Čo všteko budete potrebovať?
Pôrodnice majú rôzne pravidlá a rôzne možnosti poskytovania základných potrieb a vecí pre novorodenca a mamičku. Do niektorých pôrodníc je nevyhnutné zbaliť si naozaj všetko, vrátane toaletného papiera. Nezabúdajte na to, že v nemocničnej izbe je často nedostatok miesta, ideálne je preto zistiť si, aké sú možnosti v pôrodnici, kde sa chystáte rodiť.
Ak chcete, môžete zabaliť dve tašky: jednu na obdobie pôrodu a tesne po ňom, druhú pre váš pobyt na oddelení šestonedelia. Ak idete autom do nemocnice, môžete nechať druhú tašku v aute. Takýmto rozdelením vecí môžete vo veľkej miere pomôcť aj osobe, ktorá vás bude pri pôrode sprevádzať. Pokiaľ sa rozhodnete, že budúci otecko bude počas pôrodu s vami, veľmi mu pomôže, ak nebude vystresovane hľadať veci po taškách, ale budete mu presne vedieť povedať čo potrebuejte a kde to nájde.
Pri balení nezabúdajte ani na to, že vaši blízki vám môžu priebežne prinášať potrebné veci (pre vás, aj pre bábätko) a nemusíte teda nosiť všetko naraz.
Čo by ste rozhodne mali mať so sebou?
Veci pre vás
-
4 nočné košele so zapínaním vpredu, prípadne také, ktoré sú určené špeciálne pre dojčiace matky
-
župan
-
uterák
-
osuška
-
mydlo
-
zubná kefka a zubná pasta
-
papuče
-
šľapky do sprchy
-
voľnejšie bavlnené nohavičky (napr. jednorazové popôrodné nohavičky dostať kúpiť v lekárňach a v zdravotníckych potrebách)
-
pôrodnícke vložky (sú naozaj najkomfortnejšie)
-
2 materské podprsenky (pokiaľ máte nočné košele na dojčenie, nebudete ich potrebovať, až na cestu domov)
-
vložky do podprsenky
-
nesýtené minerálne vody
-
toaletný papier
-
príbor
-
drobnosť na zjedenie po pôrode
-
odsávačka mlieka (s ňou však opatrne, nadmerné používanie môže ešte zvýšiť produkciu mlieka, lepšie je nadbytok mlieka prvé dni, kým sa tvorba upraví, odstriekať)
-
osobná kozmetika (pleťovú vodu, krémy, telové mlieko, prípravky na ošetrenie bradaviek…)
-
telefón a nabíjačka.
Dokumenty:
-
tehotenská knižka
-
preukaz o zdravotnom poistení
-
občiansky preukaz
-
v prípade záujmu o pôrodnú epidurálnu analgéziu (PEDA) si treba v niektorých pôrodniciach priniesť protokol, ktorý pacientka dostala po absolvovaní poučenia
-
1 kópia sobášneho listu
-
1 kópia zápisnice o určení otcovstva k nenarodenému dieťaťu so súhlasným vyjadrením rodičov (ak nie ste vydatá a partner uznáva otcovstvo – vydáva ho matrika v mieste bydliska)
-
výsledky špeciálnych vyšetrení v gravidite alebo v minulosti
-
kontakt na pediatra (toho si dohodnite vopred)
-
pôrodný plán (ktorý obsahuje informácie o tom, akú máte predstavu o pôrode, následnom bondingu a pod., niektoré pôrodnice a pôrodníci ho na Slovensku akceptujú a konzultujú s rodičkami).
zdroj: freepik
Veci pre bábätko
-
oblečenie podľa ročného obdobia vo veľkosti 50 aj 56 na 4-5 dní ( dupačky, ponožky, zavinovacie košieľky alebo tričká, body, svetrík, v chladnejšom počasí aj teplý overal)
-
10 bavlnených plienok
-
látkové alebo jednorazové plienky pre novorodenca (ak ich pôrodnica neposkytuje, alebo chcete vlastné)
-
prípravok na ošetrenie zaparenín
-
osuška
-
čiapočka
-
rukavičky
-
deka
-
zavinovačka
-
v zime nánožník či fusak
-
autosedačka („vajíčko“ na cestu domov) – zvyčajne prinesie partner alebo vaši blízki.
Autorka: Dominika Köhler
Som výtvarná umelekyňa, vášnivá pisateľka, chovateľka a krotiteľka zvierat každého druhu, majiteľka realitnej kancelárie, ale najmä mamina dvoch dcér. Vo voľnom čase (ktorého veľa nemám), sa venujem záhrade, joge, rada čítam a som filmovová fanatička :).