Zdieľať

Päť túr vo Vysokých Tatrách, ktoré by mal absolvovať každý turista

pat tur vo vysokych tatrach

Najvyššie, najväčšie a najkrajšie. Aj tak sa hovorí o Vysokých Tatrách, ktoré sú bez pochyby klenotom Slovenska. Niet preto divu, že turistika vo Vysokých Tatrách prekvitá.

pat tur vo vysokych tatrach

Najvyššie, najväčšie a najkrajšie. Aj tak sa hovorí o Vysokých Tatrách, ktoré sú bez pochyby klenotom Slovenska. Niet preto divu, že turistika vo Vysokých Tatrách prekvitá a ak vám nechýba dostatok času a energie, tak v nich môžete tráviť neobmedzene veľa času a neustále objavovať niečo nové. Ako však začať? Jednoducho, stačí sa napríklad inšpirovať našimi piatimi tipmi na túry, ktoré by mal vo Vysokých Tatrách absolvovať každý. 

 

1. Výstup na Kriváň z Troch studničiek 

Trasa: Tri Studničky (1141 m), (parkovisko, SAD) – pod Kriváňom – Kriváň (2494 m) – pod Kriváňom – Jamské pleso – Chata kpt. Rašu – Tri Studničky

Trvanie: pol dňa – 6:30 hod

Svoje tatranské dobrodružstvo začnete výstupom na jeden z najznámejších a pre mnohých aj najkrajší tatranský vrchol – Kriváň. Jeho špecifický tvar vám padne do oka už pri ceste autom smerom na Tri studničky, kde túra začína. Odtiaľ vás už čaká tatranská turistika vo svojej najčistejšej podobe – prakticky okamžite začnete stúpať. Mierne stúpanie príjemným lesným chodníčkom zasypaným ihličím vám dovolí navyknúť si na čistý horský vzduch len preto, aby ste už o pár desiatok výškových metrov vyššie zistili, že vzduch je síce čistý, ale nejaký riedky.

Až po rázcestie pod Kriváňom budete stúpať rovnomerne v skalistom teréne, ale s upravenými turistickými chodníkmi. Akonáhle dosiahnete rázcestie a budete mať pocit, že ste konečne hore, odhalí sa pred vami záverečné stúpanie patriace do kategórie „výživné“. Ani sa však nenazdáte a už sa budete kochať jedným z najkrajších výhľadov v celých Tatrách.

Pri dodržiavaní vyznačených turistických trás a chodníkov vám postačuje poistiť si na horách aktivitu turistika a rekreačné športy.  

  

2. Výstup na Rysy zo Štrbského plesa

Trasa: Štrbské Pleso (1355 m, hotel Patria) – Popradské pleso – rázcestie nad Žabím potokom – sedlo Váha (2340m) – Rysy (2499m)

Trvanie: celodenná túra – 8:00 hod

Je síce veľmi otázne, či sa vôbec dá hovoriť v Tatrách o jednom jedinom najkrajšom výhľade, ale všeobecne sa zaň považuje práve výhľad z vrcholu Rysy. A keď nič iné, tak trasa vedie okolo chaty pod Rysmi (2250 m), ktorá je najvyššie položenou tatranskou chatou bez akejkoľvek debaty. Hneď na úvod vás čaká dobrá správa – trasa od Štrbského plesa až po Popradské pleso je to, čo sa vo Vysokých Tatrách považuje za rovinu. Jasné, že budete stúpať, ale oproti tomu, čo vás čaká neskôr, to je vyslovene zanedbateľné a veľmi príjemné. Od Popradského plesa sa už cesta predsa len zmení a les vystrieda kosodrevina.

Tá vám vydrží až k rázcestiu nad Žabím potokom, kde sa začne to práve tatranské stúpanie, pri ktorom aj kamzíky dostávajú závrate. Nič sa nebojte, nie je to také hrozné, len strmé a ostré serpentíny vám vydržia až k skalnej stene, ktorá sa prekonáva pomocou pripevnených reťazí. Tento úsek vie byť nebezpečný hlavne vďaka obrovskej mase turistov, ktorí tu pravidelne vytvárajú zápchu a snehu, ktorý tu nie je žiadnou výnimkou ani počas letných mesiacov. Po prekonaní nebezpečného traverzu vás čakajú už „len“ ostré serpentíny a tiahle stúpanie až na vrchol. Samozrejme, ak sa nenecháte zlákať pohostinstvom Chaty pod Rysmi.

Ak sa budete pohybovať v Tatrách mimo vyznačených turistických chodníkov a venovať sa lozeniu za pomocí reťazí či akejkoľvek súčasti horolezeckej výbavy či akejkoľvek súčasti horolezeckej výbavy (lano, sedací úväz, prilba, karabína, atď), odporúčame vám poistiť si na horách aktivitu rizikový šport.

 

3. Výstup na Jahňací štít z Bielej vody

Trasa: Biela voda (autobusová zastávka) – rázc. Šalviový prameň (1100 m) – rázc. Kovaľčíkova poľana – Chata pri Zelenom Plese (1551 m) – Jahňací štít (2230 m)

Trvanie: celodenná túra – 9:30 hod

Ak ste si mysleli, že po doterajších túrach už viete, čo to znamená turistika vo Vysokých Tatrách, tak papierovo nenápadná túra na Jahňací štít vás presvedčí o opaku. Vyrazte skoro. Tak skoro, ako sa vám len bude dať. Čaká vás totiž prevýšenie 1350 metrov a nebude to ľahké. Aj keď úvodný nástup je aj na Tatry až prekvapivo príjemný a až po Šalviový prameň si ani neuvedomíte, že postupne, pomaličky stúpate. Jemné stúpanie pokračuje až k chate pri Zelenom plese, aj keď tie tri hodiny kráčania už asi budete pomaly pociťovať. Chata pri Zelenom plese je tak pre väčšinu vykúpením a vítanou zastávkou s možnosťou občerstvenia. A nie je to vôbec zlý nápad, keďže následne vás čaká stúpanie z rodu krvilačných.

Úzky chodník sa vinie kosodrevinou stále vyššie a vyššie. Zdanlivo do oblakov a oveľa menej zdanlivo nekonečne. Postupne prejdete okolo Červeného a Belasého plesa celou Červenou dolinou, aby ste si mohli vychutnať záverečné stúpanie okorenené reťazami. Aj za dobrého počasia je to technicky náročnejšia pasáž vyžadujúca miernu dávku sebazaprenia. A nepozerania sa dole. Akonáhle ju zvládnete, čaká vás už len krátke stúpanie na vrchol, ktorý vám bohato vynahradí všetky príkoria, ktoré ste si na trase vytrpeli. Nezabudnite však rátať s tým, že cesta dole vám potrvá minimálne rovnako dlho ako hore, takže na veľké otáľanie asi čas nebude. 

4. Priečne sedlo, najťažší prechod Vysokých Tatier 

Trasa: Starý Smokovec (990 m) – Hrebienok (1285 m) – Zamkovského chata (1475 m) – Téryho chata (2015 m) – Priečne sedlo (2352 m) – Zbojnícka chata (1960 m) – Hrebienok (1285 m) – Starý Smokovec (990 m)

Trvanie: celodenná túra – 10:45

Túra, o ktorej sa hovorí, že preverí aj tých najodhodlanejších. Celkový čas je hrozivý, nastúpané výškové metre ešte viac a núdza nebude ani o výdatné testovanie vášho strachu z výšok. Ako to však už s Tatrami býva – nič vám síce nedajú zadarmo, ale vždy vám dajú oveľa viac, ako si zoberú. A inak tomu nie je ani pri túre, ktorá začína v Starom Smokovci pre odhodlaných a pre lenivejších až na Hrebienku, kam sa môžu vyviezť lanovkou. Tatranská magistrála so svojím pohodlným miernym stúpaním sa snáď ani nedá nazývať turistikou, a tak tá pravá zábava začne až pri stúpaní na Téryho chatu. Po občerstvení sa na tejto legendárnej chate pokračujte okolo Piatich Spišských plies až do Sedla Sedielko, kde vás žltá značka navedie na samotné Priečne sedlo, hlavný bod dnešného programu.

Nasleduje mimoriadne náročný a veľmi exponovaný postup, pri ktorom si počas približne hodiny a pol užijete do sýtosti aj dosť „vzdušné“ pasáže. Pozor! Táto časť trasy je jednosmerná a skúsiť ju ísť opačným smerom by bol naozaj zlý nápad. Akonáhle však zvládnete Priečne sedlo, budete si môcť povedať, že máte za sebou skutočný tatranský krst, ktorý vám už nikto nevezme. A po zvyšok (ešte pekne dlhej) túry sa už môžete len kochať množstvom plies, ktoré budete míňať.

Takto náročné prechody častokrát stoja turistov aj posledné kvapky síl a energie. Aj tí najlepší nemusia mať zrovna svoj deň. Ak sa stane, že v dôsledku únavy, vyčerpania alebo poranenia nezvládnete ísť ďalej, s cestovným poistením za vás uhradíme všetky poplatky za zásah Horskej záchrannej služby, ktorá vás prevezie do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia

5. Výstup na Gerlach, najvyšší vrchol Slovenska

Trasa: Sliezsky dom (1670 m) – Velická próba – Kotlový štít – Gerlach (2654 m) – Batizovská próba – Sliezsky dom (1670 m)

Trvanie: celodenná túra – 9 hodín

Čo by to bolo za zoznam tatranských túr, keby sme vynechali najvyšší vrch Slovenska – majestátny Gerlach? Je tu však háčik. Súčasné znenie poriadku Tatranského národného parku zakazuje voľný výstup na tento vrchol, ak nie ste horolezec. A ak nie ste horolezec, tak by sme to ani neodporúčali. Takže jedinou možnosťou ostáva využiť služby niektorého z mnohých horských sprievodcov. Tí si vás vyzdvihnú pri Sliezskom dome, kam sa dá odviezť autom Sliezskeho domu za poplatok alebo si dať na rozohriatie pár kilometrov stúpania po asfaltke. Od Sliezskeho domu najskôr príjemným stúpaním zdoláte Kvetnice a následne sa pustíte Velickou próbou, exponovaným žľabom, v ktorom si vás horský sprievodca naviaže na lano a vdýchne tak ešte trochu viac horolezeckej atmosféry do vášho postupu.

Trasa vás postupne dostane až pod Kotlový štít, odkiaľ prvýkrát uvidíte Gerlach. Nasledujú ďalšie traverzy pilierov Batizovskej doliny a niekoľko úsekov, kde pochopíte, prečo tu nie je povolený vstup bez sprievodcu. Napriek tomu sa nemáte čoho obávať a trasu zvládne aj priemerne zdatný turista. Ani sa nenazdáte a budete sa môcť kochať pohľadom na krásne Slovensko z vrcholu Gerlachu. A to je zážitok, ktorý stojí za námahu, aj peniaze. Obzvlášť keď ešte musíte rátať so zostupom Batizovskou próbou, kde si užijete ďalšie reťaze a kovové schodíky, ktoré zostup uľahčujú len veľmi mierne. Vy to však zvládnete a čaj na Sliezskom dome vám v tento deň bude chutiť obzvlášť sladko.

Či už si vyberiete Kriváň, Jahňací štít alebo Gerlach, nezabudnite na poistenie zásahu Horskej záchrannej služby. Poistenie za vás pokryje náklady za náročné záchranné operácie ako zásah vrtuľníkom alebo pátranie v neprístupnom teréne, ktoré sa pohybujú v tisíckach eur. 

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.