Dobrou správou je, že existujú taktiky, ako sa vyrovnať s narcistickým šéfom alebo kolegom. Samozrejme, závisí to od konkrétnej situácie. Tieto metódy chránia vaše mentálne a emocionálne zdravie, aj keď čelíte toxickému prostrediu.
Narcizmus verzus narcistická porucha osobnosti
V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že narcizmus a narcistická porucha osobnosti nie sú jedno a to isté. Narcizmus je osobnostná črta, ktorá existuje v širokom spektre, a väčšina ľudí má určitú úroveň takejto sebalásky.
Narcistická porucha osobnosti patrí k psychiatrom diagnostikovaným psychickým poruchám. Niektorí ľudia prejavujú narcistické rysy v jednej alebo vo viacerých situáciách (napríklad na pracovisku alebo v domácnosti), pričom nemajú poruchu osobnosti.
Avšak život s narcistickou poruchou osobnosti je náročný, ťažko zvládnuteľný stav, ktorý sa zvyčajne odvíja od nesprávneho pochopenia vplyvu správania okolia k sebe samému a naopak – vlastného správania k druhým.
Aj keď môže byť narcistické správanie škodlivé a môže ublížiť, osoby s touto poruchou nie sú nutne „zlí ľudia“ v tradičnom zmysle slova. Často si neuvedomujú škody, ktoré spôsobujú.
Máme pre vás zľavu 10 % na všetky online psychologické konzultácie na Mojra.sk
Ako sa prejavuje narcistické správanie v práci?
Všimli ste si u ľudí na vysokých pracovných pozíciách narcistické správanie? Zaujímavé zistenie priniesla štúdia z roku 2016. Štúdia poukázala na to, že ľudia s narcistickými črtami sa často dostávajú na manažérske a vedúce pozície, pretože im to dodáva pocit sebaistoty.
Štúdia zdôrazňuje, že hoci niektoré narcistické črty môžu uľahčiť dosiahnutie vedúcej pozície v práci, keď sa takýto kandidát skutočne ujme vedenia, ilúzie ostatných o jeho schopnosti viesť kolektív sa rýchlo rozplynú.
Najčastejšie narcistické črty šéfov
Charizma – narcistický šéf môže pôsobiť ako očarujúca osoba, čo mu uľahčí získanie vedúcej pozície.
Neraz ovláda určité situácie pomocou manipulačných taktík a hier, ktoré ho vykresľujú ako charizmatickú osobnosť. To platí najmä na začiatku pracovného vzťahu – počas náborového procesu alebo pri celoročných hodnoteniach, na ktorých je veľká účasť zamestnancov.
Vytvára toxické prostredie – preberá zásluhy podriadených, ale zodpovednosť nie. Ak dôjde na prevzatie zodpovednosti za chyby, zvalí vinu na niekoho iného, čo vytvára psychologicky nebezpečné prostredie.
Psychologická bezpečnosť v skupine znamená, že sa všetci jej členovia cítia bezpečne, keď vyjadrujú svoje nápady a názory. Ak je šéf známy tým, že neraz zvalí vinu alebo zodpovednosť za chyby na iné osoby, vzniká nebezpečné prostredie, v ktorom sa každý snaží ochrániť svoju prácu a bojí sa povedať vlastný názor.
Využíva neistoty druhých – narcistický šéf si je vedomý moci, ktorú má nad podriadenými. A pretože patologický narcizmus často sprevádza neistota, šéf s narcistickými črtami môže projektovať svoje neistoty na zamestnancov. Napríklad môže zneužívať strach z prepúšťania.
Manipulácia s realitou (gaslighting) – manipulácia s realitou je úmyselné skreslenie skutočnosti tak, aby druhá osoba pochybovala o svojich vnemoch a schopnostiach. To narcistickému šéfovi uľahčuje ovládanie a oslabenie sebadôvery pracujúcich. Takáto manipulácia na pracovisku môže mať rôzne formy, napríklad tvrdenie „vyškolili sme vás na toto“, pričom žiadne školenie nikdy neprebehlo, tlak do neplatených nadčasov alebo marenie vopred dohodnutej dovolenky.
Ako zvládnuť prácu s narcistickým šéfom?
Samozrejme, odchod z toxického pracovného prostredia je tým najlepším riešením pre vašu psychiku, ale to nie je vždy možné z rôznych dôvodov. Preto prinášame niekoľko spôsobov, ako zvládať situáciu:
Hľadajte súvislosti
Skúste nájsť príčiny správania vášho šéfa. Hlbšie pochopenie neraz pomôže lepšie interpretovať a reagovať na jeho správanie. Napríklad mnohí ľudia s narcistickými rysmi sú vo svojej hĺbke veľmi zraniteľní alebo zranení a bojujú s rôznymi neistotami. Správaním sa snažia ochrániť vlastný sebaobraz.
Zamerajte sa na rozvoj svojich zručností
Využite každú príležitosť zvýšiť svoju kvalifikáciu alebo byť všestrannejším, čo vám pomôže nájsť lepšiu prácu, keď bude potrebné alebo možné opustiť súčasné pracovisko. Nielenže sa stanete atraktívnejšími na trhu práce, ale bude zároveň ťažšie vás prepustiť. Ak si šéf uvedomí, že si vás nemôže dovoliť stratiť, budete mať väčšiu moc. Zároveň však zbytočne neprovokujte.
Budujte si sieť kontaktov
Poznáte niekoho, kto zažil niečo podobné a zvládol to perfektne? Spojte sa s ním, zistite, ako a čo robí teraz, pomôže vám to posilniť sociálne zručnosti a získať lepšiu prácu. Zároveň vám známy môže poskytnúť podporu počas najťažších okamihov, keď vnútorne bojujete s narcistickým šéfom.
Tip od nás
Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia.
Ukážte mu pozitívnu spätnú väzbu
Jedným z najlepších spôsobov, ako zostať v dobrom vzťahu so šéfom, aj keď má narcistické prejavy, je pozitívna spätná väzba. Obdiv, komplimenty a uznanie vyslovené šéfovi v správny moment – pokiaľ sú aspoň trochu úprimné – sú cestou, ako zaujať narcistu. Samozrejme, nie vždy je to možné. Ak nevidíte na šéfovi ani jednu pozitívnu črtu, držte sa v úzadí.
Metóda „sivého kameňa“
Narcistický šéf môže žiť z vašich reakcií a využívať ich na ovládanie vás. Jedným zo spôsobov, ako toto toxické správanie zastaviť, je odoprieť mu reakciu – táto metóda je známa ako metóda „sivého kameňa“. Ak sa vás snaží vyprovokovať, jednoducho sa tvárte, že ste si jeho komentár nevšimli, a vráťte rozhovor späť k pracovnej úlohe.
Dobite sa energiou
Ak pracujete s ľuďmi, ktorí vás emočne a mentálne vyčerpávajú, je potrebné, aby ste sa znovu nabili energiou. Nezabúdajte teda ani na starostlivosť o seba. Venujte sa obľúbeným aktivitám, ktoré vám robia radosť. Môže to byť čítanie, starostlivosť o domáceho miláčika, kurz nových zručností, hra s deťmi, starostlivosť o záhradu – čokoľvek, na čo sa každý deň tešíte.
Sústreďte sa na rodinu
Viac energie vkladajte do bezpečných, blízkych vzťahov, budú vás motivovať počas náročných pracovných dní. Nezabudnite, že na pracovisku môžete byť nahraditeľní, ale pre svojich blízkych nie.
Meditujte
Meditácia a ďalšie aktivity zvyšujúce uvedomenie, ako joga či písanie denníka, pomôžu znovu sa sústrediť na to dôležité a spracovať ťažké emócie, ktoré vznikajú pri komunikácii so šéfom.
Ochrana seba samého
Buďte opatrní – ako emocionálne, tak aj profesionálne. Vyhýbajte sa kancelárskym „drámam“ a udržiavajte pevné hranice medzi prácou a súkromím. Zbytočne na seba nepútajte pozornosť.
Archivujte si prácu
Ukladajte si všetko, čo by sa mohlo pri prípadnej sťažnosti hodiť, archivujte si všetku svoju prácu aj s komunikáciou, ktorá ju sprevádzala (maily, nahrávky, zápisy z porád, fotodokumentácia).
Odchod z práce
Ak je atmosféra na pracovisku neznesiteľná, zrejme vás to dovedie k podaniu výpovede. Pripravte sa na to, že odchod z práce môže prebehnúť rôznymi spôsobmi vrátane verbálnych útokov, vyjednávania alebo dokonca lichôtok, aby vás šéf presvedčil zostať.
Dôležité je, aby ste trvali pevne na svojom a nedebatovali – len sa stručne vyjadrili a snažili sa, aby bolo stretnutie krátke a rýchle.
Ak ešte nie ste schopní z toxického prostredia odísť alebo máte iné dôvody na zotrvanie, zvážte kontaktovanie terapeuta či terapeutky, ktorý/ktorá vám poskytne emocionálnu podporu a pomôže vám riešiť ťažké situácie so šéfom.
Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.
Autorka: Bc. Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia – klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5437163/
https://link.springer.com/article/10.1007/s12630-016-0781-0
https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0149206317707810
https://www.researchgate.net/publication/327944201_Gaslighting_and_the_knot_theory_of_mind
https://www.researchgate.net/publication/337006666_Micromanagement_An_Employers’_Perspective
https://rightasrain.uwmedicine.org/life/work/narcissist-boss