Nesprávne prisatie a nesprávna poloha pri dojčení dokáže bradavky prsníkov naozaj poškodiť. Mamy často trpia silnými bolesťami, ale dojčenie by nemalo spôsobovať bolesti. Počas dojčenia, ani po ňom.
Ideálne je problém riešiť hneď na začiatku a nenechať ho prepuknúť. Inak sa dostanete do začarovaného kruhu – bábätko sa dobre neprisáva, zostáva hladné, mama trpí bolesťou a zápalmi, menej dojčí, tvorba mlieka poklesne. Dieťatko je stále hladnejšie a netrpezlivejšie, čo zase nepomáha správnemu prisatiu.
Takže konštatovania a rady, že dojčenie jednoducho bolí, nie sú pravdivé (hoci na začiatku dojčenia, kým si bradavky zvyknú, istý diskomfort môžete cítiť). Ak teda cítite akúkoľvek bolesť, neodkladajte to a konzultujte to s laktačnou poradkyňou a lekárom.
Aké sú najčastejšie problémy s bradavkami?
Ragády, alebo popraskané bradavky
Ranky môžu byť veľmi maličké (občas aj krvácajú) a často ich ani nevidno. Signálom, že ide o ragády, je práve bolestivosť. Zvyčajne sú spôsobené nesprávnym prisatím dieťatka alebo nesprávnou polohou pri dojčení.
Väčšina mám, najmä prvorodičiek, sa s týmto problémom stretla. Ostrú, rezavú bolesť mamičky cítia v momente, keď sa dieťatko prisáva a počas dojčenia sa táto bolesť väčšinou zmierni.
Odborníci odporúčajú dojčiť aj v takejto situácii, ale ideálne je čím skôr tento problém konzultovať s laktačnou poradkyňou.
Prvá pomoc:
-
Upravte polohu a techniku dojčenia. Laktačná poradkyňa vám pomôže upraviť techniku tak, aby vaše bradavky ďalej netrpeli a mohli sa začať liečiť. Preto to neodkladajte a kontaktujte ju čo najskôr. (Poradí vám aj techniku, ako si uľaviť od bolesti pri takto poškodených bradavkách.)
-
Neodpájajte priebežne dieťatko, s cieľom dosiahnuť dobré prisatie. Jednak to zvyšuje bolesť, ale zároveň to frustruje bábätko, ktoré bude stále netrpezlivejšie. Radšej zlepšite prisatie pri nasledujúcom dojčení.
-
Bradavky si neumývajte mydlom, ani sprchovými šampónmi. Tie totiž pokožku viac vysušujú a problém zhoršujú. Na umytie stačí čistá voda a nepreháňajte to s umývaním (stačí si bradavky umyť počas bežného sprchovania).
-
Dôležité je, aby bradavka nebola v mokrom uzavretom prostredí. To proces liečby spomaľuje. Preto je dobré vystaviť bradavky pôsobeniu vzduchu.
-
Papierové prsné vložky na zachytávanie mliečka sa zvyknú prichytiť na bradavku a problém s ragádou iba zhoršiť. Preto ich radšej nepoužívajte.
-
Ak sa problém nezlepšuje, môžete použiť aj mastičky – poraďte sa ale predtým s pediatrom alebo lekárnikom. (Pozor, niektoré maste je potrebné si pred dojčením zmývať, aby sa nedostali do tela dieťatka.)
Pozor: Ak má mama krvácajúcu ranu na bradavke, trošku krvi sa počas dojčenia môže dostať aj do tela dieťatka. Ak si teda bábätko odgrgne trošku krvi, alebo sa dostane do stolice dieťatka a zafarbí ju dočierna, neľakajte sa. Samozrejme, ak si nie ste istá, konzultujte tento stav s pediatrom.
O problémoch prsníkov pri dojčení si prečítajte v článku Dojčenie – upchaté mliekovody a zápaly prsnej žľazy.
Vazospazmus, alebo syndróm bielej bradavky
Niekedy sa o ňom píše aj pod označením Raynaudov fenomén. Je charakteristický tým, že sa objaví po nadojčení dieťaťa. Vtedy bradavka postupne zbelie a prichádza pálivá, intenzívna bolesť. Tá trvá niekoľko minút, po nej nastupuje tupá pulzujúca bolesť. Môže trvať niekoľko minút, a potom to všetko odznie, alebo sa proces pálivej a tupej bolesti opakuje.
Je to spôsobené tým, že sa v danom mieste prudko zúžia cievy (spazmus), ako dôsledok poškodzovania bradavky nesprávnym prisatím bábätka.
Prvá pomoc:
-
Upravte polohu a techniku dojčenia – Laktačná poradkyňa vám pomôže upraviť techniku tak, aby vaše bradavky ďalej netrpeli.
-
Neodpájajte priebežne dieťatko, s cieľom dosiahnuť dobré prisatie. Jednak to zvyšuje bolesť, ale zároveň to frustruje bábätko, ktoré bude stále netrpezlivejšie. Radšej zlepšite prisatie pri nasledujúcom dojčení.
-
Hneď po odpojení dieťatka z prsníka si na bradavku/prsník priložte svoju dlaň a vdýchnite do nej teplý vzduch. Bradavka sa tak bude ochladzovať pomalšie a zníži sa pravdepodobnosť, že sa vazospazmus prejaví. Ohrievací vankúšik, nahriatu plienku ani fén nepoužívajte, pretože sú príliš horúce. Taktiež nie je vhodné vlhké teplo, napr. sprcha, tá by mohla spôsobiť ďalšie poškodenie bradavky.
-
Prsia by mali byť v teple – preto sa neodporúča sušenie bradaviek na vzduchu, ako v prípade ragád.
-
Ak to nepomáha, lekár vám môže predpísať vyššie dávky vitamínu B6 a tiež zvýšenie príjmu horčíka a vápnika.
Infekcia, alebo kandidóza
Infekcia spôsobená kvasinkami druhu Candida albicans sa prejavuje tak, že bradavky sú začervenané a boľavé nielen počas dojčenia, ale tento stav pretrváva aj po nadojčení. Bolesť je skôr pálivá a rozoznáte ju tak, že samotné prisatie je nebolestivé, ale po dojčení bradavky bolia a pália.
Pozn.: Poraďte sa o tom so svojím lekárom, ktorý dokáže presne diagnostikovať tento problém, keďže začervenanie môže znamenať aj iný zápal.
Kvasinkám sa veľmi dobre darí v mliečnom prostredí a ak sa dostanú do poškodenej bradavky (spôsobené nesprávnym prisatím), môže vzniknúť patogénny stav. Ten sa môže preniesť aj na bábätko, ktoré môže mať napríklad zaparený zadoček a biely výsyp v ústnej dutine. (S diagnostikou si určite nechajte poradiť a konzultujte tento stav s pediatrom.)
Prvá pomoc:
-
Upravte polohu a techniku dojčenia. Laktačná poradkyňa vám pomôže upraviť techniku tak, aby vaše bradavky ďalej netrpeli a mohli sa začať liečiť. Preto to neodkladajte a kontaktujte ju čo najskôr.
-
Dôležité je, aby bradavka nebola v mokrom uzavretom prostredí, to proces liečby iba spomaľuje. Prsia teda častejšie vetrajte.
-
Nepoužívajte klobúčiky na dojčenie, ani prsné vložky – problém výrazne zhoršia, pretože sa v nich kvasinky rýchlo množia. Navyše, klobúčiky môžu problém s prisatím zhoršovať a prispievať tak k poškodzovaniu bradavky.
-
Ak tento problém neustupuje, alebo sa zhoršuje – lekár môže odporučiť liečbu liekmi.
Tip od nás
Tip: Napriek tomu, že vás možno bude niekto presviedčať, že vaše bradavky sú hlavným problémom pri dojčení, nenechajte sa pomýliť. Tvar bradaviek neovplyvňuje dojčenie. Počas dojčenia sa totiž mení a okrem toho, bábätko sa prisáva na celý dvorec. Najdôležitejšia je preto technika prisatia a nie to, či sú vaše bradavky vpáčené alebo ploché. Klobúčiky na dojčenie často znamenajú zhoršenie problému s prisatím a môžu viesť aj k nechcenému ukončeniu dojčenia.