1. Snažíte sa nahradiť deťom mamu
„Dlho som mala pocit, že som piate kolo na voze. Keď sme sa s Petrom spoznali, jeho dve dcéry boli práve na prahu puberty. Buď sa tvárili, že som vzduch, alebo si robili zo mňa posmešky. Čím viac som sa snažila, tým to bolo horšie. Bolo to až také zlé, že som uvažovala nad rozchodom,“ priznáva Tereza, pre ktorú boli nevlastné deti poriadnou zaťažkávacou skúškou.
„Časom som pochopila, že práve moja snaha nahradiť im mamu urobila viac škody než úžitku. S dievčatami som sa otvorene porozprávala. Keď som pred nimi priznala, že v skutočnosti vôbec netúžim byť ich mamou, uľavilo sa nám všetkým trom. Postupne ma začali rešpektovať ako partnerku svojho otca, a to mi úplne stačilo,“ dodáva s úsmevom.
2. Tlačíte na pílu
Rozvod či rozchod rodičov je pre mnohé deti traumatická udalosť. Potrebujú nejaký čas na to, aby sa dokázali zžiť s novou situáciou. Ak na vás budú spočiatku reagovať emotívne, neberte to osobne. Mali za sebou náročné obdobie. Najviac vám pomôže trpezlivosť. Čas zbrúsi väčšinu ostrých hrán.
3. Zabúdate, prečo to robíte
Možno vám nevlastné deti dajú poriadne zabrať. A nejeden raz. Preto majte na pamäti, kvôli čomu to robíte. Milujete svojho partnera, on miluje vás, máte na čom stavať. Oplatí sa prekročiť drobné prekážky, odpustiť pichľavé reči. Ste tu s partnerom jeden pre druhého. Sústreďte sa na pozitíva, ktoré vám pomôžu udržať sa nad vodou.
4. Budujete si výlučne kamarátsky vzťah
Síce to môže byť vynikajúca skratka k detskému srdcu, ale „kamarátsky vzťah“ medzi vami a nevlastným dieťaťom tiež nie je to pravé orechové. Môže sa stať, že v snahe priblížiť sa k dieťaťu ľahko budete porušovať zabehnuté pravidlá a spôsob výchovy, čo by sa nemuselo páčiť samotným rodičom. Takýto prístup by sa raz-dva otočil proti vám.
5. Priveľa očakávate
Všetko, čo urobíte pre dieťa, robte s láskou, no zabudnite na odmenu. Práve prílišné očakávania môžu viesť k frustrácii, pretože akékoľvek dieťa sa len málokedy správa podľa predstáv dospelých. Táto taktika má svoje čaro. Dobrý pocit a pohoda prídu, keď to budete najmenej čakať.
Tip od nás
Prečítajte si aj článok o najčastejších rodičovských prešľapoch.
6. Znevažujete matku detí
Nech je mama detí akákoľvek, stále je to ich matka. Aj keď urobila mnoho chýb, aj keď nevychováva deti podľa vás ideálnym spôsobom. Možno na ňu máte ťažké srdce. Ak však budete na ňu kydať špinu, klesnete tak nielen v očiach detí, ale aj v tých svojich. Všetci robíme chyby, máme svoje nedostatky, aj prednosti. Preto skúste rešpektovať mamu detí.
Ak má partner striedavú starostlivosť, môžete sa dohodnúť s mamou detí na spoločnom nastavení pravidiel. Takýto rozhovor prospeje obom stranám. Lepšie je však púšťať sa doňho až vtedy, keď budete pripravení dať bokom zranené emócie.
7. Porovnávate sa s ostatnými
Aj vy tíško závidíte kamarátke, ktorú partnerove deti berú za slovo? Takéto porovnávanie vás len zbytočne stiahne na emocionálne dno. Je to tak, ako to je. Partnera ste si mali síce možnosť vybrať, no jeho deti ste dostali do daru. Môže to byť výzva, ktorá vám pomôže bližšie spoznať samu seba. Svoje klady a zápory. Každá nevlastná mama prechádza vlastnou skúsenosťou. Tak sa vykašlite na porovnávanie.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.