S meraním a grafmi zaznamenávajúcimi hodnoty bazálnej teploty sa stretávajú najmä ženy, ktoré sa snažia otehotnieť už nejaký ten mesiac. Meranie bazálnej teploty môže byť výbornou pomôckou pre lepšie spoznanie menštruačného cyklu a pochopenie, ako funguje vaše telo.
Čo je bazálna teplota?
Bazálna teplota (BT) je teplota, ktorá sa meria po spánku ešte skôr, než vstanete z postele. Podmienkou je, aby ste oddychovali minimálne 3 až 6 hodín neprerušene. Hodnoty bazálnej telesnej teploty sa menia počas menštruačného cyklu v závislosti od hormonálnych zmien v organizme.
Meranie bazálnej teploty pomohlo už mnohým párom k vytúženému bábätku. Na druhej strane treba pripomenúť, že je jednou z najmenej účinných metód antikoncepcie.
Umožňuje síce vypočítať neplodné dni, ale aby bola ochrana pred neželaným otehotnením stopercentná, treba sa poistiť aj inou formou antikoncepcie. Približne jedna zo štyroch žien, ktorá sa spolieha len na meranie BT, do roka otehotnie.
Kedy môžete otehotnieť?
Plodné obdobie u žien trvá zhruba 2 až 3 dni. Vďaka meraniu bazálnej teploty môžete zistiť, kedy je najvhodnejšie obdobie na pohlavný styk.
Po ovulácii sa bazálna teplota mierne zvýši (približne o 0,3 °C). Toto zvýšenie spôsobuje hormón progesterón. Ovulácia pravdepodobne nastala, keď bazálna teplota ostane zvýšená aspoň 3 dni. Najväčšiu šancu počať bábätko máte približne 2 až 3 dni pred samotným zvýšením bazálnej teploty.
Aby ste to vystihli, zaznamenávajte si hodnoty bazálnej teploty počas niekoľkých cyklov. Vtedy vám výsledné grafy s hodnotami bazálnej teploty budú predsa len zrozumiteľnejšie a vy si budete vedieť vypočítať, kedy nastane ovulácia.
Aby ste čo najpresnejšie určili dobu ovulácie, okrem BT skúste sledovať aj ostatné znaky ovulácie. Viac sa o nich dozviete v našom článku.
Pred očakávanou menštruáciou poklesne bazálna teplota zhruba o 0,5 °C. Pokiaľ teplota neklesne niekoľko dní a zároveň vám mešká menštruácia, môže to byť prvý nádejný znak tehotenstva. Samozrejme, to vám s istotou potvrdí až lekár.
Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.
Čo na to potrebujete?
V prvom rade potrebujete trpezlivosť. Na meranie vám postačí kvalitný digitálny teplomer. Môžete si kúpiť aj digitálny teplomer priamo určený na meranie bazálnej teploty, ale ten nie je podmienkou.
Hodnoty si môžete zapisovať na papier, alebo priamo do mobilnej aplikácie, čo je predsa len praktickejšie.
Aký je postup?
-
Nastavte si budík na rovnaký čas: aby bolo meranie BT čo najpresnejšie, teplotu si merajte v rovnakom čase každé ráno po zobudení. Aj cez víkendy. Zaberie vám to len pár minút a vy môžete ďalej spať.
-
Teplomer na dosah: položte si teplomer na nočný stolík alebo si ho dajte pod vankúš. Je dôležité, aby ste nemuseli vstávať pred meraním z postele. To by mohlo ovplyvniť výsledok.
-
Používajte rovnakú metódu merania: BT si môžete merať orálne alebo vaginálne. Závisí len od vás, akú metódu uprednostníte. Počas cyklu ju nemeňte.
-
Používajte rovnaký teplomer: po zapípaní počkajte aspoň minútu. Teplotu si
-
zaznamenajte hneď po meraní. Inak vám jej hodnota raz-dva vyfučí z hlavy.
„Metódu merania bazálnej teploty mi poradila kamarátka. Po troch cykloch som si všimla, že mám posunutý termín ovulácie až na 25. deň cyklu. Teda prakticky pár dní pred menštruáciou. Vtedy som už bola plná obáv a nádejí a na sex som vôbec nemala chuť. Ďalší mesiac som chodila na folikulometriu, kde mi lekár potvrdil posunutú ovuláciu. Vďaka liekom sa to upravilo,“ prezrádza Ľubica, jedna z mamičiek, ktorej pomohla metóda lepšie pochopiť, čo sa s ňou deje počas cyklu. Môže pomôcť aj vám.
Nevýhody merania bazálnej teploty
Hlavnou nevýhodou merania bazálnej teploty je najmä to, že výsledok môže ovplyvniť viacero faktorov. Dochádza tak ku skresleniu grafu teplôt, čo môže byť jedna z príčin neplánovaných tehotenstiev pri používaní merania bazálnej teploty ako jedinej formy antikoncepcie. Hodnotu bazálnej teploty najčastejšie ovplyvňuje:
-
stres;
-
alkohol;
-
niektoré druhy liekov;
-
nepravidelný spánok;
-
cestovanie;
-
práca na smeny;
-
ochorenie;
-
dojčenie;
-
menopauza.
Ďalšou nevýhodou je, že ovuláciu musíte „predvídať“, keďže k zvýšeniu teploty dochádza až po ovulácii. Mnohé ženy však dosvedčia, že to chce len cvik.
Tiež si pri meraní bazálnej teploty dajte pozor, aby ste si udržali potrebný nadhľad a nesústredili sa len na nameranú teplotu a následnú analýzu grafu. Snaženie sa o bábätko môže byť poriadny nápor na psychiku. Preto hlavu hore a užívajte si radosti každodenného života.
Tip od nás
Prečítajte si aj príbehy žien, ktoré sa dlhšie snažili otehotnieť a nevzdali sa.
Zdroje:
STEWARD, Kaitlyn a Avais RAJA. Physiology, Ovulation And Basal Body Temperature. Stat Pearls [online]. 2020 [cit. 2021-04-14]. Dostupné z: ncbi.nlm.nih.gov
IL, Irina. Basal Body Temperature: How to Measure BBT to Detect Ovulation. Flo Health [online]. 2021 [cit. 2021-04-14]. Dostupné z: flo.health.com
TIMMONS, J. Basal Body Temperature: Ways to Track. [online] 2016 [cit. 2021-04-15]. Dostupné z: healthline.com
GREY, J. What is Basal Body Temperature? | BBT. Natural Cycles. [online] 2020 [cit. 2021-04-15]. Dostupné z: naturalcycles.com
HÄNDEL, P. and WAHLSTRÖM, J. Digital contraceptives based on basal body temperature measurements. Biomedical Signal Processing and Control, 52, pp.141–151. [online]. 2019 [cit. 2021-04-14]. Dostupné z: sciencedirect.com
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.