Ak sa po dlhej dobe rozhodnete zmeniť spôsob sedenia za volantom, budete sa vo vlastnom aute cítiť akosi čudne. Ako sa zbaviť bolesti chrbtice pri šoférovaní?
Aj keď vás to láka, „neležte“
Azda najobľúbenejšou polohou za volantom je nedbalé „polihovanie“. Mnohí šoféri ju volia preto, že v aute trávia väčšinu dňa a majú pocit, že je pre nich komfortná.
Vyberá si ho aj väčšina mladých, mysliac si, že predstavuje imidž a adrenalín. Hoci sa možno dá v tejto polohe pohodlne oprieť a šliapať na pedále, obzvlášť plynový, s prehnane natiahnutými rukami je často nemožné ovládať volant a pružne zareagovať v krízových situáciách.
Z hľadiska bezpečnej jazdy je to ale absolútne nevhodné. Po dlhšom čase si vyberie daň aj od zdravej chrbtice a boľavej zase nijakú úľavu neprinesie.
Aká je správna poloha za volantom?
Seďte čo najviac vzadu, ale tak, aby ruky oboma zápästiami voľne dosadli na volant, aby mohli zaistiť bezpečnú jazdu. Ruky sa nesmú prepínať, ale nie je dobré ani prílišné prehnutie v lakťoch. Stehná sú celé na sedadle a vo chvíli, keď stláčate spojkový pedál, je ľavé koleno len mierne zohnuté. Chrbát musíte mať celý opretý o operadlo a hlavu opretú o opierku, nesmie byť v záklone. Musíte mať dostatočný výhľad dopredu na dianie na ceste.
Môžete platiť za poistenie auta menej?
U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si havarijné poistenie a prémiové asistenčné služby.
Pred jazdou si nastavte sedadlo
Správnemu sedeniu za volantom pomáha regulácia sedadiel, ktoré sa dajú nastaviť nielen v smere dopredu a dozadu, ale aj výškovo.
Posúvať sa dá tiež lakťové operadlo. Čím komfortnejší model auta, tým lepšie možnosti ponúka. Ale pozor: môže sa stať, že úplne správnu polohu nenájdete. Ak predsa, budete sa chvíľu cítiť ako v cudzej koži. Tvrdí to veľa skúsených vodičov, ktorí si upravili sedadlo do správnej polohy až s boľavým chrbtom, platničkami, kolenami a členkami.
A možno vám vaše auto ponúka len také nastavenie, že správne držanie rúk a nôh s opretím celého chrbta docielite iba v prípade, že budete sedieť takmer zvislo. Zvlášť v jednoduchších autách nemôžete očakávať zázraky.
Ani šoférovanie v ideálnej polohe chrbtici príliš neprospieva, no na rozdiel od všetkých ostatných polôh umožňuje šoférovi primerane reagovať na situácie, ktoré na ceste vznikajú neočakávane.
Správna poloha udržiava šoféra na dlhej trase v dobrej kondícii. Pri havárii, pri ktorej by už ani PZP nepomohlo, sa potom nestane, aby nohy a brucho natlačené na volant zabránili airbagu dostatočne sa nafúknuť a zachrániť šoférovi život.
Hýbte sa a predíďte bolesti chrbta
Cítite sa unavený už len pri pohľade na auto? Kedy sa stratilo potešenie z jazdy? Bolesť krížov alebo chrbta a únava sú prvotné známky zlého sedenia za volantom. Najskôr sa objavia len občasné bolesti pri vystupovaní. Tie sa neskôr znásobia.
Chorú chrbticu môže mať dnes každý, kto veľa jazdí. Nechcete si zničiť zdravie? Vyhnite sa zlozvykom, napríklad kŕčovitému sedeniu. Vtedy máte stuhnuté svaly a šiju.
Pomôžte si cvičením. Niečo sa dá zvládnuť aj počas jazdy, úplné maličkosti. Napríklad napínať svaly panvového dna a chrbta. Alebo môžete precvičovať štvorhlavý stehenný sval. Ak si môžete dovoliť jazdiť so spusteným tempomatom, dá sa počas voľnejšej jazdy aj cvičiť.
Plnohodnotnou náhradou je však iba šport. Nemusí ísť o nič svetoborné, postačí aj obyčajná rýchlejšia chôdza. Hlavné je, aby ste si vynahradili ten čas presedený za volantom.