Pre malé dieťa, ktoré malo doposiaľ mamu len pre seba, môže byť novinka o príchode ďalšieho bábätka do rodiny poriadny šok.
Vzbuďte záujem a zvedavosť
Netrápte sa, ak neskáče od šťastia a raz-dva by vymenilo bábätko za šteniatko. Je to len etapa. Uistite ho, že vo vašom srdci je dostatok miesta pre vás oboch. Využite prirodzenú zvedavosť detí. Chcú zistiť, čo sa vôkol nich deje. Môžete si s vašou ratolesťou spoločne pozrieť video, v ktorom sa dozvie, ako sa bábätko vyvíja v brušku. Pomôže mu to lepšie porozumieť, čo sa vo vás deje.
Úprimnosť nadovšetko
Všetky deti časom začne zaujímať, ako prišli na svet. Očakávanie príchodu súrodenca to zvyčajne urýchli. Vysvetliť mu to môžete s citom a pravdivo. Možno vás inšpiruje aj Janina skúsenosť: „Keď sa dcérka dozvedela, že bude mať súrodenca, dlho sme sa rozprávali o tom, ako rastie v brušku. Vedela, že bábätko, rovnako ako aj ona, vzniklo z lásky ocina a maminy. Pôrodné bolesti mi začali počas štedrovečernej večere. Štvorročná dcérka to vnímala ako prirodzenú súčasť života, pretože sme ju na to pripravili. Kým prišiel čas ísť do pôrodnice, bola pri mne a predýchavala so mnou kontrakcie. O to viac sa tešila, keď po prvýkrát uvidela sestričku Kamilku, pretože aj ona jej pomáhala na svet,“ dodáva Jana.
Pomôcť vo vysvetľovaní vám môžu aj zaujímavé knižky na našom trhu, ktorých je síce ako šafranu, ale nájdu sa aj také, ktoré citlivo a pravdivo vysvetľujú deťom proces vzniku ľudského života.
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.
Poskytnite mu odpovede
Frustrácia, hnev a úzkosť malého dieťaťa počas ranných tehotenských nevoľností je ďalšia záťaž navyše. Dieťa prejavuje negatívne emócie väčšinou vtedy, keď nechápe, čo sa vlastne deje. Skúste mu citlivo vysvetliť rôzne zmeny, ktoré prebiehajú vo vašom tele. Za jeho hnevom môže byť strach o mamu. Uistite ho, že je to bežná súčasť tehotenstva.
Zapojte dieťatko do procesu
Nechajte vašu ratolesť vybrať nejaké drobnosti pre mladšieho súrodenca. Ukážte mu, že je súčasťou „tímu“ a že záleží aj na jeho názore. Vyberajte spolu veci na oblečenie či praktické drobnosti do výbavy pre novorodenca, ale vtiahnite ho aj do diskusií pri výbere mena pre bračeka či sestričku. Deti sa rady cítia užitočné. Zapojenie sa do spoločných rozhodovaní pomôže eliminovať aj žiarlivosť na bábätko v brušku, ktorému sa bude venovať čoraz väčšia pozornosť.
Tip od nás
Čakáte druhé bábätko a medzi súrodencami bude len malý vekový rozdiel? Prečítajte si, v čom spočívajú tie najväčšie výhody!
Spomeňte plusy aj mínusy
Podľa odborníkov je príchod nového súrodenca pre deti jednou z najstresovejších situácií, pretože už nič nebude tak, ako predtým. Dieťa stráca pocit istoty a po pôrode sa bude musieť vyrovnať s novou, doposiaľ nepoznanou situáciou. Pomaly, postupne ho môžete pripravovať na veľkú zmenu: „Sestra mi dala veľmi dobrú radu. Je mamou dvoch synov a staršiemu synovi, ktorý mal počas jej druhého tehotenstva päť rokov, neustále prízvukovala, aké to bude super, keď sa bude môcť hrať s bračekom. Samozrejme, jej syn bol poriadne sklamaný, keď sa sestra vrátila s plačúcim bábätkom, ktoré si bralo všetku maminu pozornosť,“ tvrdí Jana. Preto sa rozhodla ísť na to opačne. Pri druhom tehotenstve syna pripravovala postupne na príchod sestričky. Vravela mu o tom, že bábätká plačú a potrebujú veľa lásky a starostlivosti. Presne tak, ako on, keď bol bábätko. Obom im takýto prístup veľmi pomohol.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.