Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Ako turistika prospieva vášmu mozgu?

vplyv turistiky na mozog
Vieme, že cvičenie a fyzická aktivita všeobecne sú dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Pomáhajú nám udržať si zdravú telesnú hmotnosť, optimálne fungovanie srdca a ciev, ale to stále nie je všetko. Pohyb, a to najmä pohyb v prírode, pozitívne ovplyvňuje aj mozog a jeho funkcie. Ako turistika ovplyvňuje náš psychický stav a zdravie mozgu?
vplyv turistiky na mozog
V článku si prečítate:

Súvislosť medzi cvičením a zdravím mozgu skúmali vedci v rámci mnohých štúdií. Z nich vyplynulo niekoľko predpokladaných faktov a niekoľko prekvapení. Jedným z najzásadnejších zistení je, že pravidelný pohyb podporuje zdravie krvných ciev a srdca. Približne 15 až 20 percent krvi, ktorú pumpuje srdce, ide do mozgu.

Starnutie mozgu

Starnutie sa prejavuje stratou objemu mozgu – od veku 40 rokov podľa vedcov z Pacific Neuroscience Institute v Providence Saint John’s Health Center strácame 1 percento mozgového tkaniva ročne. Dobrou správou je, že fyzické cvičenie podporuje zachovanie a rast sivej mozgovej hmoty v dôležitých oblastiach mozgu (hipokampus a prefrontálna kôra).

Prečo je to tak? Pravidelný pohyb podporuje nárast hladiny proteínu (BDNF) nevyhnutného pre zdravú kognitívnu funkciu mozgu. Turistické výlety do prírody pomáhajú aj deťom s ADHD a tiež fungujú ako prevencia pred Alzheimerovou chorobou.

Mozgové cvičenie na orientáciu


Pri turistike, najmä na nových neznámych trasách, si precvičujete svoje vnútorné „GPS“, teda systém, vďaka ktorému sa viete orientovať. Sídlo nášho „GPS“ je v hipokampe, časti mozgu určenej na učenie, pamäť a navigáciu. Najlepší tréning je turistika v lese, kde musíte používať priestorovú navigáciu,

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu 10 % na všetky online psychologické konzultácie na Mojra.sk

Nové zručnosti

Pri turistike sa dostanete do mnohých nových situácií a ste nútení použiť a rozvíjať zručnosti, ktoré bežne nepoužívate. Vďaka tomu podporujete neuroplasticitu – schopnosť nervového systému prispôsobiť sa novým požiadavkám a informáciám.

Odborníci tvrdia, že neuroplasticita je „vitálna super-sila“ ľudského nervového systému, ktorá nás odlišuje od zvierat. Štúdia z roku 2013 ukázala, že starší dospelí, ktorí sa naučili novú, zložitú zručnosť, zaznamenali výrazné zlepšenie pamäti.

Takže nebojte sa vyskúšať nové zručnosti ako postavenie stanu, filtrovanie vody, varenie v kotlíku na ohnisku, spanie pod holým nebom – samozrejme, v rámci pravidiel bezpečnosti.

Znížená hladina stresu

Hoci cvičenie samotné má pozitívny vplyv na odbúravanie stresu a úzkostí, ak cvičíte v prírode, máte veľký bonus navyše. Totiž všetko, čo sa tu nachádza, pozitívne pôsobí proti stresu: obrazy prírody, ktoré sa pri turistike neustále menia, zvuky vtáctva, zurčiaceho potoka, šumenie listov a dokonca aj vône stromov, kvetov, lesa.

Štúdia z roku 2020 naznačila, že trávenie voľného času v prírode mení signály v mozgu a podporuje relax a uvoľnenie stresu. A to stále ešte nie je všetko – zbavenie sa stresu ovplyvňuje pamäť a náladu, a teda má pozitívne účinky na mozog. Už hodina turistiky vás dostane preč od stresujúcich myšlienok.

 

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Vediete aktívny život?

Pre našich poistencov a poistenky ponúkame nadštandardné zľavy a benefity, členstvo vo Fitshaker so zľavou 20 percent a 15-percentnú zľavu na nákup elektrobicyklov v eCyklo.sk. Viac sa dozviete tu.  

Podpora kreativity

Oddych od technológií a nadviazanie čo najbližšieho kontaktu s prírodou výrazne zlepšuje kreatívne schopnosti, ktoré potrebujete na riešenie problémov a životných situácií.

Možno si to ani neuvedomujete, ale mestský ruch a všadeprítomnosť vyspelých technológií sú mimoriadne rušivé, neustále vyžadujú vašu pozornosť a bránia vám sústrediť sa, čo si vyberá daň na kognitívnom fungovaní mozgu.

Keď sa vyberiete na túru, nechajte svoje technológie doma, aby ste znížili psychickú únavu, upokojili myseľ a podporili kreatívne myslenie – tým pádom podporíte celkové duševné zdravie.

Čo si zobrať na túru

Turistika nie je prechádzka po obchodnom centre. Je to aktivita, ktorá môže posilniť vašu myseľ, telo aj ducha, ale dôležité je, aby ste sa na ňu vopred dobre pripravili. Najdôležitejšie je vhodné oblečenie. Odporúčame vrstvenie odevov z priedušných, vlhkosť odvádzajúcich látok, aby ste zostali v teple a suchu.

Do batožiny si pribaľte: papierovú mapu, čelovku (svetlo na čelo), krém alebo sprej na ochranu pred slnkom, repelent, potreby prvej pomoci, nôž, materiál na zakladanie ohňa, núdzový prístrešok, ako sú stan alebo termofólia, jedlo a vodu aj navyše a náhradné oblečenie.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia. 

Dopĺňajte energiu

Pravidelný prísun nápojov a potravy vám pomôže zostať plní energie a úspešne pokračovať do cieľa. Pri náročných túrach si doprajte mikropauzy – krátke zastávky trvajúce len 1 až 2 minúty, aby sa váš srdcový rytmus a dýchanie vrátili do normálu. V rámci týchto mikropáuz si doprajte pár kúskov ľahkého, ale výživného občerstvenia.

Trekingové palice

Niektorí neznalí považujú trekingové palice za zbytočnú pomôcku či dokonca prejav slabosti. Je to práve opačne. Pomôžu vám zlepšiť stabilitu, budete rýchlejšie postupovať, čím v konečnej miere spálite viac kalórií.

Ak potrebujete vydať ešte viac energie, pridajte k turistike silový tréning a postupne zvyšujte dĺžku trasy a výšku, do akej vystúpite.

Nepreceňujte sily

Pozor však, mnohí turisti preceňujú svoje sily a dostanú sa do nebezpečných situácií. Preto choďte na túry vždy v skupinách a pod vedením skúsenej osoby. Uvedomte si, koľko reálne zvládnete. Ak to neviete, začnite ľahkými krátkymi túrami bez náročného stúpania.

Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Bc. Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Mgr. Zuzana Pitoňáková, všeobecná lekárka pre dospelých a environmentalistka, hlavná lekárka polikliniky MEDANTE a vysokoškolská pedagogička na LF UK v Bratislave.

Zdroje: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6075983/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7591649/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22948073/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4154531/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5536794/

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.