Vaša liečba bude pravdepodobne prebiehať aj naďalej podľa odporúčaní alergiológa a, samozrejme, v bezpečnej podobe. „To, či pacientka liečbu v prvom trimestri prípadne vynechá alebo bude liečená lokálnou či celkovou liečbou antihistaminikami závisí od intenzity alergických príznakov a rozhodnutí lekára,“ objasňuje imunoalergiologička MUDr. Daria Buchvaldová, PhD. z Via Clinic v Bratislave a dopĺňa, že najdlhšie terapeutické skúsenosti majú odborníci s antihistaminikami 1. generácie.
Bezpečné kortikoidy pre astmatičky
„V období tehotenstva ich môžu ženy užívať, pričom na vyvíjajúci sa plod negatívne nevplývajú. Ak tieto lieky spôsobujú výraznú spavosť, po dohode s alergiológom je im možné predpísať vybrané antihistaminiká 2. generácie. Určite však nie je vhodné, aby si ich nasadili svojvoľne a bez dohody s lekárom,“ upozorňuje odborníčka.
Takmer 9 % tehotných trápi bronchiálna astma. „Pacientky s touto diagnózou pokračujú v inhalačnej terapii a dôležité je, aby chodili na pravidelné kontroly. Pre tehotné s astmou sú najvhodnejšie inhalačné kortikoidy s obsahom budesonidu. Dávkovanie i vhodný liečebný režim odporučí alergiológ alebo pneumológ,“ vysvetľuje doktorka Buchvaldová, podľa ktorej sa ich určite netreba báť. „Tieto lieky sú bezpečné a nutné. Naopak, je nebezpečné si ich samovoľne vysadiť. Hrozilo by, že sa astma preto stane nekontrolovanou, zvýraznili by sa dýchacie ťažkosti tehotnej a následné nedostatočné okysličovanie krvi by potom mohlo ohroziť aj bábätko,“ upozorňuje lekárka.
Ďalšou terapeutickou možnosťou pri alergiách je špecifická alergénová imunoterapia. Pri tejto forme liečby sú do organizmu alergika postupne vpravované zvyšujúce sa dávky alergénu, ktorý je príčinou vzniku alergického ochorenia. Cieľom je znížiť aktivitu problémového alergénu. „V prípade, že sa s touto liečbou začalo už pred otehotnením, môže pokračovať aj počas tehotenstva. No len vtedy, ak ju budúca mamička znáša bez ťažkostí. V období gravidity ale novú alergénovú imunoterapiu neindikujeme,“ hovorí lekárka.
Prevencia a pero sú povinné
V prípade alergií ale nestačí iba liečba. A platí to aj pre obdobie tehotenstva. „Aj vtedy je dôležité uplatňovať preventívne opatrenia, vyhýbať sa prašnému prostrediu, kontaktu so zvieratami, ak je pacientka alergická na ich srsť. Ľuďom s alergiou odporúčam spať v chladnejšom a menej vlhkom prostredí spálne, tiež je nutné dôsledne aplikovať protiroztočové opatrenia, často vysávať, vytierať podlahy na mokro, prať posteľné obliečky i periny a vankúše v programoch s teplotami nad 60 stupňov Celzia,“ radí doktorka Buchvaldová.
Tip od nás
Neprehliadnite ani náš článok o tom, ako rozoznať symptómy alergie od príznakov ochorenia COVID-19.
Hoci vás to bude ťahať von, za slnečného a veterného počasia v sezóne obmedzte pobyt vo vonkajšom prostredí. „Dôležité je tiež vyvarovať sa konzumácie potravín, na ktoré je tehotná alergická. V prípade, že už prekonala anafylaktický šok, mala by pri sebe vždy nosiť pohotovostný balíček prvej pomoci, ktorý jej alergiológ predpísal. Ak by sa príznaky tejto životu nebezpečnej alergickej reakcie znovu objavili, napríklad po uštipnutí osou či včelou, musí si ihneď aplikovať adrenalínové pero,“ zdôrazňuje imunoalergiologička.
Počas tehotenstva sa priebeh niektorých ochorení môže zlepšiť. Je to aj prípad alergických problémov? „Hormonálne zmeny, najmä zvýšená hladina estrogénov v gravidite, môžu naopak zvýrazňovať pocit upchatého nosa. No to, či sa príznaky alergie počas gravidity skôr zmiernia alebo zvýraznia, sa odvíja od konkrétnej sezóny, dodržiavania preventívnych a liečebných opatrení,“ vysvetľuje imunoalergiologička a dodáva, že tehotenstvo ženu od alergie neochráni. „Alergické prejavy sa totiž môžu prvýkrát manifestovať aj v tom období,“ uzatvára doktorka Buchvaldová.