Áno, všetko sa dá, ide však o dlhodobý proces, ktorý vám pomôže vnútorne vyrásť.
Skoncujte s očakávaniami
Sú veci, o ktorých sa ťažko hovorí. Jednou z nich je, že materinská láska nie je samozrejmosť. Aby ste ju v sebe dokázali prebudiť, je potrebné zbaviť sa očakávaní a naučiť sa milovať dieťa také, aké je. Práve očakávania môžu narobiť viac škody ako úžitku:
„Počas tehotenstva som si neustále predstavovala, aké to bude byť mamou. Čakala som dievčatko a kamarátky mi hovorili, že s dievčatami to ide ľahšie. Túžila som po malej, dokonalej princeznej, ktorú mi budú všetci závidieť. A to bola chyba. Kamilka bola od malička náročné bábätko a veľmi skoro začala prejavovať tvrdohlavú povahu. Neraz som s ňou s hanbou utekala z detského ihriska, pretože pokazila akúkoľvek hru. Ostatné mamičky sa s nami nechceli stretávať. Vtedy som začala vážne bojovať sama so sebou, či ju dokážem milovať takú, aká je,“ priznáva Tereza.
Čím viac sa budete držať očakávaní a nútiť dieťa, aby sa správalo podľa vašich predstáv, tým väčší odpor v ňom vyvoláte, pretože nebude vedieť, čo sa deje. Každé dieťa je jedinečná bytosť, rovnako ako aj vy. Prvým krokom je opustiť všetky očakávania. Práve tie vo vás vyvolajú najväčší tlak. Máte doma malé športové drevo a s partnerom ste aktívni športovci? Nevadí! Určite vynikne v inej oblasti. Pre vás ale môže byť veľmi ťažké vyrovnať sa s vlastnými predstavami a očakávaniami. Je to práca najmä s vlastnou osobnosťou.
Pracujte na vlastnom sebaprijatí
Ak sa nenaučíte prijať samu seba, odzrkadlí sa to aj na vašom vzťahu k dieťaťu: „Ja som mala pocit, že si všetci navôkol myslia, že som neschopná matka, pretože môj syn neustále vyvádzal,“ hovorí Sandra.
„Brala som to ako vlastné zlyhanie a neustále som sa za to bičovala. Svoju nízku sebadôveru som si ventilovala na synovi. Videla som, že je zmätený a svojimi čoraz častejšími výstupmi len na seba púta pozornosť. Tak som začala viac pracovať sama na sebe, na prijatí samej seba. Dnes viem, že nie som dokonalá mamina, ale ľúbim svojho syna najviac, ako viem. Naučil ma, že nie je dôležité, čo si o mne myslia ostatní. Oveľa dôležitejšie je, aby som viedla šťastný život,“ dodáva. Druhým krokom v umení milovať vlastné dieťatko, je pracovať na vlastnej sebaúcte, láske a prijatí. Môžete dieťaťu odovzdať len to, čo máte v sebe.
Sústreďte sa na jeho prednosti, a nie nedostatky
Mnohí ľudia zvyknú dávať svojím deťom nálepky, ktorými znižujú dôstojnosť malého človiečika. Ak máte vo zvyku vaše dieťatko nálepkovať, skúste si viac dávať pozor na to, čo hovoríte. Prepnite vašu pozornosť na to dobré, čo sa v ňom ukrýva. Dokáže si samo umyť ruky? Preňho to nie je samozrejmosť. V dieťatku posilníte práve to, čomu venujete pozornosť.
Oceniť snahu sa dá aj bez hodnotenia a nálepkovania. Nemusíte teda skĺznuť od negatívnych nálepiek (kazisvet, zbojník…) k tým pochvalným. Naopak, dôležité je oceniť snahu a proces učenia („Vidím, že sa ti to podarilo, veľmi oceňujem, ako si sa snažila!“…). Aj dieťa s rôznymi poruchami správania si zaslúži vašu lásku. A potrebuje ju ako soľ.
Tip od nás
Prečítate si aj článok Jedináčik a výčitky? Kvalita materstva sa nedá zmerať počtom detí
Zmeňte uhol pohľadu
Už ste niekedy skúsili dívať sa na okolitý svet očami dieťaťa? Možno vám vaša ratolesť pripadá ako kazisvet práve preto, že ho nezaujímajú hračky, ale vaše kancelárske potreby. Ešte skôr, než vybuchnete, pozrite sa na to, čo sa deje, jeho očami. Preňho sú to zaujímavé veci. Vašu lásku k dieťatku môže posilniť aj zmena uhla pohľadu a rozvíjanie prirodzených záujmov dieťaťa. Samozrejme, pri zachovaní známeho pravidla: „Tvoje hranice končia tam, kde sa začínajú tie moje.“ Veríme, že vám tieto tipy pomôžu posilniť vzájomný citový vzťah.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.