Na druhej strane nemá zmysel zavierať oči pred faktom, že označenie „darcovia orgánov“ sedí na motorkárov až smutne často. Aj preto vám prinášame niekoľko rád, ktoré vám pomôžu absolvovať bezpečnú jazdu na motorke. Ich dodržiavanie slúži ako poistka, aby ste si vašu radosť z jazdy mohli vychutnávať naplno a bez strachu.
.
Chráňte si všetko, čo je pre vás dôležité
Viete si vybrať časť tela, ktorá by vám nechýbala? Asi ťažko. Preto je absolútnym základom zadovážiť si odev, ktorý vám poskytne dostatočnú formu ochrany.
Ísť na motorke len v sandáloch a batikovanej košeli s odhalenou hruďou je určite frajerina. Tá však skončí v momente, kedy sa ktorákoľvek časť tela dotkne vozovky. V take oceníte každý cent, ktorý ste investovali do kvalitnej prilby, poriadnych topánok, kožených nohavíc a bundy. Lebo používať hlavu sa vždy oplatí. Nikdy však nie na brzdenie.
Môžete platiť za PZP motorky menej?
Výhodné PZP pre všetky kubatúry. Splátky si nastavíte mesačne, štvrťročne alebo ročne. Prihodiť môžete poistenie batožiny, úrazu alebo prémiové asistenčné služby.
Vyberte si motorku, ktorá má ABS
Nie je to tak dávno, čo motorkár jednoducho nemohol dupnúť na brzdu. Okamžite by sa dostal do šmyku a stratil kontrolu nad svojím strojom. A práve toto rieši systém ABS, ktorý vám umožní oveľa bezpečnejšie a efektívnejšie brzdenie bez straty kontroly.
Zo začiatku boli motorkári voči ABS nedôverčiví, ale aj tu platí pravidlo – kto raz skúsil motorku s ABS, už nechce inú. V bežnej premávke je to jednoducho poistka, ktorá zvyšuje bezpečnosť tak, ako nič iné.
Udržujte si vzdialenosť
Pre každý vzťah je dôležité, aby ste druhému subjektu ponechávali dosť priestoru. A inak tomu nie je ani na cestách. Áno, motocykel má výrazne kratšiu brzdnú dráhu ako auto, stále je však potrebné rátať s tým, že fyzika sa oklamať nedá.
Hovorí sa, že sila myšlienky je obrovská, ale keď kamión pred vami začne prudko brzdiť, tak ani to najvrúcnejšie želanie vám brzdnú dráhu neskráti. Ak nechcete, aby rozžiarené brzdové svetlá boli to posledné, čo v živote uvidíte, udržujte odstup. Od auta pred vami aj za vami.
Ste neviditeľní, rátajte s tým
Štatistiky hovoria, že za väčšinu nehôd, v ktorých sa motocyklisti ocitnú, nemôžu. A takmer vždy prebehne ten istý scenár. Z auta vystúpi otrasený vodič a neustále opakuje, že tú motorku vôbec nevidel. Čo však na krutej realite polámaných končatín už nič nezmení.
Motorku je jednoducho veľmi ľahké prehliadnuť. Navyše na slovenských cestách ich je pomerne málo, takže s nimi šoféri ani veľmi nerátajú. Preto radšej vždy počítajte s tým, že vás auto nemusí vidieť. Prudké zrýchľovanie, náhle zmeny jazdných pruhov, ale aj autá, ktoré sa pripájajú na hlavnú cestu. To všetko sú situácie, kedy by ste sa mali mať obzvlášť na pozore.
Zdroj: Adobe Stock
Vyhýbajte sa zlému počasiu
S predchádzajúcim bodom súvisí aj táto rada. Jazda na motorke by mala byť radosť. A ak nemáte veľmi zvláštne preferencie, tak dážď alebo nebodaj sneh patria medzi najúčinnejšie spôsoby kazenia pôžitku z jazdy. Nevraviac o tom, že prudko stúpa možnosť šmyku a vaša viditeľnosť bude ešte nižšia ako zvyčajne.
Takže nech už máte po zime akokoľvek silné abstinenčné príznaky, ak prší, tak si radšej pustite Playstation. Rozhodne to bude istejšie.
Mobil je zabijak. Dajte ho do vrecka
Len máločo zabilo toľko ľudí na cestách ako mobilné telefóny. S príchodom smartfónov a mobilného internetu sa tento problém ešte zvýraznil. Na displeji motorky vidíte všetko potrebné a ak potrebujete GPS v mobile, vypnite si všetky nepotrebné notifikácie z emailových služieb, sociálnych sietí a podobne. Pomôže vám to sústrediť sa na jedinú dôležitú vec v danom momente – cestnú premávku.
Investujte do zvyšovania svojich šoférskych zručností
Áno, áno, jazdíte na motorke, takže očividne ste absolvovali autoškolu. Ale ruku na srdce. Naozaj ste sa tam naučili aj niečo viac ako len nevyhnutné základy? Odborná verejnosť sa zhoduje – jedna z najlepších investícií, ktorú môže motocyklista spraviť, je poistenie motocykla a svojich schopností. Absolvujte školu šmyku, kurz bezpečnej jazdy. Nie je dôležité, ako sa to bude volať, dôležité je len jedno – zvýš to vašu bezpečnosť.
Poistite nielen seba, ale aj svoju motorku
Povinnosť uzatvoriť PZP motocykla sa vzťahuje na všetky kategórie. Nezáleží teda na tom, či ste majiteľom babety, skútra , choppera, športovej alebo terénnej motorky.
Vo všeobecnosti platí, že pri rýchlejších a ťažších motorkách je vyššia pravdepodobnosť spôsobenia poistnej udalosti, resp. spôsobenia vyššej škody. Aj preto by ste nikdy nemali vyjsť na cestu bez kvalitného PZP, prípadne havarijného poistenia.
V porovnaní s nákladmi, ktoré vás motorka a výbava už stáli, je cena povinného zmluvného poistenia pomerne nízka a pritom vám garantuje krytie škody na zdraví do výšky 5 300 000 eur a škody na majetku do výšky 1 100 000 eur, ktorú spôsobíte ostatným.
K základnému poisteniu – PZP, odporúčame mať aj pripoistenie asistenčných služieb, ktoré vám pomôžu v prípade poruchy alebo nehody.
Náročnejší majitelia si tiež môžu dojednať poistenie proti živelný rizikám, či riziko krádeže.
Zhrnutie v bodoch, aby jazda na motorke bola vždy bezpečná
- Noste vhodný ochranný výstroj – prilbu, rukavice, chrániče lakťov a kolien.
- Nikdy nezabúdajte na poistenie – uzatvorte si online poistenie rýchlo a jednoducho.
- Dôkladne si overte motocykel pred každou jazdou – ubezpečte sa, že sú brzdy a svetlá v dobrom stave.
- Jazdite predvídavo – predvídajte riziká a nebezpečenstvá, znižujte rýchlosť v nebezpečných situáciách a pozorujte ostatných účastníkov cestnej premávky.
- Pred jazdou sa dostatočne sa vyspite, aby ste boli koncentrovaní a sústredení na cestu.
Článok bol prvýkrát publikovaný 23. februára 2016.