Ste neplodní, či nie? Kedy navštíviť lekára?
Neplodnosť je definovaná ako neschopnosť otehotnieť po jednom roku správne načasovaného nechráneného styku. Až potom by ste mali s partnerom navštíviť odborníka.
Pri snahe o potomstvo hrá dôležitú úlohu vek matky, ale aj otca. U muža sa postupne znižuje kvalita spermií, ich množstvo i pohyblivosť, u ženy zas klesá počet a kvalita oocytov.
Dieťa ženského pohlavia má v 20. týždni tehotenstva približne 6 až 7 miliónov oocytov. Pri narodení počet oocytov klesá na 2 až 3 milióny, a v puberte ich zostane „len“ 300 000.
Je zaujímavé, že žena príde o väčšinu oocytov ešte skôr, ako sa vôbec dokáže rozmnožovať! Napríklad počas každého menštruačného cyklu stratí cca 30 až 50 oocytov.
Príčiny neplodnosti
U niektorých párov je príčina jasná po prvých vyšetreniach, inokedy sa po dôvodoch neplodnosti pátra dlhšie, keďže sú v hre viaceré faktory. Na to, aby lekári identifikovali hlavné príčiny neplodnosti, potrebujú získať prehľad o vašej minulosti a urobiť zopár testov.
Pri konzultáciách sa vás budú pýtať na:
predchádzajúce tehotenstvá a ich výsledky,
dĺžku cielenej sexuálnej snahy o otehotnenie,
frekvenciu pohlavného styku,
akékoľvek sexuálne dysfunkcie,
minulé a súčasné zdravotné problémy (posledné zmeny zdravotného stavu),
zamestnanie – potenciálne vystavenie chemickým látkam a škodlivému životnému prostrediu,
rodinný výskyt potratov,
vaše a rodinné dedičné poruchy a vrodené chyby,
zoznam liekov, ktoré aktuálne užívate (vrátane všetkých voľne predajných liekov a bylinkových preparátov),
užívanie tabaku, alkoholu a drog,
bolesti panvy, predchádzajúce infekcie panvy,
nepohodlie pri pohlavnom styku,
menštruačné kŕče, trvanie krvácania, dĺžku cyklu,
užívanie antikoncepcie,
predchádzajúce riešenia v súvislosti s liečbou neplodnosti.
Spoločenské dôvody neplodnosti
Jedna zaujímavá „novinka“ oproti predchádzajúcim desaťročiam, hoci to už žiadna novinka nie je: pôrodnosť u žien vo veku 15 až 29 rokov sa znížila, u žien od 30 do 44 rokov výrazne stúpla. Vysvetlením je moderný život, vďaka ktorému máme vo vyspelých krajinách trend „jedného dieťaťa“.
Dnes sa mnohé ženy, a vôbec páry, snažia najprv o vytvorenie zázemia, budovanie kariéry, až potom si chcú založiť rodinu. Žiaľ, u niektorých žien je neskoro už po 35. roku života. Tu veľa zlého vykonali komerčné média, ktoré presvedčili ženy, že sa to „dá“ ešte aj po 40-tke. Nie, väčšinou nedá.
Najčastejšie príčiny neplodnosti u ženy:
vyšší vek – nad 35 rokov,
nadváha alebo podvýživa,
problémy so štítnou žľazou, alebo s pankreasom,
nepriechodné vajcovody,
nepravidelná alebo problematická menštruácia,
užívanie silných hormonálnych liekov v minulosti,
neliečené pohlavné choroby,
časté a neliečené zápaly ženských pohlavných orgánov,
hlien v maternici (ktorý bojuje proti mužským spermiám),
zlé podmienky na uhniezdenie (napr. endometrióza),
deficit v produkcii progesterónu corpus luteum.
Aké testy absolvujete? Čo sa nimi sleduje?
V špecializovaných centrách na liečbu neplodnosti, prípadne v ambulancii vášho gynekológa (ak poskytuje tieto služby), absolvujete rôzne vyšetrenia. Bez toho sa prakticky nedá stanoviť najvhodnejší spôsob liečby. Pozrime sa na najčastejšie vyšetrenia.
Testovanie mužských faktorov
Najskôr sa odborníci zameriavajú na hodnotenie mužskej plodnosti. Muž absolvuje analýzu spermií, ktorá sleduje koncentráciu, pohyblivosť, morfológiu spermií, obsah bielych krviniek a okrúhlych buniek. Najnovšie testy sa zameriavajú aj na DNA.
Preverovanie ovulačnej funkcie
Ženy v reprodukčnom veku, ktoré majú pravidelný menštruačný cyklus (od 21 do 35 dní), pravdepodobne majú ovuláciu. Vtedy sa odporúča sledovanie plodných dní. Samozrejmosťou sú odbery krvi na rôzne testy – od hormonálneho profilu, cez zrážanlivosť krvi, až po zápalové markery.
Ďalšie metódy:
testy na ovariálne rezervy – je ich niekoľko, odborníci vyberú ten najvhodnejší pre vás,
testovanie priechodnosti vaječníkov – ide o invazívne vyšetrenie, pristupuje sa k nemu až vtedy, ak predchádzajúce metódy nestačili,
testovanie krčka maternice – najmä u žien, ktoré podstúpili biopsiu, alebo mali úraz krčka maternice,
testy na ochorenia maternice – najmä ultrazvukové vyšetrenie.
Čo je to asistovaná reprodukcia? A čo je umelé oplodnenie?
Umelé oplodnenie nie je to isté ako asistovaná reprodukcia, je to len jedna oblasť asistovanej reprodukcie. Je však pravdou, že ide o najčastejšiu formu asistovanej reprodukcie. Na druhej strane, asistovaná reprodukcia zahŕňa rôzne druhy testov, ošetrení a terapií, ktoré pomáhajú párom v snahe o počatie.
Asistovaná reprodukcia je pre pár náročná po fyzickej, psychickej, ale aj finančnej stránke. Podľa Nariadenia vlády SR č. 777/2004 Z. z., zdravotná poisťovňa vám na základe verejného zdravotného poistenia uhradí najviac 3 cykly asistovanej reprodukcie. Podmienkou je vek do 39 rokov.
Metódy umelého oplodnenia
IUI – lekári vložia do maternice ženy spermie (tenkou trubičkou), presne v čase ovulácie.
Mimotelové oplodnenie (IVF) – k oplodneniu dochádza mimo ľudského tela, v laboratóriu, kde sa odborníci postarajú o splynutie vajíčka a spermie. Životaschopné embryo vložia naspäť žene do maternice.
Metódy ICSI a PICSI – ICSI je nadstavbou IVF (in vitro fertilizácie). Odborníci do cytoplazmy zrelého vajíčka injekčne vstreknú najkvalitnejšiu spermiu. Pri metóde PICSI vyberú iba oplodnenia schopné spermie, ktoré predtým otestujú v prostredí, podobnom ženskému vajíčku.
GIFT – prenos pohlavných buniek do vajcovodov. Táto metóda je jednou z najstarších, ale aj najprirodzenejších. Podobne ako pri IVF, žena podstúpi hormonálnu stimuláciu vaječníkov a odobratie vajíčok. Lekári zavedú vajíčka a partnerove spermie do vajcovodu, ďalšiemu vývoju nechajú voľný priebeh.
PGT – jedna z najnovších metód. Ponúka ochranu pred vážnymi genetickými ochoreniami a inými problémami. Umožňuje výber zdravého embrya bez genetickej záťaže.
Dnes je čoraz rozšírenejšie oplodnenie pomocou darcovských spermií alebo vajíčok. Rastie tiež počet detí, ktoré boli vynosené náhradnými matkami.
Ako vyzerá cyklus IVF (mimotelového oplodnenia)?
Potenciálna matka najskôr podstúpi stimuláciu ovulácie a dozrievania vajíčok. Túto liečbu bude užívať 8 až 10 dní. Dozreté vajíčka jej potom odoberú a v laboratórnych podmienkach ich spoja so spermiami partnera, prípadne darcu. Životaschopné embryo sa vkladá späť do maternice.
Poisťovňa vám preplatí časť nákladov, ak sú príčinou neplodnosti:
chýbajúce vajcovody, resp. nezvratné poškodenie vajcovodov – okrem stavov, ktoré vznikli ako následok predchádzajúcej sterilizácie alebo umelého prerušenia tehotenstva,
endometrióza, resp. nezvratné poškodenie vaječníkov – ak to nie je následok umelého prerušenia tehotenstva,
idiopatická sterilita – ak je neúspešne liečená 1 rok v špecializovanom zdravotníckom zariadení,
mužský faktor sterility – absencia spermií v ejakuláte, znížená pohyblivosť spermií, ejakulačné dysfunkcie, ochorenia súvisiace s chemoterapiou alebo úrazmi,
imunologické príčiny sterility,
riziko dedičného ochorenia u dieťaťa,
endokrinné príčiny sterility,
problémy so štítnou žľazou.
Vďaka UNION ZP sa nemusíte „naťahovať“
Union Zdravotná poisťovňa nevyžaduje predchádzajúci súhlas s úhradou tejto liečby, ak je vykonávaná na Slovensku. Keď váš zdravotný stav zodpovedá týmto kritériám, nemusíte čakať na schválenie finančnej pomoci od Union zdravotnej poisťovne.
Objednajte sa hneď na testovanie a liečbu neplodnosti, poisťovňa vám zákonom danú čiastku uhradí. Súhlas od poisťovne nepotrebujete ani pri liekoch, ktoré sú súčasťou mimotelového oplodnenia (IVF).
Odpovede na ďalšie otázky dostanete na telefónnom čísle: 0850 003 333.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.
Autor: Sabína Zavarská
Zdroje: union.sk, https://emedicine.medscape.com, https://www.varta.org.au/information-support/assisted-reproductive-treatment/types-assisted-reproductive-treatment