Cytostatiká podávané pri chemoterapii sú však extrémne toxické látky, ktoré môžu zdravotníckemu personálu spôsobovať rovnaké vedľajšie účinky ako pacientkam a pacientom. Používaním bezpečnostných uzatvorených infúznych setov (napr. CytoSet®)sa riziká pre zdravotnícky personál podstatne znižujú.
Podávanie cytostatík pomocou cytosetov zároveň u onkologicky chorých osôb výrazne znižuje výskyt nežiaducich účinkov a náklady na liečbu, pretože táto technológia umožňuje automaticky dávkovať lieky s presne naprogramovanými parametrami individuálne každému pacientovi či pacientke.
„Historické dáta poukázali na efektivitu ambulantného podávania cytostatík, preto sme ďalší rozvoj ambulantnej chemoterapie podporili tak, aby úhrada za pacienta s potrebou takejto liečby kryla aj náklady na moderný uzatvorený systém na bezpečnú prípravu a podávanie cytostatických liekov,“ vysvetľuje Dajana Petríková z Oddelenia nákupu zdravotnej starostlivosti Union zdravotnej poisťovne.
„Je našou trvalou snahou podporovať efektivitu zdravotnej starostlivosti a zlepšovať podmienky liečby pre našich poistencov a poistenky,“ hovorí Elena Májeková, členka predstavenstva Unionu. „Preto sme ako prvá zdravotná poisťovňa uzavreli s Národným onkologickým ústavom dohodu o novej forme úhrady pre Oddelenie klinickej onkológie – ambulantnej chemoterapie.“
V krajinách Európskej únie je používanie uzatvorených setov bežným štandardom. Významný benefit pre onkologických pacientov a pacientky by sa okrem Bratislavy mal rozšíriť na aj východné Slovensko.
„Aktuálne v tejto veci rokujeme s vedením Východoslovenského onkologického ústavu v Košiciach,“ dodáva Dajana Petríková.