Aj keď farebná jeseň už skončila, na cestách sa pomaly ale isto začína objavovať aj ľad a sneh. Pevne veríme, že všetci už máte za sebou zimné prezúvanie vašich autíčiek. 🙂 Mnohí si myslia, že tam končí zimná údržba motorového vozidla, nie je to však pravda. Ako sa pripraviť na mrazy, posypovú soľ, štrk a sťažené podmienky na cestách si prečítajte v našom článku.
Prezutie je nutnosť
To, že prezuť na zimné pneumatiky nám síce neprikazuje zákon, ale aj tak by sme na to nemali zabudnúť, asi nemusíme nikomu pripomínať. Letné gumy je vhodné odložiť, ak priemerná teplota klesne pod 7 °C, hoci by to bolo aj v októbri. Je lepšie byť pripravený skôr, než riešiť prezutie na poslednú chvíľu pred lyžovačkou. Pri prezúvaní treba dať pozor na vyváženie pneumatík, aby sa opotrebovali rovnomerne, odporúčame preto navštíviť pneuservis, kde vám vedia vyváženie správne nastaviť.
Brzdový systém
O bezpečnosti na cestách sa bez správne nastavených bŕzd nemôžeme rozprávať. V zime hrozí aj nebezpečenstvo šmyku, ktorému sa môžete vyhnúť tak, že jazdu prispôsobíte stavu vozovky, ale aj kontrolou rovnomernosti brzdného účinku na valcoch. Pri nesúmernom brzdnom účinku na pravej a ľavej strane vozidla vám totiž šmyk naozaj hrozí. Okrem brzdného účinku určite skontrolujte aj hrúbku brzdového obloženia a bod varu brzdovej kvapaliny.
Ostrekovače a stierače
Najmä v zime treba dbať na dobrú viditeľnosť za volantom a bez zimnej zmesi do ostrekovačov a kvalitných stieračov ste v chladnom období vo veľmi zlej situácii. Odporúčame mať vždy pri sebe dostatočnú zásobu nemrznúcej kvapaliny do ostrekovačov. Napríklad môžete mať v aute koncentrát, ktorý je priestorovo úsporný a stačí ho doliať vodou. Na zimu sa oplatí investovať aj do kvalitnejších stieračov (resp. gumičiek), aby po stieraní neostávali na čelnom skle nezotreté plochy a vy ste mali dostatočný výhľad na cestu.
Motor a batéria
Motor aj akumulátor dostanú v zime poriadne zabrať, nezabudnite preto na kontrolu nemrznúcej zmesi v chladiacej sústave. Pre batériu sú nízke teploty veľmi nepríjemné, preto je vhodné batériu skontrolovať, očistiť a prípadne vymeniť za novú. Pomôže aj konzervácia pólových vývodov.
Podvozok a nápravy
Podvozok vášho auta tiež v zime nikto nešetrí a posypové soli a odletujúci štrk z vozovky si na ňom poriadne zgustnú. Skontrolujte si teda radšej ochranný náter podvozku a vyhnete sa tak korózii a prípadnej nákladnejšej oprave poškodených častí podvozku. Nápravy si zimnú jazdu tiež užijú, preto si spolu s prezutím na zimné pneumatiky dajte v servise nastaviť aj geometriu.
Ako sa popasovať s jazdou v zime
Naozaj odporúčame mať všetko pripravené na nepríjemné zimné podmienky, takže okrem kvapaliny do ostrekovačov (aby ste nemali špinavé čelné sklo, cez ktoré nie je najlepšie vidieť), by ste mali mať v aute pripravenú aj škrabku na námrazu a metličku na sneh. Pred jazdou nezabudnite dôkladne očistiť auto od námrazy a snehu, nestačí iba čelné sklo a predné okná. Počas jazdy vám môže totiž nasnežená vrstva (ktorá môže byť aj zamrznutá) odletieť z auta a ohroziť ostatných vodičov, ktorým zabráni vo výhľade.
Počas jazdy myslite na to, že treba jazdiť pomalšie, ale nie príliš pomaly, dodržujte dostatočný odstup od ostatných vozidiel a odporúča sa jazdiť v nižších otáčkach, kedy je nižšie riziko šmyku. Zlaté pravidlo je jazdiť plynulo, bez prudkých vybočení z trasy a prudkého brzdenia či pridávania. Nezabudnite, že vaša brzdná dráha je na zimnej vozovke dlhšia ako v lete.
A posledný tip? Ak sa chcete vyhnúť rannej rozcvičke pri oškrabávaní námrazy z čelného skla, prekryte ho na noc napríklad igelitovou plachtou. Ušetríte si čas pred cestou do práce a tento zimný ranný rituál parkovísk nebudete musieť absolvovať.
Nezabudli ste na poistenie?
Ak hľadáte pre svoje auto výhodné povinné zmluvné poistenie, ste na správnom mieste. K PZP od Union Poisťovne si totiž viete uzatvoriť aj užitočné pripoistenia – rozbitie čelného skla, stret so zverou, výtlky, úraz vodiča alebo živly. Prečítajte si viac o PZP od Union poisťovne.