Vonku je síce horúco, no čerství rodičia často riešia otázku, ako obliecť bábätko počas leta, aby mu nebolo teplo, ale na druhej strane ani chladno. Predsa len ide o veľmi maličké dieťa, ktoré ešte nemá stopercentne vyvinutú termoreguláciu.
Body alebo deka?
Hoci sa vám zdá krehké, určite ho počas horúčav neobliekajte viac, ako je nutné. Inak bude nepokojné, spotené a riskujete, že sa prehreje.
Preto ho nedávajte ani do perinky. Vtedy sa s ním síce ľahšie manipuluje, no ani vám by nebolo príjemne, keby vás niekto v horúcom lete zabalil do periny. Ideálna je jedna vrstva svetlého, vzdušného a ľahkého oblečenia.
Najlepšie z prírodných materiálov, ideálne z bavlny. Bábätku počas teplých dní stačí dať bavlnené body, prípadne tenké šortky. Ponožky počas horúčav nemusí mať, no keď sa ochladí, nezabudnite na ne.
Vášmu pokladu by však na hlave nemal chýbať klobúčik alebo tenká čiapka. V kočíku ich mať nemusí, no nesmú chýbať, ak ho držíte na rukách. Bábätká majú obvykle málo vláskov, pokožka na hlave je preto veľmi citlivá.
Čiapočka na hlave ho ochráni aj pred pofukujúcim vetrom alebo chladným vzduchom z klimatizácie.
Počas horúcich dní vaše dojča čo najčastejšie prebaľujte, predídete vzniku zaparenín a potničiek. Ak ste ale doma, nechávajte ho aj častejšie bez plienky, samozrejme na nepremokavej podložke.
Počas tropických dní mu často oplachujte zátylok, nohy aj ruky mokrou bavlnenou plienkou alebo frotírovou rukavicou. Nikdy ho ale nesprchujte studenou vodou! Lepšie ho ochladí dostatok tekutín a pobyt vo vetranej a tienistej miestnosti.
Ak máte v pláne ísť s drobcom von, k povinnej výbave patrí aj sieťka proti hmyzu. Zabránite tomu, aby ho poštípali osy, včely, komáre alebo ho otravovali muchy.
Klimatizácia. Áno alebo nie?
Klimatizáciu si do bytov či domov dáva čoraz viac ľudí. Lenže čo vtedy, ak do takého domu alebo bytu pribudne malý drobec? Používať ju alebo radšej nie? Ideálne by bolo v takom prípade nezapínať ju, ale… Ak sa napriek všetkému neviete bez nej zaobísť, pri malom bábätku viac ako inokedy dbajte na nastavenie správnej teploty.
Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by mal byť ešte menší ako u dospelých ľudí (ideálne 4 stupne). Klimatizácia síce osvieži, no prúd vzduchu by v žiadnom prípade nemal smerovať na dieťa.
Riskovali by ste bolesti hlavy, prechladnutie chrbtice, zápal stredného ucha, spojiviek a iné ochorenia očí a uší. Narušila by sa aj vyvíjajúca sa schopnosť prispôsobiť sa zmenám teploty. Deti sú potom menej tolerantné voči vysokým letným teplotám.
Myslite aj na to, že hoci je vzduch vďaka klimatizácii príjemne chladný, je suchší. Preto je vhodné mať v klimatizovanom priestore nádobu s vodou či zvlhčovač vzduchu a dieťaťu podávať aj viac tekutín.
Drobca v klimatizovanej miestnosti nemusíte naobliekať, stačí, ak bude mať prekryté horné a dolné končatiny. Neberte ho náhle preč z klimatizovanej miestnosti.
Deti horšie reagujú na prudké zmeny teploty, môžu z toho ochorieť. Ak teda chcete ísť z klimatizovanej miestnosti napríklad do prírody, najprv vypnite klimatizáciu a doprajte dieťaťu čas na prispôsobenie sa stúpajúcej teplote.
Zariadenie dávajte pravidelne kontrolovať odborníkovi. Vždy, keď je to možné, bábätko radšej chladnému vzduchu nevystavujte. V klimatizáciách žijú aj roztoče a baktérie, ktoré môžu spôsobiť dýchacie problémy.
Používanie klimatizácie môže mať za následok aj únavu či malátnosť. Drobci tak môžu reagovať na neprirodzené zmeny teploty. Klimatizácia navyše ohrozuje imunitný systém, ktorý sa malým deťom ešte len vyvíja.
Môžem ísť v horúčave s bábätkom na prechádzku?
Nie je to nič príjemné ani pre dospelého, nieto pre bábo. Ak je vonku viac ako 30 stupňov, vyhýbajte sa dlhšiemu pobytu na slnku v čase medzi desiatou až pätnástou hodinou. Slnko je vtedy najintenzívnejšie.
Prechádzka je preto vhodná iba v čase do desiatej hodiny predpoludním a po pätnástej popoludní. Ak je však nevyhnutné ísť na ulicu v nebezpečných hodinách, na priamom slnku sa zdržiavajte minimálne.
Dieťa musí mať pokrývku hlavy a tiež dbajte na dostatočný prísun tekutín (dojčené deti sa budú v horúčave dojčiť ešte intenzívnejšie).
Pred odchodom z bytu ho určite natrite detským krémom s vyšším UV faktorom (v prípade najmenších bábätiek a novorodencov ich nevystavujte priamemu slnku).
V prípade niekoľkomesačných bábätiek im môžete na 10 – 15 minút nechať odhalené končatiny (nie medzi 10 – 15 hod.) kvôli príjmu vitamínu D.
Tip od nás
Prečítajte si aj článok, aké komplikácie hrozia bábätkám pri horúčavách.
Častejšie dojčenie a viac tekutín
Počas horúcich dní dávajte pozor na dostatočný pitný režim. To je asi najčastejšia veta, ktorú počúvate v letných mesiacoch.
Aké pravidlá platia pri maličkých deťoch? Mnoho odborníkov totiž neustále opakuje, že bábätkám počas prvého polroka života bohato stačí mlieko. Iní sa zasa prikláňajú k názoru, že im neuškodí ani trocha vody.
Keď je dieťa iba dojčené, materské mlieko mu pokryje dostatočný príjem tekutín. Počas tropických dní sa ale bude dojčiť častejšie, aj od smädu.
Ak dieťatko už nie je výhradne dojčené, je počas tropických dní ideálne podávať mu dojčenskú vodu izbovej teploty. Počas horúčav ponúkajte bábätku tekutiny častejšie, aj každú polhodinu, hoci stačí, keď si odpije niekoľko hltov.
Ak neviete, aký je pri malých deťoch ideálny objem tekutín, riaďte sa pravidlom, že vo veku jeden až šesť mesiacov je odporúčaná denná dávka tekutín 150 mililitrov na kilogram hmotnosti.
Ak máte teda doma štvorkilový uzlík, počas dňa má vypiť 600 mililitrov tekutín, vrátane mlieka. U dojčených detí sa to odhaduje ťažšie, ale pokiaľ dojčíte na požiadanie a bábätko pravidelne ciká, nie je dôvod na obavy. Pre šesť až dvanásťmesačné dieťa je optimálnych 120 mililitrov tekutín na kilogram jeho hmotnosti.
Horúčavy môžu byť pre bábätko aj rodičov pomerne náročným obdobím. V prípade, že sa vám čokoľvek na zdravotnom stave dieťatka nezdá, ihneď jeho stav konzultujte s pediatrom.