Počas zimnej sezóny vplýva na stav vášho vozidla viacero faktorov. Nie sú to len extrémne nízke teploty, ktoré rozhodne neprospievajú štartovaniu vozidla, ale takisto aj rôzne posypové materiály, ktoré sú spravidla dosť agresívne.
Na čo by ste teda určite nemali zabúdať?
Výmena pneumatík
„Prezutie“ vášho automobilu je povinnosťou číslo jeden pre každého zodpovedného motoristu. Naskytá sa otázka, kedy je najvhodnejší čas na ich prezutie, aby nebolo príliš skoro alebo, naopak, príliš neskoro?
Všeobecné nepísané pravidlo hovorí, že táto povinnosť prichádza ruka v ruke s obdobím, kedy teplota klesá pod sedem stupňov Celzia. Ak sa však nechceme spoliehať len na dohady, pozrime sa, čo vraví zákon.
Ten tvrdí, že majiteľ motorového vozidla je povinný používať zimné pneumatiky, a to v období od 15. novembra do 31. marca. No len za predpokladu, že sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu, prípadne námraza. Nezabúdajte, že pneumatiky plnia svoj účel len v prípade, že sú obuté na všetkých nápravách. Ak by mal náhodou niekto chuť experimentovať, v tomto prípade sa to naozaj neoplatí. 🙂
Z čisto praktického hľadiska neodporúčame nechať si túto povinnosť na poslednú chvíľu. Servisy majú totiž v období „tesne pred“ najviac práce.
Zaobstarať všetky potrebné kvapaliny
Ďalším veľmi dôležitým „bodom programu“ je zabezpečiť prevádzkové kvapaliny. Konkrétne ide najmä o chladiace médium a vodu do ostrekovačov. V prípade chladiacej kvapaliny treba myslieť najmä na to, že samotná zmes s plynutím časustráca svoje vlastnosti.
Preto je vo vašom najlepšom záujme dať si ešte pred zimou v servise skontrolovať jej bod tuhnutia. Zanedbanie tejto povinnosti môže mať v určitých prípadoch nepríjemné následky.
V našich podmienkach totiž úplne stačí, aby bola kvapalina rozriedená na –15 až –25 stupňov Celzia. V prípade, že by bola chladiaca kvapalina koncentrovaná na nižšie teploty, v našich podmienkach by mohla pôsobiť na chladiaci systém príliš agresívne. Ten by sa tým len zbytočne opotrebúval.
Stierače, kamoši nielen do dažďa
V lete si na tieto kusy výbavy často ani nespomenieme, s prichádzajúcou zimou a čoraz sychravejším počasím je však ich význam čoraz väčší.
Ako prvé by ste mali v tomto období skontrolovať stav gumičiek na stieračoch. Máme za sebou leto a horúčavy, ktoré majú na gumu vcelku nelichotivý vplyv. Veľmi ľahko sa môže stať, že počas prvých dažďov zistíte, že gumičky dobre netesnia. Preto je ich efekt dosť mizerný a zanechávajú šmuhy, čo dobrej viditeľnosti nepomáha.
Majte na mysli, že v nasledujúcich mesiacoch si budú musieť vaše stierače poradiť nielen s dažďom, snehom či námrazou, ale aj so všetkými možnými nečistotami, ktoré sa na vaše čelné sklo dostanú z cestného povrchu. Preto je ich dobrý stav nevyhnutný z hľadiska bezpečnosti.
Aká autokozmetika je vhodná na zimu?
Ak už máte zabezpečené stierače, je na mieste informovať sa o vhodnej starostlivosti o vaše čelné sklo.
V prípade námrazy je veľmi praktické si zaobstarať rozmrazovače skiel, ktoré aplikujete jednoducho, pomocou rozprašovača. Jednotlivých prípravkov nájdete v ponuke viacero. Tie sa navzájom odlišujú cenou a teplotným rozmedzím, v ktorom najlepšie účinkujú. Tie lacnejšie sú napríklad určené do –18 stupňov Celzia, zatiaľ čo tie drahšie je možné použiť až do –38 stupňov.
Námraze môžete predchádzať použitím tzv. tekutých stieračov. Tie vytvárajú na skle neviditeľný povlak, ktorý odpudzuje častice vody. Tým znižuje množstvo vytvorenej námrazy a tiež podstatne uľahčuje jej odstránenie.
V rámci udržiavania „fasády“ vozidla rozhodne odporúčame jeho navoskovanie, čím sa na aute vytvorí ochranná vrstva, chrániaca povrch automobilu proti posypovej soli a priľnutiu nečistôt.
Udržiavanie autobatérie
Ak so svojím autom zvyčajne neabsolvujete dlhšie cesty, ale chodíte s ním len po meste, rozhodne si nezabudnite poriadne nabiť autobatériu. V prípade, že na ňom počas zimy jazdíte len minimálne, je dôležité ju v priebehu tohto ročného obdobia nabíjať pravidelne.
V mrazivých teplotách batéria zvyčajne stráca aj desiatky percent zo svojej kapacity, a preto je veľmi dôležité ju priebežne udržiavať.
Pozor na podvozok!
(Ne)kvalita našich ciest je legendárna a v zime to zvyčajne nie je o nič lepšie, skôr naopak!
Práve podvozok tým trpí najviac. Je preto dôležité mať v poriadku tlmiče, ktoré majú za úlohu stlmiť nárazy na jamy a rôzne nerovnosti, ktoré v zime vznikajú.
V servise si tiež nechajte skontrolovať geometriu a vôle podvozku, čím môžete predísť nerovnomernému či nadmernému opotrebovaniu pneumatík. Ak nemáte v poriadku podvozok a prišlo by k brzdeniu na šmykľavom povrchu, ľahko sa môže stať, že vás začne na vozovke stáčať.
Prečo v zime nezabúdať na havarijné poistenie?
Zima je obdobím, kedy by ste mali byť všeobecne opatrnejší, v prípade vašich automobilov ani nevraviac. Pri rôznych nerovnostiach, vznikajúcich na cestnom povrchu nánosmi snehu či ľadu, sa môžete „šmyknúť“ na vozovke aj pri pomalej jazde. Netreba zabúdať na to, že pôvodcom škody nemusíte byť vy, ale aj vodiči iných vozidiel.
Union poisťovňa vám ponúka jedinečnú možnosť havarijného poistenia v individuálnom rozsahu, ktorý si vyberáte vy sami. Ďalšími výhodami je poistenie proti vandalizmu v cene. V prípade, že nebudete mať žiadnu škodu, vám každý rok znížime poistné. Máte tiež možnosť rôznych pripoistení podľa vlastných potrieb. Ďalej je len na vás, akú výšku spoluúčasti si vyberiete – pokojne aj nulovú.
Vyskladajte si havarijné poistenie na mieru online!
Pre viac informácií sa nebojte kontaktovať nás na čísle 0850 00 33 33, alebo na mailovej adrese union@union.sk. Všetky vaše otázky radi zodpovieme.