. Naše telo totiž potrebuje svoj čas, aby si na vyššiu teplotu ovzdušia zvyklo.
Dobrá rada znie: ak prechádzate z klimatizovanej miestnosti do prostredia, kde je podstatne teplejšie, pokúste sa aspoň chvíľu zotrvať v neklimatizovanom priestore a až potom choďte von. Šok z náhlej teplotnej zmeny môžete zmierniť aj tým, že sa pred odchodom napijete nechladeného nápoja, najlepšie minerálky.
Zopár tipov na záver
Keďže vysoké teploty oslabujú organizmus viac, ako by ste si asi mysleli, treba v týchto dňoch dbať okrem dostatku tekutín aj na stravu, ktorá by mala byť ľahká, no zároveň bohatá na vitamíny a minerály.
Počas najvyšších horúčav sa pokúste vyhýbať ťažkej fyzickej námahe, stresovým situáciám a prepracovaniu sa alebo nadmernému športovaniu. Naopak odporúčané je čokoľvek, čo môže pôsobiť uvoľňujúco ako napríklad joga, Tai-chi, alebo ľahký beh skoro ráno prípadne v podvečerných hodinách.
Mimoriadne nevhodné je pitie alkoholu na priamom slnku!
V prípade, že si nie ste úplne istí, čo u vás bolesti hlavy spôsobuje, skúste si v priebehu niekoľkých dní zaznačiť, v akej súvislosti, po akej činnosti alebo jedle vás hlava začala bolieť. Môžete tak predísť opakovaniu činností, ktoré vám zbytočne škodia a zároveň bránia užívaniu si týchto krásnych letných dní. 🙂