Pripravili sme si pre vás zopár tipov, ktoré by ste rozhodne nemali zanedbať v prípade, že nechcete, aby vás cesta vyšla drahšie, ako ste pôvodne plánovali.
Základná povinná výbava je neoddeliteľnou súčasťou každého auta. Je však až desivé, koľko ľudí ani netuší, čo všetko vlastne obsahuje. Pritom nekompletná povinná výbava alebo lekárnička, ktorej obsah je po exspirácii, vás môžu vyjsť až na pokutu 50 eur. Poďme si teda priblížiť, na čo by ste rozhodne nemali zabudnúť.
Výstražný trojuholník
Často sa stretávame aj s oficiálnym výrazom homologizovaný prenosný výstražný trojuholník. Homologizovaný v tomto prípade znamená zhodný s podmienkami predpisu EHK č. 27. Výstražný trojuholník je nutné použiť v prípade núdzového státia, najmä ak je potrebné jazdu prerušiť z dôvodu chyby na vozidle alebo v dôsledku dopravnej nehody, kedy by vozidlo mohlo predstavovať prekážku v rámci cestnej premávky.
Najdôležitejšie je umiestniť trojuholník na okraj vozovky tak, aby ho prichádzajúci vodiči stihli zaregistrovať včas a zreteľne, čiže vo vzdialenosti minimálne 50 m za vozidlom, v prípade diaľnice alebo rýchlostnej cesty najmenej 100 m za vozidlom.
Aby ste sa vyhli ďalším nepríjemnostiam pri cestnej kontrole, netreba zabúdať ani na jeho uskladnenie. Výstražný trojuholník musí byť vo vozidle v ochrannom kryte. V prípade, že tento kryt nemáte, je potrebné zabezpečiť nevyhnutnú ochranu proti vonkajším vplyvom počas prepravy.
Reflexný odev
Vyhláška neuvádza jediný konkrétny model. Je preto na vás, či si zvolíte vestu, overal, nohavice, bundu alebo pláštenku. Čo by však tento kus oblečenia mal nevyhnutne spĺňať, je technická norma pre výstražné odevy, ktorá pripúšťa tri farby: fluorescenčná žltá, fluorescenčná oranžovočervená alebo fluorescenčná červená.
Základom je, aby bol odev schopný vizuálne signalizovať prítomnosť danej osoby v rôznych svetelných podmienkach, či už vo dne, alebo za tmy pri osvetlení prednými svetlometmi automobilu. Nezabúdajte, že bezpečnostný odev musí byť umiestnený tak, aby naň vodič dočiahol zo svojho sedadla.
Náhradné koleso
Ďalšou podstatnou súčasťou vašej povinnej výbavy je náhradné koleso s diskom a náhradnou pneumatikou predpísaného druhu a rozmeru. K tomu neodmysliteľne patrí aj kľúč na matice alebo na skrutky kolies a príručný zdvihák.
Náhradným kolesom nemusia byť vybavené tie autá, ktoré sú vybavené pneumatikami s technológiou indikácie defektu, umožňujúcou jazdu aj po defekte (napr. Run-flat).
Lekárnička
Mať autolekárničku v aute je povinné, a preto treba vždy počítať s tým, že si na ňu policajti pri cestnej kontrole posvietia. Obsah lekárničky je sústredený do štyroch modulov, ktoré sú samostatne balené a určené pre rôzne druhy poranení. Povinný obsah lekárničky ustanovuje príloha č. 2 k vyhláške č. 134/2018 Z.z.
V konečnom dôsledku sú však najdôležitejšie dátumy spotreby jednotlivých modulov a ich súčastí. Niektoré z nich môžu mať totiž dlhšiu dobu exspirácie ako samotná lekárnička. Z toho dôvodu nie je vždy potrebné meniť celú lekárničku, ale iba modul či jednotlivú pomôcku po exspirácií, prípadne sterilný materiál, ak na ňom došlo k poškodeniu obalu.
Povinné vybavenie v zahraničí
V rámci rôznych štátov Európy sú požiadavky na povinnú výbavu rôzne. V každom prípade je najrozumnejšie pripraviť sa na výlet podľa konkrétnych podmienok daného štátu. Polícia v zahraničí od vás možno nebude požadovať povinné vybavenie podľa ich aktuálnych predpisov, na druhej strane však nikdy neviete, ako sa môžu zachovať pri pohľade na cudzie registračné číslo.
V podobných prípadoch by bolo odmietnutie pokuty absolútne zbytočné, prípadne by pre vás mohlo znamenať nepríjemné problémy spojené so súdmi. Pre pokoj na duši je najlepšie vybaviť svoje vozidlo potrebnými prvkami a užívať si dovolenku bez zbytočného stresu.
Pozrime sa teda, čo vám nemôže chýbať, ak navštívite nasledujúce krajiny:
Česká republika – povinnou výbavou sú :
- náhradné žiarovky,
- náhradné poistky,
- lekárnička,
- výstražný trojuholník,
- náhradné koleso,
- kľúč na matice kolies,
- príročný zdvihák,
- reflexná vesta.
Rakúsko – povinné sú:
- reflexná vesta (musí zodpovedať norme EN 471, rakúski policajti to radi kontrolujú),
- autolekárnička,
- výstražný trojuholník.
Za chýbanie niektorého z prvkov základnej výbavy môžete byť pokutovaní čiastkou až vo výške 2 180 eur, prípadne vám môže byť zadržané vozidlo.
Poľsko – povinná výbava obsahuje:
- hasiaci prístroj,
- výstražný trojuholník.,
- reflexná vesta,
- lekárnička.
Slovinsko – povinnými prvkami sú:
- výstražný trojuholník,
- autolekárnička,
- náhradné žiarovky,
- reflexná vesta.
Odporúčaný je hasiaci prístroj. Minimálna hĺbka dezénu letných pneumatík je 1,6 mm. V prípade jazde na motocykli musí mať prilbu šofér aj pasažier.
Maďarsko – povinné sú:
- autolekárnička,
- výstražný trojuholník,
- náhradná pneumatika,
- reflexná vesta,
Odporúčanými sú náhradné žiarovky, hasiaci prístroj a ťažné lano.
Chorvátsko – povinná výbava obsahuje:
- náhradné žiarovky,
- autolekárnička,
- výstražný trojuholník,
- reflexná vesta,
- náhradné koleso,
- hasiaci prístroj.
Taliansko – povinnosťou je:
- reflexná vesta,
- výstražný trojuholník,
Odporúčané sú autolekárnička a hasiaci prístroj.
Španielsko – povinnými prvkami sú:
- 2 výstražné trojuholníky,
- náhradné koleso a nástroje potrebné na jeho výmenu,
- reflexná vesta.
Zorganizovať výlet autom do vysnívanej destinácie niekedy nie je hračka, a preto veríme, že väčšina z vás robí všetko preto, aby cesta prebehla hladko. Čert však nikdy nespí a na preplnených cestách sa môže prihodiť naozaj čokoľvek.
K základnej výbave auta rozhodne patrí aj dobré poistenie. Union poisťovňa ponúka šikovné poistenie vozidla, ktoré si vyskladáte na mieru podľa svojich potrieb. Kombinujte napríklad PZP s havarijným, alebo niektorým doplnkovým poistením. Užite si cesty bez stresov s poistením auta od Unionu.