Pohorie Tribeč sa rozprestiera na území stredného Slovenska. Nachádza sa medzi mestami Nitra, Topoľčany, Partizánske a Zlaté Moravce. Nepatrí medzi rozsiahle pohoria, jeho najvyšší vrchol Veľký Tribeč meria len 829 m n. m. a jeho hrebeň je dlhý približne 35 kilometrov. Napriek tomu sa však mnoho návštevníkov zhodne na tom, že atmosféra tohto poverami opradeného miesta je veľmi špecifická.
Tajomstvo pohoria Tribeč
Toto pohorie bolo vraj v priebehu mnohých desaťročí svedkom udalostí, ktoré ľuďom nedajú spávať dodnes. Keďže sa nachádza medzi štyrmi dôležitými mestami, ľudia o ňom hovoria často aj ako o Bermudskom štvoruholníku. Už vyše 70 rokov sú tu zaznamenávané prípady zmiznutia ľudí, ktorí navonok nemajú vôbec nič spoločné. Všetci však zmizli bez stopy, v hĺbke tribečských lesov, bez toho, aby sa ich rodinám podarilo dopátrať, čo sa s ich blízkymi naozaj stalo.
Ak by ste sa dali do reči s niektorými zo starších obyvateľov dediniek na úpätí pohoria, zistili by ste, že mnohí veria v záhadnú moc Tribeča dodnes. Podaktorí tomuto miestu dokonca pripisujú nadprirodzenú silu. Postarší obyvatelia Radotíc napríklad často spomínajú na zradné morské oko, do ktorého sa vraj prepadli furmani spolu so záprahmi volov.
Poďte sa spolu s nami začítať do ostatných príbehov. A ktovie, možno aj vás inšpirujú tieto záhadné príbehy k návšteve. Budeme radi, ak sa staneme jej súčasťou.
Stratený lesník Samšály
Písal sa rok 1929. Bol koniec novembra a práve začal poletovať prvý sneh, ktorý v priebehu niekoľkých hodín vytvoril na zemi súvislú bielu vrstvu. Štyridsaťsedemročný lesník Samšály (jeho krstné meno žiaden zdroj neuvádzal) sa v jedno takéto zasnežené ráno vydal do lesa na pravidelnú obchôdzku po revíri. Od toho rána ho už nikto nevidel.
Samšály si prenajímal izbu v domčeku manželov Zayovcov v dedinke Veľké Uherce. Tí jeho neprítomnosti najskôr nevenovali veľkú pozornosť. Lesník sa totiž z času na čas zvykol zdržať vonku i cez noc. Navyše sneženie bolo čoraz hustejšie, takže žiadna výprava nepripadala do úvahy. Na tretí deň sa manželia na lesníka začali vypytovať po celej dedine a obyvatelia Veľkých Uheriec zostali značne znepokojení. Zorganizovali pátraciu akciu, ktorú im však skomplikoval obrovský nános snehu. Pátranie bolo neúspešné a pre zlé počasie ho obyvatelia po týždni vzdali.
V januári na to vyšla v nitrianskom „Spravodaji“ krátka správa o Samšályho zmiznutí. Vo februári v tom istom plátku vyšlo už len trojriadkové konštatovanie, že ani po troch mesiacoch pátrania nie je po mužovi ani stopy. Dodnes sa nevie, či sa lesník náročky vytratil bez toho, aby o sebe podal akúkoľvek informáciu alebo ho postihol v tajomných lesoch pohoria Tríbeč úplne iný osud.
Tip na výlet
Ak vás lesníkov príbeh zaujal, môžete sa vybrať po jeho stopách a navštíviť dedinku Veľké Uherce. Pozoruhodný je napríklad miestny gotický kostolík z roku 1332 alebo pôvodne renesančný kaštieľ zo 17. storočia s krásnym anglickým parkom. Výhodná poloha tejto dediny zaručí bezproblémový výstup na hrebeň.
Nezvestné dievča
Hneď rok na to sa prechod cez Tribeč stal osudným osemnásťročnej Márií Švajzerovej z Mankoviec. Tá sa na príkaz rodičov vybrala do štyri a pol kilometra vzdialenej dedinky Zlatno navštíviť svojich starých rodičov a zaniesť im nejaké potraviny.
Všetky zdroje uvádzajú, že jej matka kládla na srdce skorý návrat domov, no nič podobné sa už neudialo. Mária do Zlatna nedorazila a nikto ju už nikdy nevidel.
Hneď na druhý deň ráno zburcovali nešťastní rodičia všetkých susedov a spoločnými silami sa snažili Máriu nájsť, bohužiaľ neúspešne.
Máriiným prípadom sa v rozsiahlej miere zaoberala aj vtedajšia tlač. O prípade jej zmiznutia písal už vyššie spomínaný nitriansky Spravodaj a takisto dva ďalšie bratislavské denníky. Nič to však nezmenilo na tom, že osud mladého dievčaťa zostal pre všetkých i naďalej záhadou.
Tip na výlet
Okolie Zlatna a Mankoviec sa dá najlepšie spoznať cez miestne cyklotrasy. Tá prvá vedie cez Zlaté Moravce – Sľažany – Ladice – Kostoľany p. Tribečom – Zlatno a ide o trasu č. 4. Druhá trasa č. 5 sa tiahne cez Zlaté Moravce – Martin nad Žitavou – Mankovce – Zlatno – Velčice – Sľažany.
Záhadný prípad Waltera Fischera
Tento prípad sa odohral v roku 1939. Vo vtedajších Baťovanoch (Partizánske) pracoval v Baťových závodoch istý Walter Fischer. V meste sa zdržiaval od pondelka do soboty a v nedeľu chodieval domov, do dedinky ležiacej blízko Nového Mesta nad Váhom, navštíviť manželku a deti.
V jednu nedeľu (24.1.1939.), nevedno prečo, domov nedošiel. Svojim kolegom sa zdôveril, že má v pláne ísť sa prejsť do hôr, údajne chcel navštíviť Čierny hrad. Vzhľadom na to, že tento hrad je od Partizánskeho vzdialený približne 23 kilometrov a na horách muselo byť v tom čase aspoň meter snehu, bol to zámer viac ako odvážny.
Po tom, ako sa Fischer v nedeľu nedostavil domov, poverila jeho žena svojho švagra, aby zistil, čo sa s ním stalo. Ten sa u vedenia továrne dozvedel, že Walter Fischer dostal z príčiny neodôvodnenej neprítomnosti výpoveď. Švagor zistil, čo mohol a so všetkými dostupnými informáciami sa vybral na políciu, ktorá však nebola veľmi nápomocná.
Už by sa zdalo, že prípad Waltera Fischera dopadne ako tie predchádzajúce, no ôsmeho mája toho istého roku ho našli asi 35 km od Partizánskeho, neďaleko mesta Zlaté Moravce. Bol živý, no vo veľmi zlom stave. Našli ho v bezvedomí a na celom tele utrpel početné popáleniny. Čas, kedy bol Fischer nezvestný, zanechal na jeho duševnom zdraví vážnu ujmu, z ktorej sa už nikdy nezotavil. Nekomunikoval ani so svojím okolím a po niekoľkých týždňoch bol umiestnený do ústavu pre psychicky chorých v Žiline.
Prípad Waltera Fishera patrí jednoznačne k tým najzáhadnejším prípadom, ktoré sa na Tribeči odohrali.
Tip na výlet
Nikto z nás by určite nechcel skončiť ako Walter Fischer, ale navštíviť Čierny hrad rozhodne stojí za to!
Jeho zvyšky sa nachádzajú na vrchole zalesneného kopca nad obcou Zlatno a ľahko ho dosiahnete po žltej turistickej značke. Samotný prístup patrí k tým ľahším a je vhodný aj pre menších turistov.
Vznik tohto hradu je takisto zahalený rúškom tajomstva. O jeho vzniku neexistujú žiadne písomné pramene, predpokladá sa však, že bol postavený na prelome 13. a 14. storočia.
Manželia Belanovičovci
Vo februári v roku 1966 bolo na ceste z obce Jelenec do lesa smerom k hrebeňu pohoria Tribeč nájdené lesníkom odstavené auto s bratislavskou poznávacou značkou. Auto stálo na ceste, kde bol, až na pár výnimiek, zakázaný vjazd motorovým vozidlám. Keď ho tam lesník našiel aj na druhý deň, oznámil to polícii, ktorá zistila, že auto patrí manželom Belanovičovcom z Bratislavy.
Tí však v okolí vozidla nájdení neboli. Neskôr sa zistilo, že od začiatku februára sa ani jeden z nich neukázal na svojom pracovisku. Manželia nemali deti a z príbuzných žila už len matka a sestra Aleny Belanovičovej. Z nich ani jedna nemala žiadnu informáciu o tom, prečo sa manželia zrazu znenazdajky vyparili.
Na mieste nájdenia vozidla sa nenachádzali žiadne doklady a pri policajnej obhliadke ich bytu nebolo zistené nič, čo by nasvedčovalo tomu, že sa manželia chystajú odísť. Nenašlo sa nič, čo by vnieslo do tohto prípadu aspoň trochu svetla. Pátranie bolo rozšírené na celé územie Československa, no bohužiaľ, bezvýsledne.
Tip na výlet
Približne 5 kilometrov od obce Jelenec sa nachádza zrúcanina hradu Gýmeš, ktorá predstavuje jednu z najvýznamnejších dominánt široko-ďaleko. Hrad bol postavený v trinástom storočí a najrýchlejšie sa naň dostanete z okolitých dedín Kostoľany pod Tribečom a Jelenec. Celý výstup by nemal trvať viac ako 45 minút a na jej konci vás bude čakať impozantná zrúcanina s prekrásnym výhľadom.
Kniha aj film
Nevysvetliteľných príbehov, ktoré sa odohrali na tomto mieste, je ešte oveľa viac. Môžete si o nich prečítať napríklad v knihe Jozefa Kariku – Trhlina. Za zmienku určite stojí aj celovečerný slovenský mysteriózny triler Trhlina od režiséra Petra Bebjaka, ktorý trhal filmové rekordy v počte návštevnosti kín. Premiéra filmu sa postarala o najúspešnejší otvárací víkend v histórii slovenskej kinematografie a naďalej si drží doposiaľ najvyššiu návštevnosť spomedzi slovenských filmov. Trhlina beží v kinách od janurára 2019 a bola nakrútená podľa knižnej predlohy Jozefa Kariku.
Pevne veríme, že sa necháte inšpirovať a vyberiete sa na dobrodružnú výpravu naprieč týmto zaujímavým miestom. Tribeč láka turistov ale i neturistov – zvedavcov. V prípade úrazu či straty osobných vecí sa na nás môžete spoľahnúť. O tom ostatnom už rozhodne záhadný Tribeč.