Článok bol aktualizovnaý v apríli 2024 z dôvodu zrušenia zubného benefitu Ministerstvom vnútra SR.
Zapálené ďasná často odkladáme na poslednú chvíľu, hoci ide o rovnako veľký problém ako zubný kaz. S bolestivým kazom utekáme k lekárovi väčšinou hneď, zapálené ďasná dlho ignorujeme, alebo ich riešime „svojpomocne“, napríklad drahými pastami. Žiaľ, úplne zbytočne.
Ak vynechávame preventívne prehliadky, zápal ďasien obvykle prerastie do pokročilejších štádií, predovšetkým do parodontitídy. A tá už ohrozuje nielen zdravie zubov, ale celý organizmus.
Ako sa vyhnúť parodontitíde?
A čo robiť vtedy, keď sa nám už niektoré zuby kývu?
Zapálené ďasná ovplyvňujú celé telo
Zápal ďasien, z ktorého neskôr vzniká parodontitída, je hlavnou príčinou straty zubov u dospelých. Ak ste to nevedeli, tak zapálené ďasná alebo parodontitídu má 80 až 90 % dospelej populácie.
Zároveň zabudnite na mýtus, že pri parodontitíde hrá rozhodujúcu úlohu dedičnosť. Nie, to skôr „zdedíte“ nedostatočné hygienické návyky, ktoré sa neskôr podpíšu na zdraví vašej ústnej dutiny.
Najhorším stavom je určite sepsa, čiže otrava krvi. Zapríčiní ju neliečená infekcia v ústnej dutine, alebo kdekoľvek v tele. Význam preventívnych prehliadok je teda obrovský.
Neliečený zápal ďasien zvyšuje riziko:
ochorenia srdca,
mozgovej príhody,
pľúcnych chorôb,
cukrovky 2. typu,
reumatoidnej artritídy,
kožných problémov,
spontánnych potratov.
Ako vzniká zápal ďasien (gingivitída)?
Najčastejšie ho spôsobí bakteriálna infekcia. Zdravé ďasno je o zub síce pevne prichytené, no predsa je tam kúsok voľného priestoru. Práve v ňom sa zachytáva plak – vrstva baktérií, ktorá sa tvorí na povrchu zubov po každom jedle.
Ak si zuby pravidelne nečistíme, resp. nechodíme na preventívne prehliadky, či dentálnu hygienu, plak zasahuje až pod líniu ďasien. Túto stvrdnutú vrstvu nazývame zubný kameň.
Príznaky zápalu ďasien
Mnohí ľudia majú zapálené ďasná, ani o tom nevedia. K viditeľným príznakom, ktoré by sme nemali prehliadať, patrí začervenanie, opuch ďasien, krvácanie pri čistení, odstúpenie ďasien (ku koreňom zubov), či hnis medzi zubom a ďasnom.
Neskôr sa objavuje bolesť pri prežúvaní, zvýšená citlivosť zubov, alebo pocit, že sa niektorý zub začína kývať (a väčšinou to veru nie je len pocit). Nepríjemný zápach z úst, hoci sme si zuby vyčistili, je takisto znamením, že niečo nie je v poriadku.
Diagnostika a liečba zápalu ďasien
Vyšetrenia ďasien sa netreba obávať. Zubár špeciálnym pravítkom odmeria hĺbku uvoľnenia ďasna od zubu a určí ďalší postup. Pravdepodobne vám pripomenie aj správny postup umývania zubov, pretože práve nedôsledná hygiena je najčastejšou príčinou, že vám „ubiehajú“ ďasná.
Okrem hĺbkového čistenia zubov, vám lekár môže nasadiť antibiotiká. V niektorých prípadoch je potrebný zásah chirurga. Bežný zápal ďasien sa dá vyliečiť. Jednoducho – stále môžete mať zdravý chrup.
Niekedy stačí, keď obmedzíme fajčenie, alebo keď si dáme pozor na cukrovku, ak ňou trpíme.
Riziko zápalu ďasien zvyšujú tieto okolnosti:
fajčenie alebo žutie tabaku,
silnejšia cukrovka,
užívanie niektorých liekov – antikoncepcia, steroidy, antiepileptiká, blokátory kalciových kanálov, chemoterapia,
krivé zuby,
poškodené výplne zubov,
oslabená imunita,
genetické faktory.
Prečo vzniká parodontitída?
Paradontóza, ako zvyčajne toto ochorenie voláme, neznamená len krvácanie ďasien. Je to chronická infekcia ďasien, oveľa vážnejšia ako klasický zápal ďasien. Paradontóza už ohrozuje závesný aparát zubov i kostí.
Čo spôsobuje paradontitídu? Ten istý počiatočný problém – nahromadenie baktérií na zuboch a ďasnách, čo neskôr prerastie do zápalu ďasien.
Najlepšou prevenciou parodontitídy je dôsledné čistenie zubov a medzizubných priestorov 2x denne. Ak máte stále zlý pocit, používajte ústnu vodu. Ústna voda je však len kozmetický doplnok, neničí baktérie.
Príznaky parodontitídy:
krvácanie ďasien pri čistení, alebo jedle,
zápach z úst, nepríjemná chuť,
ustupovanie ďasien, ich opúchanie,
zubný kameň,
kývanie a vypadávanie zubov,
celotelová zápalová reakcia – zvýšená teplota, zápalové markery.
Prečo ďasná ustupujú od zubov?
Ide o jasný signál, že imunitný systém bojuje proti infekcii. Keď sa medzi ďasnami a zubmi tvoria vačky so škodlivými baktériami, ďasná sa od zubov „odťahujú“, čo je ich obranná reakcia. Pokiaľ tento stav neriešime, začnú sa nám uvoľňovať zuby.
Pokročilá infekcia sa prejavuje práve vypadávaním zubov. Veľakrát sa hýbe zub tak veľmi, že lekár ho môže jedine vytrhnúť. Vo vážnejších prípadoch podstúpite chirurgický zákrok, najmä ak parodontitída už ukrojila z kostnej hmoty.
Diagnostika a liečba parodontitídy
Vyšetrenie prebieha podobne, ako pri zápale ďasien. Lekár použije sondu, aby zistil, ako hlboko sú ďasná odstúpené od zubu, odstráni povlak, zubný kameň, urobí RTG zubov.
Liečba parodontitídy je podstatne náročnejšia, ako v prípade zapálených ďasien, ak však vyhľadáte lekára dostatočne skoro, môžete ochorenie zastaviť.
Liečba zahŕňa dôsledné čistenie zubov, niekedy užívanie antibiotík. Dôležitá je celková životospráva a vaša ochota spolupracovať.
Čo zvyšuje riziko parodontitídy?
fajčenie,
cukrovka 2. typu,
obezita,
hormonálne zmeny u žien (pri menštruácii, v tehotenstve, v menopauze),
oslabená imunita,
užívanie liekov, ktoré znižujú tok slín,
nedostatok vitamínu C,
genetické faktory.
Mnohé faktory sú teda rovnaké, ako pri zápale ďasien.
Čo vám hrozí, ak už máte parodontitídu:
pohyblivosť zubov znemožní bežné stravovanie,
ustupovanie ďasien odhalí korene zubov – toto zdrsnené prostredie zachytáva oveľa viac povlakov,
zuby sa rozostupujú – všimnete si medzery medzi zubami, ktoré ste predtým nemali,
vznik srdcových, respiračných chorôb, cukrovky,
komplikácie počas tehotenstva, vrátane preeklampsie (tehotenskej cukrovky),
nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa.
Agresívne baktérie
Každý z nás má v ústach stovky rôznych druhov baktérií. Väčšina z nich je úplne neškodná, ak si však nečistíme zuby pravidelne a správne, počet škodlivých baktérií rýchlo rastie, čo je zárodok veľkého problému.
Baktérie, ktoré spôsobujú parodontitídu, sú zvyčajne veľmi agresívne. Devastujú tkanivo v okolí zubov, prenikajú do krvného riečiska, vylučujú do tela odpadové a toxické produkty.
Navyše, stimulujú imunitný systém k tvorbe určitých látok, ktoré poškodzujú vnútornú výstelku ciev. To je rizikové najmä pre „srdciarov“ a diabetikov. U tehotných žien sa zase zvyšuje riziko potratu a nízkej pôrodnej hmotnosti dieťaťa.
Autor: Sabína Zavarská
Zdroje: healthline.com, union.sk, nidcr.nih.gov, mayoclinic.org, perio.org