Zdieľať

Alergia u detí: Ako s ňou bojovať? Kedy spozornieť?

alergia u deti a ako s nou bojovat

Čo spúšťa alergiu u detí a ako sa prejavuje? Zistite, ako sa s alergiou vysporiadať a s čím vám vie pomôcť Union zdravotná poisťovňa.

alergia u deti a ako s nou bojovat

 

Žiaden rodič nechce, aby jeho dieťa trpelo. Alergia možno vyzerá ako malý problém, ak sa netýka priamo nás. Alergikov je stále viac a viac. Najčastejšie sú z rodín, kde je alergia už „doma“, no nie je to podmienka. Našťastie, aj rodičia malých alergikov môžu využívať rôzne benefity – samozrejme podľa toho, kde je ich dieťa poistené.

Čo je to vlastne alergia?

Je to abnormálna reakcia imunitného systému na podnety, ktoré sú pre väčšinu ľudí neškodné. Imunitný systém sa mylne domnieva, že nejaká látka poškodzuje telo, a preto zalarmuje svoje zložky do stavu „bojovej pohotovosti“.

Imunitný systém, aby ochránil telo pred pomyselným škodcom, vytvára protilátky – imunoglobulín E (IgE). Tieto protilátky uvoľnia histamín do krvného obehu, aby zničili „útočníka“. To však vyvolá samotnú alergickú reakciu.

Prejavy môžu byť mierne, ale aj život ohrozujúce. Navyše, keď sa telo opätovne stretne s alergénom, reakcia býva silnejšia. Zasiahnuté sú väčšinou tieto časti tela:

  • oči,
  • nos,
  • hrdlo,
  • pľúca,
  • koža,
  • tráviaci trakt.

Druhy alergií u detí

Podobne ako u dospelých, aj u detí môžeme sledovať niekoľko druhov alergií – podľa ich zdroja. Okrem veľmi častých peľových alergií, sú čoraz rozšírenejšie alergie na potraviny, resp. na pridané látky v nich, či na chemikálie v životnom prostredí.

Vedeli ste, že alergia sa niekedy skrýva aj za opakovanými zápalmi stredného ucha? Deti môžu mať alergiu aj na pracie prípravky, prípravky na upratovanie, na zložku v tkanine, alebo na rôzne lieky. Samozrejme, známe sú aj alergie na bodnutie hmyzom, kde hrozí až smrť.

 

Anafylaktický šok

Ide o veľmi nebezpečný stav, keď klesá krvný tlak a zhoršuje sa dýchanie. Telo zažíva veľký šok, a ak dieťa nedostane včas liečbu, môže dôjsť k zlyhaniu životne dôležitých orgánov. Vtedy treba okamžite volať rýchlu zdravotnú pomoc a odvtedy mať k dispozícii pohotovostný balíček, aby ste vedeli zareagovať hneď po spozorovaní prvých príznakov – ak by sa situácia opakovala.

Ako sa najčastejšie prejavuje alergia u detí:

  • kašeľ – zvyčajne suchý a dráždivý,
  • problémy s dýchaním, napr. pískavé dýchanie,
  • kýchanie a výtok z nosa,
  • svrbenie očí,
  • svrbenie uší,
  • tráviace problémy,
  • kožné vyrážky, žihľavka,
  • atopická dermatitída.

Čo spúšťa alergiu u detí?

  • vonku – peľ rastlín, bodnutie hmyzom, výfukové plyny..,
  • vnútri – zvieracie epitélie (koža, sliny, výlučky), roztoče, plesne…,
  • dráždivé látky – cigaretový dym, parfumy,
  • potraviny – predovšetkým arašidy, orechy, vajcia, mlieko a mliečne výrobky.

 

Senná nádcha a problémy s dýchaním

Alergia môže prepuknúť v ktoromkoľvek veku, no zvyčajne sa ohlási ako senná nádcha v škôlke. Dieťa stále kýcha, šteklí ho v nose, má výtok z nosa, alebo ho má upchatý. Deti často trápi aj svrbenie a slzenie očí, neskôr sa môžu objaviť chronické ušné problémy.

Alergie obťažujú deti aj v noci, pretože sa im ťažšie dýcha. Nevedia dýchať nosom, a tak dýchajú otvorenými ústami. Výsledkom je nepokojný spánok a únava na ďalší deň. Situácia sa zhoršuje, keď sa v dutinách zadržiava hlien.

Potravinové alergie majú aj dojčené deti

Zaujímavé je, že alergia sa niekedy objavuje už vtedy, keď je dieťa ešte len dojčené. Prečo sa to deje? Bábätko totiž môže byť alergické na potravinu, ktorú zjedla matka. Alergén sa skrátka dostal do materského mlieka.

Najvážnejšie potravinové reakcie u detí spôsobujú arašidy, stromové orechy, ryby a mäkkýše. Vymenované alergény môžu potenciálne vyvolať anafylaktický šok. Na druhej strane, niektoré deti vyrastú z alergie na mlieko, vajcia, sóju a pšenicu.

Pozor na skrížené reakcie!

U detí sú veľmi časté tzv. skrížené alergické reakcie. Čo to znamená? Napríklad dieťa, ktoré je alergické na peľ z brezy, môže mať prejavy alergie aj po zjedení jabĺčka. Jabĺčko totiž obsahuje podobný proteín, ako je v peli. Alergici na latex sú zase často precitlivení aj na banány, avokádo, kiwi a gaštany.

 

Kedy vyhľadať lekára? Ako bojovať s detskými alergiami?

Niektoré alergie sa dajú odhaliť ľahko, iné ťažšie, pretože sa podobajú na rôzne iné ochorenia. Ak máte podozrenie, že vaše dieťa trpí potravinovou alergiou – pretože sa po jedle vyhádzalo, resp. má tráviace či dýchacie problémy – čo najskôr vyhľadajte odborníka.

Lekára vyhľadajte aj vtedy, ak má dieťa príznaky, ktoré sa podobajú na prechladnutie, a to dlhšie ako 1 týždeň, resp. sa každoročne opakujú v rovnakom období. Dieťa by mal vidieť alergológ. Odborník vykoná špeciálne odbery, a keď sa potvrdí alergia, stanoví najúčinnejšiu liečbu. Zvyčajne predpíše antihistaminiká.

Ak je dieťa dosť veľké na kožné testy, lekár urobí aj tie. Ľahko z nich zistí reakciu na environmentálne a potravinové alergény. Výsledky sú zrejmé asi do 20 minút. V každom prípade, ak vás lekár upozorní na problémovú zložku v jedálničku, striktne ju vyraďte!

Alergie sa nedajú celkom vyliečiť, preto buďte v strehu!

Hoci neexistuje žiaden liek, ktorý by nás lusknutím prsta zbavil alergie, existujú spôsoby, ktoré nám pomôžu v tom, aby sme všetko zvládali omnoho ľahšie. A ten najlepší prístup? Vyhýbajme sa alergénom vždy, keď je to možné!

Samozrejmosťou je dôsledná kontrola stravy a vecí, ktoré dieťaťu dávame. Čítame etikety pri nákupoch, zapisujeme si všetky podozrivé reakcie. Aj školu informujeme o stave dieťaťa. Pre závažnejšie prípady by škola mala mať k dispozícii pohotovostný balíček.

 

Viete, kto vám vráti preplatky v plnej výške až do 18. rokov dieťaťa?

Ak máte doma alergika, určite viete, že doplatky za lieky sa môžu vyšplhať do nepríjemných súm. Pri pravidelnej kúpe liekov pre dieťa sa vám oplatí využiť špeciálny benefit, ktorý poskytuje Union zdravotná poisťovňa.

Rodičia detí, evidovaných v tejto poisťovni, ušetria od 1. januára 2019 za lieky a dietetické potraviny ešte viac, ako vyplýva zo zákona. Poisťovňa Union ich totiž prepláca v neobmedzenej výške, a to nielen do 6 rokov dieťaťa, ale až do 18 rokov.

O tom, aké podmienky musíte spĺňať, aby ste mohli tieto benefity naplno využiť, sa dočítate tu: www.union.sk/lieky a https://www.union.sk/doplatky-za-lieky-pre-deti.

Ak máte záujem o vrátenie doplatkov za lieky a dietetické potraviny v neobmedzenej výške, požiadajte oň cez online pobočku. Na stránke Union zdravotnej poisťovne získate všetky potrebné informácie.

 

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Beáta Slezáková, lekárka s atestáciou z pediatrie so skúsenosťami z detskej nemocnice NÚDCH a všeobecnej ambulancie pre deti a dorast. 

Zdroje: union.sk, acaai.org, kidshealth.org, healthychildren.org

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.