Naplánujte si dovolenku
Pomerne kritické obdobie, kedy sa tehotenská nevoľnosť ukáže v celej kráse, nastáva medzi 7. a 8. týždňom tehotenstva. Ak máte kvôli nej problém vstať z postele, skúste si dopriať aspoň týždňovú dovolenku. Čakáte bábätko a tých pár dní oddychu si zaslúžite.
Jedzte menej, no častejšie
A to aj v prípade, že jedlo je to posledné, na čo máte chuť. Nemusíte toho jesť veľa. Stačí pár lyžičiek, ktoré vám dodajú energiu. Odborníci odporúčajú pri tehotenskej nevoľnosti konzumovať jedlá s vyšším obsahom bielkovín, ktoré organizmus znáša predsa len lepšie. Vyskúšajte napríklad:
-
cottage syr;
-
proteínovú tyčinku;
-
hrsť orieškov;
-
kúsok syra;
-
tvaroh.
Vyhýbajte sa nepríjemným pachom...
V tehotenstve sa obľúbený parfum môže stať spúšťačom nevoľnosti. Skúste zo svojho okolia odstrániť všetky výrazné vône, na pranie používajte menej aromatizovaný prací prášok. Pri varení čo najčastejšie vetrajte. Pokiaľ vám nerobí dobre vôňa určitého jedla, vylúčte ho načas zo svojho jedálnička.
… a nahraďte ich niečím príjemným
Občas sa ocitnete v situácii, v ktorej sa nevyhnete prenikavej vôni. Výborným prostriedkom voči tehotenskej nevoľnosti je vôňa citrusov. Pripravte si doma citrusový extrakt a noste ho so sebou. Keď vám bude najhoršie, stačí privoňať. Podobnú službu vám preukáže aj vetvička rozmarínu.
Sústreďte sa na dýchanie
Hlboký, pomalý nádych a výdych. Ak cítite, že vám začína byť zle, skúste sa čo najviac sústrediť na dýchanie. Pomôže vám to presmerovať pozornosť. Vedecké účinky tejto metódy potvrdila aj jedna zaujímavá štúdia. Metóda kontrolovaného dýchania v kombinácii s aromaterapiou znížila u účastníčok pocit nevoľnosti až o 62 percent.
Zvýšte príjem tekutín
Môže byť náročné dostať do seba aspoň pár dúškov vody, keď vás trápi tehotenská nevoľnosť. Napriek tomu skúste dodržiavať pitný režim. Nedostatok tekutín môže spôsobiť nielen dehydratáciu, ale aj zhoršiť samotnú nevoľnosť. Môžete cmúľať aj kúsky ľadu alebo zamrznutého džúsu. Aj to vám pomôže zvýšiť príjem potrebných tekutín.
Toto pomohlo iným mamám:
-
„Hneď ráno som si dala do horúcej vody postrúhaný zázvor s citrónom, takto som „prežila“ obe tehotenstvá.“
-
„Lízanka. Hocijaká. Nie je to síce najzdravšie, ale mne to fungovalo.“
-
„Pár dúškov Coca-Coly: to, že to naozaj pri tehotenskej nevoľnosti zaberá, mi potvrdili viaceré mamy.“
-
„Sladké žuvačky pre deti.“
-
„Neostať ráno s prázdnym žalúdkom. Dala som si na stolík kúsok suchého chleba a hneď ráno som si trochu z neho odhryzla.“
-
„Voľné oblečenie – akékoľvek oblečenie, ktoré ma čo i len trošku tlačilo, mi iba zhoršilo nevoľnosť.“
-
„Rozptýlenie. Akékoľvek. Mala som pocit, že som sa ocitla v autobuse, z ktorého sa nedalo vystúpiť. Keď mi bolo najhoršie, manžel ma rozosmieval. To mi pomohlo najviac zo všetkého.“
Ktorým potravinám alebo látkam je v tehotenstve najlepšie úplne sa vyhnúť? Prečítajte si v našom článku.
Zdroje:
PETRE, Alina. 17 Natural Ways to Get Rid of Nausea. Healthline [online]. 5. 2. 2017 [cit. 2021-02-18]. Dostupné z: healthline.com
SITES, Debra S., Nancy T. JOHNSON, Jacqueline A. MILLER, et al. Controlled Breathing With or Without Peppermint Aromatherapy for Postoperative Nausea and/or Vomiting Symptom Relief: A Randomized Controlled Trial. Journal of PeriAnesthesia Nursing [online]. 2014, 29(1), 12-19 [cit. 2021-02-18]. ISSN 10899472. Dostupné z: doi:10.1016/j.jopan.2013.09.008
15 Tips for Dealing With Morning Sickness. Parents [online]. [cit. 2021-02-18]. Dostupné z: parents.com
WILSON, Rose. 10 tips for relieving morning sickness. Medical New Today [online]. 26. 1. 2018 [cit. 2021-02-18]. Dostupné z: medicalnewstoday.com
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.